1.    OSNOVE RAČUNARSKIH MREŽA

Mreža je skup međusobno povezanih čvorova određenim linkovima (vezama). Komunikacijska mreža je sistem hardvera i softvera koji se koriste da se omogući razmjena informacija između korisnika nekog sistema. Računarska mreža je komunikaciona mreža koja se sastoji od računara i mrežne opreme koji su međusobno povezani u cilju omogućavanja razmjene informacija i korištenja zajedničkih resursa  (podataka, aplikacija i hardvera). Jedan računar je ograničen na vlastiti hardver i softver, a mogućnosti  računara se povećavaju povezivanjem sa drugim uređajima formirajući računarsku mrežu.  Internet je globalna komunikacijska mreža koja omogućava prenos podataka, slike, zvuka u digitalnom obliku.
Čvor u mreži je funkcionalna jedinica koja posjeduje procesne i memorijske resurse i koja je preko mreže povezana sa drugm jedinicama u mreži.

Veze između čvorova su kanali preko kojih čvorovi komuniciraju i razmjenjuju podatke korištenjem nekog od protokola.

Dakle, računarska mreža predstavlja skup međusobno povezanih računara, perifernih uređaja i drugih resursa, s ciljem kvalitetnijeg, efikasnijeg i operativnijeg korištenja informacija, podataka i raspoloživih resursa. Računarska mreža se može definisati i kao dva ili više uređaja koji su međusobno povezani nekim medijem (kabl, vazduh) i koriste isti „jezik“ (protokol) za međusobnu komunikaciju, odnosno razmjenu podataka, kreirajući na taj način određenu logičku i fizičku cjelinu. Postoje različite vrste mreža  kao što su računarske, telefonske, mobilne, itd. i one su u mogućnosti da međusobno komuniciraju ili da  se u svom radu oslanjaju jedna na drugu. Elementarna mreža se sastoji od dva kompjutera koji za povezivanje koriste jednu od više vrsta transmisionog medija.

Prijavi se