Izazovi u poslovanju javnog preduzeća sa specifičnom djelatnošću na konkretnom primjeru D.O.O ,,POGREBNE USLUGE” – Podgorica
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Menadžment
Objavio milicazubovicc 09. novembar 2015. Prijavi dokument
UVOD
Tehnologija obuhbata veštinu, znanje i sposobnost da se prave, koriste i izradjuju korisne stvari podrazumeva prirodu i karakteristike onog sto se proizvodi – dizajn proizvoda kao i načine na koje se sve moze proizvoditi. Imaju se u vidu materijalne i nematerijalne potrebe.
Tehnologija se javlja kao rezultat delovanja čoveka na prirodu i drustvo i pri tome nalaženja najpogodnijih oblika instrumenata metoda i sredstava za prilagođavanje prirode i društva svojim potrebama. Tehnologija obuhvata metode, sredstva za rad, proizvodne postupke, primenu od strane korisnika ona predstavlja i društveni odnos, podrazumeva kreativni talenat i smisao za organizovanje i upravljanje znanjem u pravcu njegove praktične primene.
Prema tome, tehnologija nije neka natprirodna i nekontrolisana sila iznad čoveka, već čovek svojim aktivnim odnosom prema prirodi i društvu razvija tehnologiju podređenu njegovim potrebama. U ovom međusobnom odnosu čovek je primaran, jer on je taj koji inicira naučno-istraživački rad, sprovodi ga, stvara nove tehnologije, koje primenjuje i koristi rezultate te primene.
Teorija životnih ciklusa je jedan od načina da shvatimo pojam promene i naučimo kako ona utiče na organizacije. U svojoj osnovi, teorija životnih ciklusa tvrdi da se entiteti (organizacije, ljudi, itd.) razvijaju po predvidivom obrascu, odnosno po određenim fazama. Razni autori su dali svoj doprinos teoriji životnih ciklusa preduzeća. – Čandler, Miler, Friese, Adizes, itd. Svaki model životnih ciklusa se razlikuje po broju faza razvoja, nazivima faza, na osnovu organizacionih karakteristika koje su analizirane, ali su i slični po određenim elementima.
Jedan od ranih modela životnog ciklusa organizacije razvio je Alfred Čandler 1962. godine u kojem je promene organizacione strukture podelio u dva osnovna dela, prvi, kreiranje organizacione strukture nakon prvog velikog rasta organizacije ili ponovnog rađanja organizacije, a potom reorganizacije kako bi se zadovoljili potrebe koje se javljaju iz strategija daljeg rasta (Čandler, 2003). Greiner je definisao pet različitih faza životnog ciklusa i to kreativnost, usmerenost, delegiranje, koordinacija i saradnja i ustvrdio da je svaka trenutna faza posledica prethodne faze i uslovljena narednom fazom (Greiner, 1972).
Iako su na početku razvoja ove oblasti u fokusu posmatranja bile „stare“ već postojeće organizacije, neki od ved pomenutih autora otišli su i korak dalje i počeli da se bave i novim organizacijama. U već pomenutim radovima različitih autora izneta su mišljenja da se promene koje se dešavaju u organizaciji, dešavaju po jednoj uobičajenoj putanji koja može biti okarakterisana kao faza razvoja. Ove faze su sekvencionalne po prirodi, javljaju se kao hijerarhijska progresija koju nije lako promeniti i uključuju širok opseg organizacionih aktivnosti i struktura.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio tatjana.p 18. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio ivanavekic 14. oktobar 2024.
Objavio slobce 14. oktobar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.