Odlomak

UVOD

Nezavisno od toga koja je uža specijalnost i koliko su ljudi stručni u poslu kojim se bave, vještine dobre i efikasne komunikacije u menadžmentu bezbjednosti su neophodne za postizanje pravih rezultata. Ma koliko briljantna ideja bila, ukoliko se na pravi način ne podjeli sa drugima, ona postaje bezvrijedna. Telefonski razgovori, poslovna pisma, imejlovi (email, eng.), poslovni sastanci – sastavni su dio svakodnevice savremenog poslovnog čovjeka. Stoga, efikasna komunikacija ima veliki značaj ne samo u poslovnom, nego i u svakodnevnom životu.
O komuniciranju uopšte, a samim tim i komuniciranju u oblasti bezbjednosti se veoma mnogo raspravlja i piše. Ipak, u toj oblasti još uvek postoje značajni problemi. Na primjer, u porodici, s prijateljima, u društvenoj zajednici i organizovanom životu, za mnoge probleme se može utvrditi da potiču od nesposobnosti da se ostvari uspešna komunikacija.
Naravno, ne bi trebalo očekivati da se ostvari idealna komunikacija, ali se može izgraditi sistem komuniciranja u kome će biti uspostavljeni željeni odnosi između pošiljaoca i primaoca poruka. To je sistem u kome će informacije teći u više smjerova (nagore, nadole, horizontalno, dijagonalno), na formalan ili neformalan način, i u kome će smetnje biti svedene na najmanju mjeru.
Cilj takvog sistema komuniciranja je da se postigne visok stepen razumjevanja između pošiljaoca i primaoca poruka. O takvom značaju komuniciranja znali su i stari Egipćani. “Prije oko pet hiljada godina, Ptah-Hoter je pisao: “Nemoj da zaustaviš njegove (onoga koji se žali) reči sve dok se iz njega ne izlije sve što mu je na duši i pre nego što kaže sve što je želio da kaže. Čovjek koji se žali voli zvaničnika koji hoće da prihvati ono što on kaže i koji mu dozvoljava da se u potpunosti izjada” .
Menadžeri bezbjednosti moraju biti svjesni ovakvog značaja komuniciranja, jer se na njemu zasniva sistem upravljanja i odlučivanja.

 

 

 
Komuniciranje – pojam, značaj i ciljevi

Uspješna komunikacija podrazumjeva i uspješan odgovor na neka od slijedećih pitanja:

  • Da li se naša komunikacija zaista može nazvati uspješnom?
  • Da li razumjemo poruku koju smo primili?
  • Da li možemo prenijeti poruku, ali tako da njen pravi smisao ostane nepromijenjen?
  • Da li je način na koji komuniciramo odgovarajući za drugu stranu i da li nas druga strana razumje?
  • Da li je naša poruka ostvarila efekat koji smo očekivali?
  • Da bi odgovor na navedena pitanja bio pozitivan, moramo poći od toga da je poruka smislena i uspješna jedino ukoliko je sve strane u komunikacionom procesu razumiju i prihvataju na isti način.

To nas dalje navodi na zaključak da je komuniciranje vještina koja se može učiti i usavršavati. Šta podrazumjevamo pod komunikacijom? Postoji veliki broj definicija koje sa različitih aspekata objašnjavaju ovaj pojam i time samo naglašavaju njenu multidisciplinarnost i kompleksnost. Navodimo neke od najpoznatijih:

  • Komunikacija je proces slanja i primanja poruka.
  • Komunikacija je proces prenošenja poruke od jedne do druge osobe.
  • Komunikacija je sadržajna razmjena informacija kroz poruke.

Mišljenja smo da je radi potpunog razumjevanja procesa komunikacije neophodno poći od definicije po kojoj je komunikacija transfer i razumjevanje značenja.
Time smo naglasili dva ključna obilježja komunikacionog procesa:

  • Prvo, transfer značenja – ne možemo govoriti o komunikaciji ukoliko se ne radi o prenosu neke misli, ideje, informacije ili podatka.
  • Drugo, možda još važnije, obilježje komunikacije jeste razumjevanje značenja.

Ono podrazumjeva da su učesnici komunikacionog procesa saglasni u vezi sa značenjem prenijete poruke. Ne treba pogrešno zaključiti da razumjevanje ujedno znači i saglasnost sa porukom. Naime, o uspješnoj komunikaciji možemo govoriti i u slučaju kada se strane u komunikaciji ne slažu sa saopštenim ili shvaćenim sadržajem poruke. Dakle, uspješna komunikacija podrazumjeva da je informacija u pogledu sadržaja i značenja koje je odredio pošiljalac, uspješno primljena od strane primaoca poruke.
Efikasna komunikacija ne samo da ima centralno mjesto u našoj sposobnosti da gradimo i održavamo veze sa drugima, već predstavlja osnovni element svih odnosa, bilo da su oni personalni ili poslovni. Time smo već naglasili jednu od najvažnijih podjela komunikacije:

  • na interpersonalnu i
  • organizacionu komunikaciju.

Nas će u ovom poglavlju prvenstveno zanimati poslovna komunikacija, ali, zarad njenog boljeg razumjevanja, potrebno je da razmotrimo i najvažnije aspekte interpersonalne komunikacije.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari