Odlomak

R I B I Z L A
Ribizla je voćna vrsta koja je kod nas veoma slabo zastupljena u proizvodnji i pored činjenice da je veoma laka za uzgajanje. Idealna područja za njeno uzgajanje su vlažnija planinska područ-ja sa nadmorskom visinom od 600-800 metara, gdje ljeta nijesu mnogo topla i gdje je visoka relativna vlažnost vazduha. Otporna je na niske temperature pa tokom zime može izdržati i mrazeve do -30ºC, dok cvijet ribizle izdržava i kasne proljećne mrazeve od -6ºC. U Crnoj Gori centralni i sjeverni predjeli su idealni za njeno gajenje. Zahtjevna je voćna vrsta za vodom, pa ukoliko nema padavina tokom vegetacije neophodno je češće navodnjavanje. U proizvodnji su zastupljene sorte crne, crvene i nešto manje bijele boje bobica. Uz pravilne agrotehničke mjere postižu se veoma visoki prinosi i od preko 20 t/ha. Plod ribizle je veoma koristan. Pored toga što je veoma bogat vitaminom C (do 200 mg%), sadrži i antocijanin koji
sprječava razvoj kancerogenih oboljenja. plod se koristi za jelo u svježem stanju, kao i za spravljanje raznih prerađevina: sokove, džemove, sirupe, marmelade i u konditorskoj industriji.
Plod i list, posebno crne ribizle se koriste i u farmaceutskoj industriji jer potpomaže regulasciju krvnog pritiska, posebno visokog, kao i u popravci krvne slike. Takođe se koriste i preparati kojima se liječe bolesti vena i krvnih sudova.
Za gajenje ribizle najpogodnija su slabo kisjela zemljišta sa ph od 5,5-6,5, bogata sa kalijumom i fosforom. Zemljište takodje treba da je bez korova, naročiti višegodišnjih. Prije podizanja zasada neophodno je uraditi pedološko hemijsku analizu zemljišta, kojom će se ispitati sadržaj neophodnih hraniva u zemljištu i izvršiti eventualne korekcije po pitanju obezbijeđenosti sa neophodnim hranivima. Ribizla se najčešće gaji u špalirskom zasadu, bez naslona što svakako pojeftinjuje samo podizanje plantaže. U špaliru biljke se gaje u vidu pojedinačnog žbuna. Optimalna gustina sadnje je 2,5m razmaka između redova, odnosno 1m uredu, žbun od žbuna. Na ovaj način se postiže gustina sadnje od oko 4.000 sadnica po hektaru.
Sadnja ribizle se može obavljati u jesen od opadanja lišća pa sve do kretanja vegetacije ukoliko to vremenski uslovi dozvoljavaju. Prilikom podizanja zasada veoma je važno koristiti zdrav, ispitan sertifikovan sadni materijal. Rezidba ribizle je specifična u odnosu na ostale jagodičaste voćne vrste. Najkvalitetniji rod i najveći prinos dobija se n a dvogodišnjim i trogodišnjim granama. Rezidbom se uspostavlja pravilan raspored grana odredjene starosti kako bi se obezbijedila najbolja osunčanost i provjetrenost zasada. Veoma je važno napomenuti da je različita rezidba crne u odnosu na sorte sa crvenom i bijelom bojom bobica

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 3 stranica
  • Školska godina:
  • Skripte, Ekologija
  • ,  Beograd,  UNIVERZITET U BEOGRADU - Biološki fakultet  

Više u Skripte

Komentari