Odlomak

POJAM KRIMINALISTIČKE TAKTIKE

– Kriminalistička taktika je grana kriminalističke nauke u okviru koje se izučavaju pojavni oblici krivičnih djela i načini njihovog učinjenja, motivi učinitelja i njihovi ciljevi (kriminalna delinkventska taktika i tehnika), stručna znanja,vještine, običaji, navike, shvaćanja, način zivota i psihologija učinitelja krivičnih djela (kriminalna fenomenologija).
– Kriminalistička taktika pruža kriminalističkoj praksi najoptimalnije modele kriminalističkog postupanja opste prirode, one koji važe za sva krivična djela.
– Najkraća definicija kriminalističke taktike bila bi da je ona grana kriminalističke znanosti koja se bavi izučavanjem i primjenom pravilnog i svrsishodnog postupanja u otkrivanju, istraživanju i suzbijanju krivičnih djela. U okviru kriminalističke taktike izučava se praksa otkrivanja, istraživanja, dokazivanja i spriječavanja kriminaliteta u cilju usavršavanja postojećih načina, metoda i pravila postupanja i pronalaženja novih, sve u cilju otkrivanja, razjašnjavanja i spriječavanja krivičnih djela, koja nisu tehničke prirode.
– Jedan od najvažnijih pojmova unutar kriminalističke taktike je pojam «otkrivanje krivičnog djela i učinitelja.»

– 15.1. Kriminalistika i krivično pravo

– Bez krivičnog prava kriminalistika bi izgubila realnu osnovu i polazno stanovište. Bez kriminalistike krivično pravo se udaljava od realnosti. Izmedju pojma krivično djelo i događaja treba uspostaviti logičko-uzročnu vezu da bi utvrdili da li jedan događaj odgovara pojmu određenog krivičnog djela. Šematski to ide ovako: *dogadjaj, metodi postupanja, krivični zakonik *metodi utvrđivanja činjenica-Kriminalistika *forme utvrđivanja činjenica (ZKP)..

– 15.2. Kriminalistika i krivično procesno pravo

– Kriminalistika doprinosi utvrđenju kriminoloških činjenica. Ona pruža korisna saznanja koja se u kriminologiji ugrađuju u naučno proučavanje fenomenologije kriminaliteta. Kriminološka fenomenologija prikuplja i sistematizuje delikventsku taktiku, tehniku, živote uslova delikventa i saznanja o posebnim pojavama kod svake forme delikta.
– Odnos kriminalistike I kriminologije – Kriminalistika i kriminologija, međutim, prilaze kriminalitetu sa različitih aspekata. Kriminalistika iz ugla otkrivanja krivičnih djela i učinilaca, a kriminologija sa šireg sociološkog, odnosno s aspekta istraživanja uzroka i uslova kriminalnog ispoljavanja, kao i pojavnih oblika pojedinih krivičnih djela. Može se reći da je prevencija kriminaliteta zajednička odrednica obje discipline
– 15.4. Kriminalistika, Kriminalistička psihologija, Sudska psihologija i Sudska psihijatrija

– Kriminalistička psihologija izučava psihologiju učinilaca krivičnog djela. Sudska psihologija istražuje psihičke aktivnosti učesnika i krivičnog djela. Sudska psihijatrija se bavi psihičkim faktorima koji dovode do kriminalističkog ponašanja duševnih bolesnika.

– 15.5. Kriminalistika i Sudska medicina

– Međusobno se dopunjuju u oblasti krvnih i seksualnih delikata. Sudska medicina ima za predmet proučavanje nasilnih, sumnjivih, neznanih uzroka smrti.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari