Odlomak

 

OSNOVI GRAFIČKE PROIZVODNJE

1. CILJ I PRINCIPI SAVREMENE GRAFIČKE PROIZVODNJE
Zahtevi za izradu grafičkog proizvoda:
– Vernost reprodukcije
– Standardizacija proizvodnje
– Atraktivnost i upotrebna vrednost proizvoda
– Cena grafičkog proizvoda
– Kratki rokovi izrade
– Stabilnost tiraža
– Visok stepen automatizacije
– Digitalni radni proces.

2. OSNOVNE FAZE IZRADE GRAFIČKOG PROIZVODA

Osnovne faze proizvodnog procesa:
1) priprema za štampu,
2) štampa,
3) grafička dorada.
Sama proizvodnja krece od prijema digitalnog zapisa koji definiše izgled grafičkog proizvoda.
Priprema za štampu – vrši se montaža tabaka i izrada potrebnih štamparskih formi. Izrada i kontrola kvaliteta štamparskih formi zavisi od tehnike kojoj se namenjuje.
Štampa – naručuje se potrebna količina i vrsta materijala za štampu i po prijemu štamparskih formi, pristupa se pripremi štamparske mašine za izradu tiraža. Na početku radnog dana vrši se kontrola sklopova i sistema . Priprema mašine podrazumeva sledeće:
– pripremanje uredjaja za ulaganje
– podešavanje štamparskih jedinica
– podešavanje uredjaja za vodjenje materijala kroz mašinu
– priprema uredjaja za izlaganje
– izrada probnih otisaka
– početak izrade tiraža.
Grafička dorada – vrši se prijem odštampanog materijala i priprema onih mašina i uredjaja koje će se koristiti za formiranje konačnog oblika grafičkog proizvoda.

Osnovna podela grafičkih mašina:
1) konvencionalne tehnologije – pritisak je taj koji omogućava ostvarivanje otiska,
2) bezkontaktne tehnologije (NIP) – umesto pritiska, primenjuju se druge veličine kao što je naelektrisanje, namagnetisanje, toplota i sl.
3. PRIPREMA ZA ŠTAMPU

Priprema za štampu se može definisati kao skup procesa i operacija koje imaju za cilj prilagođavanje dizajnerskog resenja buduceg proizvoda tehnologiji štampe, vrsti i formatu podloge za štampu i sl.
Kod klasičnih tehnika (visoka, duboka, ravna i sito štampa) pod pripremom se podrazumeva izrada štamparske forme (tj. Površine koja će ostvariti otisak). Oblik i vrsta štamparske forme zavisi od tehnike u kojoj se štampa.
Danas se izrada štamparske forme ostvaruje pomoću dve tehnologije:
1) analogne – zasnovane na fotomehaničkim procesima (konvencionalna, klasična priprema),
predstavlja sve tehnološke procese i operacije u kojima se više zasebnih filmova koji nose lik, kombinuje u cilju dobijanja konačnog izgleda strane ili proizvoda putem klasičnih, mehaničkih ili ručnih procesa za montažu.
Analogna priprema za štampu je podeljena u tri oblasti:
o izrada sloga,
o reprodukcija slika i grafike
o montaža i izrada štamparskih formi.
2) digitalne – zasnovane na fotoelektronskim procesima (elektronska priprema),
tekst i slika sa originala se digitalizuju ili preuzimaju sa nekog uredjajaj u kome se već nalazi u digitalnom zapisu, zatim se digitalni zapis sa likom dalje elektronski obradjuju.

Raster image procesor – predstavlja proces ili uređaj u digitalnoj pripremi za štampu u kome se gotova slika – kompenzacija strane obrađuje tačku po tačku tj. Piksel po piksel i prelazi u rasterski oblik. Istovremeno se vrši separacija boja tako da se dobijaju četri fajla u četri osnovne boje kojima se najčešće vrši kolorna štampa (CMYK – Cyan, Magenta, Yellow i Korekturna). Korekturna crna boja omogućava štampanje prave crne boje, u slučajevima kada ona crna boja koja se dobija preklapanjem tri osnovne štamparske boje – CMY nije zadovoljavajuća.

3.1. Izrada štamparske forme za VISOKU ŠTAMPU
Štamparska forma za visoku štampu je kruta metalna ploča, dok za njenu podvrstu flekso štampu štamparska forma je meka i savitljiva, izradjena od fotopolimera ili gume, koje mogu biti naneti na tanak metalni sloj (nosač). Kod visoke štampe i flekso štampe, štampajući elementi su izdignuti iznad neštampajućih i boja se sa njih direktno prenosi na podlogu, stoga savitljivost omogućava dobro prijanjanje štamparske forme na podlogu, pa nije potrebna velika sila za prenošenje boje.
Tvrdoća i debljina štamparske forme za flekso štampu moraju biti usklađeni sa podlogom na kojoj se štampa i potrebnim rasterom koji treba da se postigne u štampi. Materijal za flekso štampu bira se u skladu sa štamparskom bojom, a štamparska boja mora biti izabrana tako da ne dodje do nabreknuca, razaranja i sl.
Fotopolimerna štamparska forma za flekso štampu se priprema tako što se specijalni fotoosetljivi materijal na bazi fotopolimera izlaže UV svetlosi, što inicira polimerizaciju (umrežavanje fotopolimera) i stvaranje izdignutih (štampajućih) površina. Neosvetljene (neštampajuće) površine se rastvaraju i uklanjaju. Za izradu forme za flekso štampu se koristi danas tehnika COMPUTER TO PLATE (CtP), kod koje se forma izradjuje ili samo hemijskim putem ili čisto mehanički.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Grafički dizajn

Više u Menadžment

Više u Skripte

Komentari