Vrste usluga u okviru logističkih centara
Uvod
Logistika kao relativno nova naučna disciplina svojom metodologijom optimizacije i organizacije racionalnog kretanja materijalnih (tereta) i pratećih tokova (informacionih, finansijskih i uslužnih) omogućuje povećanje efikasnosti tih tokova, smanjene troškova, veće zadovoljenje korisnika i stvaranje dodatne vrijednosti kao osnove konkurentske prednosti. Cilj ovog seminarskog rada je upoznati se sa osnovnim pojmovima koji se vežu za logističke centre, osnovne usluge koje se vrše u logističkim centrima i njihovo organizovanje. Još od sedamdesetih godina prošlog vijeka ukazivano je na višestruko značenje logističke usluge kao aktivnosti preduzeća vezane za isporuku proizvoda i opsluživanje klijenata. Na današnjem tržištu, koje je karakteristično po konkurentnosti proizvoda, odgovarajuća logistička usluga može da obezbjedi adekvatno tržišno učešće proizvoda i preduzeća odnosno zadržavanje postojećih i pridobijanje novih kupaca.
2. Logistički centri
Robni terminali i robno-transportni centri – logistički centri predstavljaju jednu od najbitnijih komponenti logističkih mreža. Realizacija robnih tokova u urbanim, regionalnim, nacionalnim i internacionalnim prostorima nezamisliva je bez nekog oblika robnog terminala, odnosno logističkog centra. Postoje različiti tipovi logističkih mreža sa različitim brojem i strukturom logističkih centara. Logistički centri se razlikuju po makro i mikro lokacijskom položaju, strukturi funkcija i podsistema, stepenu razvijenosti, organizaciji i tehnologiji, ali je svima zajedničko da objedinjuju različite podsisteme i pružaju kompleksne logističke usluge. Veliki broj pojmova opisuje mjesta na kojima dolazi do najznačajnijih transformacija robnih tokova. U našoj i svjetskoj literaturi i praksi sreću se različiti nazivi za logističke centre:
Robni terminal,
Teretni terminal,
Robno-distributivni centar,
Distributivni centar,
Robno-transportni centar,
Logistički centar,
Logistički park,
Logistička platforma,
Logistička zona,
Teretno selo,
City logistički terminal,
Intermodalni terminal,
Kontejnerski terminal itd.
U robnim terminalima čija je osnovna funkcija povezivanje tokova makro i mikro distribucije, logistička funkcija podsustava (transporta, skladištenja, pakiranja, itd.) leži u transformaciji tokova. Sve vrste transformacija robnih tokova mogu se odvijati u terminalima, ali se posebno mora naglasiti funkcija transformacije i povezivanja transportnih tokova. [2]
3. Vrste usluga u okviru logističkih centara
U okviru logističkog centra mogu se efikasno i racionalno organizovati razne usluge iz sistema logistike, koje mogu da doprinesu uspješnijem poslovanju organizatorima logističkih centara i privredi. Zavisno od potreba preduzeća, gradova, opština, čitavih regiona, moguće je, putem logističkih centara pored ostalih, organizovati logističke usluge ili grupe usluga, kao što su:
• transport s odvozom ili dovozom ili bez njih,
• skladištenje,
• pakovanje, priprema tovarnih transportnih jedinica,
• utovar, istovar, pretovar,
• špedicija,
• dorada, prerada i obrada i sl. [1]
3.1. Transport
Transport robe predstavlja izuzetno važnu ali i vrlo rizičnu kariku logističkog lanca. Najveći procenat oštećenja robe se događa za vrijeme transporta. Cilj transporta je da se roba preveze od proizvođača do potrošača bez oštećenja, u dogovoreno vrijeme sa što manjom cijenom koštanja samog prevoza. Zadatak u oblasti transporta se sastoji u racionalnom korišćenju transportnih sredstava. U ovom smislu sama ambalaža treba da bude što manje težine, da bude oblikovana i dimenzionisana na način koji će omogućiti racionalno korišćenje zapremine transportnog sredstva.
Manipulacija predstavlja neizbježnu aktivnost u logističkom procesu, kojom se okončava stanje mirovanja i otpočinje proces transporta robe i obrnuto. Da li će manipulacija uopšte biti moguća, a naročito da li će biti racionalna zavisi od pakovanja robe. Putem odgovarajućeg pakovanja roba mora da bude komponovana (ili dekomponovana) u takve jedinice, koje svojim dimenzijama i svojim oblikom omogućuju manipulaciju, odnosno upotrebu pomoćnih tehničkih sredstava kao što su palete i kontejneri. Ukoliko je predviđena ručna manipulacija robom, ambalaža mora biti podešena za hvatanje rukom (npr. hvataljke ili rupe na kartonskim kutijama). Put proizvoda do potrošača je dug i nije rijedak slučaj da proizvod na putu promijeni nekoliko transportnih sredstava pa i skladišta.[7]
Više u Saobraćaj
Vozač motornih vozila
- Saobraćaja
- 28 stranica
Saobraćaj
- Geografija
- Građevinski fakultet, Subotica · Kovačica
- 15 stranica
Isprave u carinskom postupku
- carinski postupak
- Visoka poslovna škola strukovnih studija u Blacu · Blace
- 13 stranica
Više u Seminarski radovi
Religija i religijske zajednice
- Sociologija
- UNIVERZITET PIM - Računarske nauke · Banja Luka
- 16 stranica
Pluća
- 11 stranica
Računarski virusi
- informatika
- UNIVERZITET U BEOGRADU - Saobraćajni fakultet · Batočina
- 20 stranica