Poslovne finansije preduzeća
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Turizam/Ugostiteljstvo
Objavio ADarh 17. decembar 2015. Prijavi dokument
UVOD
Seoski turizam je specifičan oblik turizma, u kojem je glavni motiv putovanja “povratak čovjeka prirodi”. Seoski turizam je nastao na temeljima očuvanja kulturno-istorijskog identiteta običaja i tradicije. Seoski turizam je razmatran kao potencijal za razvoj novog vida turizma u skladu sa već razvijenim konvencionalnim turizmom plaža, gradova, banja. Seoski turizam je vrsta turizma u kome turisti idu na sela ili farme kako bi iskusili seoski život. Ovaj turizam uključuje i učešće turista u seoskim aktivnostima kao što su briga o životinjama i usjevima, kuvanjem, čišćenjem… Interesovanje za seoski turizam nastaje u želji da se pobjegne od urbanih centara pritisnutih industrijalizacijom. Seoski turizam je jedan od segmenata turističke ponude na turističkom tržištu. Pravilno bi bilo svrstati ga u oblik turizma vezan za „posebna interesovanja” (lov, ribolov, pješačenje i dr.), koji predstavlja suprotnost masovnom turizmu. Razvoj seoskog turizma se zasniva na malim smeštajnim kapacitetima, najčešće porodičnim objektima i raznovrsnom socijalnom strukturom domaćina kojima je turizam dopunska djelatnost.
• Seoski turizam u Srbiji
• Seoski turizam u Evropi
Evropski centar za eko i seoski turizam je nezavisno i neprofitno udruženje koje okuplja nacionalne ECEAT organizacije evropskih zemalja.
1.SEOSKI (RURALNI) TURIZAM
Seoski turizam kao i lokalana kultura bili su, 90-tih godina dvadesetog vijeka, predmet strateških dokumenata i tema mnogih rasprava u cilju istraživanja i definisanja njegovog pravog značenja. Seoski turizam je samo jedan od segmenata ukupne turističke ponude na turističkom tržištu. Svrstavamo ga u oblik turizma vezan za “posebna interesovanja” (lov, ribolov, pješačenje i dr.), koji predstavlja suprotnost “turizmu organizovanih putovanja”. Godine 1994. Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) i Savjet Evrope su najprije definisali pojam seoskog područja pod kojim se podrazumjeva prostor sa gustinom naseljenosti od 150 stanovnika /km2 gde je stanovništvo podeljeno u tri kategorije:
• pretežno ruralno (50%)
• značajno ruralno (15-50%)
• pretežno urbanizovan region (15%).
Seosko područje se koristi za:
• poljoprivredu, šumarstvo, ribarstvo, i akvakulture
• rekreativne i zabavne aktivnosti u prirodi
• druge svrhe, kao što su stanovanje…
Karakteristike seoskog područja, njegova osjetljivost na promjene zahtjeva održiv razvoj i kontrolisano korišćenje resursa za razvoj turizma.
1.1.Razvoj seoskog turizma
Razvoj seoskog turizma raste srazmjerno broju i veličini objekata, sporije od drugih vidova turizma i zavisno od spremnosti lokalnih porodica i lokalne zajednice za njegov razvoj. U razvoju seoskog turizma poznata su dva aspekta. Jedan se ogleda u revitalizaciji a drugi u reorganizaciji lokalne privrede i kvaliteta života. Razvoj seoskog turizma se zasniva na malim smještajnim kapacitetima, najčešće porodičnim objektima i raznovrsnom socijalnom strukturom domaćina kojima je turizam dopunska djelatnost. Specifičan kvalitet u seoskom turizmu ja zasnovan na proizvodnji hrane ali i na društvenim kontaktima, uživanju u raznovrsnosti baštine, autentičnom okruženju. Ograničavajući faktori razvoja seoskog turizma ispoljavaju se u nedostatku kvalitetne usluge, infrastrukture, objekata i kontrole nad korišćenjem resursa.
1.2.Podjela turizma prema uslovima u okruženju
Agroturizam – aktivnosti u seoskim područjima kao što su festivali, muzeji, zanatske vještine, i druge kulturne atrakcije. Agroturizam je dio turističke djelatnosti, koja obuhvata ukupnost odnosa i poslova vezanih za putovanja i privremeni boravak ljudi izvan njihovog prebivališta, radi odmora, razonode i sl. Razvoj agroturizma dovodi do unapređenja svih djelatnosti koje su sa njim povezane (prodaja, industrija, poljoprivreda, komunalne službe, kulturne ustanove, ugostiteljstvo).
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.