Odlomak

1. UVOD
Današnja konkurentna poslovna okolina zahtjeva visok stupanj učinkovite poslovne komunikacije i poznavanje, odnosno prilagođavanje međunarodnom poslovnom protokolu. Živimo u vremenu koje izaziva najbolje i u kojem uspijevaju samo najbolje pripremljeni, stoga je potrebno riješiti se strahova i dvojbi pred novim izazovima. Rješavanje tih prepreka dovodi do uspješnog poslovanja kako na domaćem tržištu, tako i u stranim zemljama. Strahovi i dvojbe na stranim tržištima lako se mogu riješiti poznavanjem protokola i ponašanja ljudi s tih tržišta, ali i prilagođavanju njihovom načinu poslovanja.
U ovom seminarskom radu prikazat ćemo bitne značajke poslovnog protokola, ali i važnost poznavanja protokola kao preduvjet uspjeha u poslovnom svijetu. Naglasit ćemo važnosti poznavanja poslovnog bontona i protokola, te prikazati kako na najbolji način predstaviti sebe i svoje poduzeće, kojih pravila se trebamo pridržavati i koje situacije trebamo izbjegavati.

2. POSLOVNI PROTOKOL
2.1. Definicija poslovnog protokola
O protokolu obično mislimo kada ne znamo kako postaviti stol, kakav bi trebao biti redoslijed dolaska gostiju, kako se odjenuti… Već to pokazuje da je teško odrediti točno što sve spada pod protokol. Definicija onoga što je protokol je toliko koliko je i autora koji su pisali o njemu. Njihova mišljenja su različita, a različita je i praksa u svijetu.
Riječ „protokol“ dolazi od grčke riječi „protokollen“ („protos“ znači prvi i „kolla“ znači lijepilo), a isprva je označavala vrpcu ili pečat koji se lijepio na dokumente kao dokaz njegove izvornosti. (Wikipedia – Diplomatski protokol, 2015). Riječ protokol se dugo upotrebljavala za opis formalne korespondencije.
Danas termin protokol koristimo u širem smislu. Kontakti između poduzeća, posebice između onih, koja svoju djelatnost obavljaju u multikulturalnoj okolini, odvijaju se u skladu s unaprijed definiranim pravilima i običajima, koje nazivamo protokolom. Poslovni protokol određuje način uspješnog i učinkovitog poslovanja i to:
• Kako se pravilno predstaviti i upoznati
• Kako nastupiti ispred poduzeća
• Kako uspješno savladati poslovnu komunikaciju na državnom i međunarodnom nivou, verbalnu i neverbalnu
• Ukazuje na najčešće greške u komunikaciji
• Određuje zlatna pravila i zabranjene teme u poslovanju
• Kako učinkovito komunicirati sa strankama i poslovnim partnerima
• Određuje postupak formalne i neformalne komunikacije i korespondencije
• Određuje što se u poslovanju smije, a što se ne smije
• Određuje moderne poslovne pristupe i tehnike
• Određuje poštivanje hijerarhijskog reda u poslovnom svijetu
• Nudi rješenja kako postati i ostati uspješan u poslovanju
• Određuje pravila, koja vrijede kod poslovnih prijema
• Određuje red sjedenja na ručkovima ili za pregovaračkim stolom
S poznavanjem poslovnog protokola možemo si u velikoj mjeri olakšati svakodnevnu poslovnu komunikaciju i uspješno dovesti pregovaranje do željenog cilja.
2.2. Bonton
Bonton (fr. Bon Ton što znači dobar ton) je knjiga ili kodeks ponašanja kojeg bi se trebao pridržavati svaki pripadnik društva. Bontoni nas uče kako se treba ponašati, izražavati, izgledati, komunicirati, gestikulirati i dr. u gotovo svakoj situaciji. Bonton najstrože osuđuje vrijeđanje, psovanje i fizičko obračunavanje. (Wikipedia – Bonton, 2015).
Lijepo ponašanje je obveza, koju prihvaćamo svojevoljno i po njemu na okolina ocjenjuje. Ta pravila nisu nigdje ozakonjena, nitko nas neće kazniti ako se tih pravila nećemo držati. Pravila lijepog ponašanja se mijenjaju i prilagođavaju vremenu, ali njihova osnova ostaju ista, a to poštovanje prema drugima. Pravila moraju biti postavljena tako da odgovaraju i mladima i starima. Njihova uloga je poboljšavanje međusobnog razumijevanja, strpljenja i obazrivosti.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari