Odlomak

UVOD

Vođenje finansijskih institucija nikad nije bio lak zadatak. Međutim, u posljednje vrijeme postao je još teži zbog nesigurnosti u okruženju, a koje se tiču promjena u političkoj, privrednoj i finansijskoj sferi. Banke i ostale finansijske institucije u svom poslovanju često se sreću sa brojnim poteškoćama. Savremeno bankarsko poslovanje je svakodnevno izloženo postojećim i novim rizicima. Rizici, kao mogućnost apsolutnog ili relativnog gubitka u odnosu na očekivanja u poslovanju banaka, su karakteristika svakog bankarskog posla. Banke su zbog prirode posla izložene djelovanju, ne samo većeg broja različitih rizika, već je i intenzitet njihovog djelovanja snažniji.

Globalizacija bankarskog poslovanja i trendovi spajanja i pripajanja velikih banaka, nagone menadžment banke da identifikuju najvažnije rizike. Identifikacija rizika predstavlja prvi korak uspješnog poslovanja banaka. Da bi se rizik izbjegao ili barem doveo u prihvatljive granice, potrebno ga je analizirati i upravljati njime. Analiza rizika treba da ukaže na ključne tačke i procese nastanka rizika.

Rizicima mogu biti izloženi svi resursi banke i to u vidu direktne ili indirektne izloženosti riziku, kroz odgovornosti prema trećim licima. Svi faktori koji utiču na pojavu rizika istražuju se u procesu finansijske analize, odnosno analize kreditne sposobnosti preduzeća. Savremena finansijska teorija i praksa je potvrdila da opstanak, profitabilno poslovanje i razvoj u uslovima narastanja finansijskih transakcija sa sve većim rizikom zahtijevaju visok nivo kvaliteta menadžerskog tima.

Bilo koje poslovanje koje ima za cilj maksimiziranje profita, uključujući bankarstvo, suočeno je sa makroekonomskim rizicima (efekti recesije) i mikroekonomskim rizicima (prijetnje nove konkurencije). Dodatni potencijalni rizici sa kojima se sve firme moraju suočiti su zaostajanje u tehnologiji, poslovna kriza dobavljača, političko uplitanje, prirodne nesreće. Ipak, banke se suočavaju, takođe, sa brojnim rizicima, atipičnim za nefinansijske firme. Kada su banke u pitanju, suštinski posao je upravljanje rizicima koji nastaju od bilansnog i vanbilansnog poslovanja.

Tema ovog seminarskog rada su rizici u bankarstvu, odnosno bankarskom poslovanju. Kroz rad su obrađeni pojam i osnovne vrste bankarskih rizika. Prvi dio rada odnosi se na definiciju pojam rizika i osnovnih vrsta rizika. U drugom dijelu rada predstavljen je kreditni rizik, koji je osnovni rizik svake banke, dok se treći dio rada odnosi na operativni rizik. U četvrtom dijelu rada objašnjeni su i predstavljeni tržišni rizici u koji se ubrajaju rizik kamatne stope, devizni rizik, rizik vlasničkih udjela/kapitala i robni rizik. Posljednja cjelina seminarskog rada posvećena je riziku likvidnosti.

1. POJAM I VRSTE BANKARSKIH RIZIKA

U najširem smislu riječi poslovni rizici definišu se kao neizvijesnost ili nesigurnost ostvarenja očekivanog ishoda određene poslovno – finansijske aktivnosti. Ovako shvaćen rizik ima štetne posljedice, pa otuda ekonomski i finansijski racionalni učesnici u poslovnim i finansijskim transakcijama ispoljavaju averziju prema riziku i teže njegovom eliminisanju ili minimiziranju. S tim u vezi, specifičnosti banaka i bankarskog sektora privrede ukazuju da je bankarsko poslovanje visoko rizična djelatnost, jer je rizik veoma izražena kategorija u poslovanju savremenih banaka. Imajući u vidu da su banke institucije koje posluju na načelima rentabilnosti, likvidnosti i sigurnosti plasmana, po logici stvari, proizlazi i rizičan karakter njihovog poslovanja.
Po pravilu, svaka neizvijesnost i neplanirano i iznenadno dešavanje u pojedinim poslovnim aktivnostima banke može se definisati kao rizik. Međutim, imajući u vidu činjenicu da banke posluju sa specifičnom robom (novcem), samo određivanje rizika mora biti, ipak, uže postavljeno. S tim u vezi, bankarski rizik bi se mogao definisati kao vjerovatnoća gubitka (smanjenja dobiti) nastalog kao rezultat dejstva neizvijesnih događaja u poslovanju banaka. U savremenim uslovima, zbog veoma dinamičnih i turbulentnih promena u okruženju ili ekonomskoj sredini u kojoj banke posluju izloženost banke riziku se povećava.

Različite su mogućnosti podjele rizika u poslovanju banaka. Pri tome, podjela i grupisanje rizika nimalo nije jednostavan posao, s obzirom na veliku brojnost izvora rizika. Međutim, imajući u vidu činjenicu da je sa aspekta banke bitno da se rizik uvijek vezuje za funkcionalno poslovanje banke, onda je uobičajeno da se u posmatranju bankarskih rizika uvijek polazi od tzv. funkcionalnog pristupa, odnosno vezivanja rizika za pojedine globalne aktivnosti banke. Ovakav pristup omogućava grubu podjelu bankarskih rizika koja dozvoljava i različite podpodjele i kombinacije u zavisnosti od predmeta i svrhe istraživanja.
Banke su izložene čitavom spektru rizika u svom poslovanju kao što je prikazano na slici 1. Sa ekonomskog stajališta rizik predstavlja vjerovatnoću nastupanja nekog štetnog događaja. Rizici se obično definišu kao štetan uticaj na profitabilnost nekoliko odvojenih izvora nesigurnosti. Mjerenje rizika zahtijeva razmatranje, kako nesigurnosti, tako i potencijalnog lošeg uticaja na profitabilnost.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari