Digitalni marketing i značaj prisustva kompanije na internetu
Objavio tatjana.p 18. septembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Menadžment
Objavio izuzetnanagrada 09. jul 2013. Prijavi dokument
UVOD
Naše društvo se još uvek nalazi u procesu tranzicije, koji je obeležen porastom broja izvršenih krivičnih dela, pojavom novih pojavnih oblika kriminaliteta i nasilja u najširem smislu te reči. Država ima ulogu da svojim građanima i institucijama garantuje i, naravno obezbedi povoljan bezbednosni ambijent, a to čini upravo kroz primenu policijskih ovlašćenja preko za to posebno formiranog organa, tj. policije. To podrazumeva da organi unutrašnjih poslova (policijske agencije) i ovlaštena službena lica raspolažu takvim ovlašćenjima koja se odnose na neposredno izvršavanje zakona u oblasti bezbednosti i zaštite koja nemaju neki drugi organi. Znači, primenom ovih ovlašćenja od strane policije i njenih pripadnika kroz vršenje policijskih poslova ostvaruje se zaštita ustavnog i javnog poretka, lične, imovinske i druge sigurnosti građana.
Dakle, pojmovno se policijska ovlašćenja mogu odrediti kao pravom dopušten i dovoljan instrumentarijum za zaštitu države i njenih građana. Ako policijsko ovlašćenje posmatramo sa aspekta pojedinca koji ga primenjuje, onda možemo reći da je policijsko ovlašćenje pravo i dužnost ovlašćenog službenog lica (policajca) da u slučajevima i na način predviđen zakonom može preduzeti određene mere i radnje u izvršavanju poverenih poslova, i zadataka iz nadležnosti policije. Ukoliko ne bi postojalo ovlašćenje za upotrebu sredstava prinude, a naročito u slučajevima neposrednog ugrožavanja ustavnog i javnog poretka, života i imovine ljudi, svaka druga naknadna intervencija putem nekih drugih državnih organa rezultirala bi neuspehom i ne bi bila celishodna.
POJAM I VRSTE POLICIJSKIH OVLAŠTENJA
Uslovi i način primene ovlašćenja, kao i koje vrste ovlašćenja se mogu primeniti određuje se zakonskim i podzakonskim propisima, i to prevashodno tzv. policijskim zakonodavstvom. Međutim, ne treba zaboraviti das u značajna i ovlašćenja koja preduzimaju pripadnicu policije predviđena i procesnim zakonodavstvom. Kada govorimo o ovlašćenjima policije u Republici Srpskoj, ističemo da najveći broj svojih ovlašćenja ona crpi iz Zakona o unutrašnjim poslovima, koji u članu 27. propisuje da policijci mogu preduzimati sledeća ovlšćenja:
Objavio tatjana.p 18. septembar 2024.
Objavio Vladimir Murganic 30. jun 2024.
Objavio dmitardjukic 30. jun 2024.
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.