Odlomak

1.    UVOD
Prije nego što priču o formulama nastavimo govoreći o funkcijama, zadržimo se na važnom elementu Excel-a – konceptu automatske rekalkulacije koji predstavlja jednu od suštinskih vrijednosti svih postojećih spreadsheet programa. Rezultat neke formule može biti argument druge, a ova treće itd. Neki  radni list može imati stotine ćelija čiji je sadržaj direktno ili posredno povezan sa nekim zajedničkim sadržajem. Kada se sadržaj promijeni, izmijenjaće se sve potonje vrednosti. Takođe, Excel poslije svakog unosa skenira radni list, provjeravajući stanja svih formula na njemu.
Među svim alatima Excel-a, funkcije zauzimaju centralno mjesto i to ne bez razloga: kada treba doći do neke posebne strukture obračuna u tabeli, najviše ćete se osloniti na neke od oko 330 funkcija, koliko ih ima u Excel-u.
Formule moraju biti napisane po pravilima sintakse i semantike. Pravila pisanja gotovo su identična pisanju izraza “prirodnim” jezikom matematike. Funkcije, opet, sadrže pravila koja se menjaju shodno kontekstu, ali postoje neka opšta, lako prepoznatljiva mjerila.
Formule pokrivaju širok kontinuum od krajnje jednostavnih koje imaju samo jednu referencu ili vrijednost (npr. =A1) , pa do vrlo složenih sintaksi kao što je na primjer ova složena formula:
=IF(MONTH(DATE(YEAR(NOW());MONTH(NOW());1))<>MONTH(DATE(YEAR(NOW());MONTH(NOW());1)-(WEEKDAY(DATE(YEAR(NOW());MONTH(NOW());1);2)-1)+{0;1;2;3;4;5}*7+{1234567}-1);””;DATE(YEAR(NOW());MONTH(NOW());1)-(WEEKDAY(DATE(YEAR(NOW());MONTH(NOW());1);2)-1)+{0;1;2;3;4;5}*7+{1234567}-1)

2.    RAD SA FORMULAMA U EXCELU  

2.1.    Šta su formule?
Formulu možemo definirati kao skup instrukcija koje korisnik unosi u ćeliju, a koje govore Excelu s kojim podacima i na koji način da manipulira. Ono što vidimo kao posljedicu djelovanja formule u ćeliji u kojoj je unesena je njen rezultat.
Formule u Excelovim radnim listovima koristite za izračunavanje rezultata na osnovu podataka u radnom listu. Formulu čine operandi koji mogu biti: konstante (brojevi), reference (nazivi ćelija) i funkcije. Operandi se povezuju operatorima.
Operatori mogu biti: aritmetički, relacioni i logički.
Aritmetički operatori
+ (sabiranje)
– (oduzimanje)
* (množenje)
/ (deljenje)
^ (stepenovanje)
& (nadovezivanje)
Relacioni operatori
= (jednako)
> (veće)
< (manje)
>= (veće i jednako)
<= (manje i jednako)
<> (nejednako, različito)
Logički operatori
=AND()
=OR()
=NOT()

Prioritet operatora ide sljedećim redom: stepenovanje, množenje, deljenje, sabiranje, oduzimanje, nadovezivanje, jednako, veće, manje.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari