Odlomak

Uvodne napomene
1. Istorijat carinske službe
Počeci carinske službe u Srbiji datiraju od maja meseca 1804. godine, kada je Karađorđe Petrović na Ostružnici kod Beograda ustanovio carinarnicu (đumrukanu) sa skelom. Prihod od ove carinarnice išao je komandantu topčiderske vojske koji ga je koristio za plaćanje vojnih potreba obezbeđivanih iz Srema. U septembru 1805. godine otvaraju se novi carinski prelazi: zabrecki, šabački i mitrovački, a u decembru iste godine poslati su carinici na nove prelaze dunavske i moravske.
Carina je bila jedna od prvih Državnih službi uspostavljenih u Srbiji posle Drugog srpskog ustanka.
21. decembra 1833. godine beogradski vezir u prisustvu turske vojske, lično je predao beogradsku carinarnicu knezu Milošu Obrenoviću.
Posle predaje srpskoj strani ove najveće carinarnice, prevedena je na srpski jezik cela turska đumručka(carinska) tarifa, po kojoj su se naplaćivale carinske takse i ostale dažbine.
Carinska služba razvijala se u skladu sa potrebama i mogućnostima.
Carina predstavlja dažbinu koja se naplaćuje, najčešće, na uvoznu robu u vidu novčanog iznosa, a po utvrđenim carinskim stopoama u Carinskoj tarifi, bilo u cilju zaštite domaće privrede, fiskalnih, socijalnih i drugih razloga.
Primarna uloga carina je zaštita domaće proizvodnje, a sekundarna uloga fiskalni efekat koji ona ispoljava pri punjenju budžeta određene države.
U periodu do 1966. godine, kada su izvršene značajne promene u carinskom,spoljnotrgovinskom i deviznom sistemu, naša zemlja je pristupila većem broju međunarodnih konvencija i sporazuma, čime su stvoreni uslovi za šire uključivanje naše privrede u međunarodnu podelu rada. Naša zemlja je pristupila Konvenciji o osnivanju Saveta za carinsku saradnju, Konvenciji o carinskoj vrednosti i Konvenciji o nomenklaturi za klasifikaciju robe u carinskim tarifama. U ovom periodu Jugoslavija je postala i punopravničlan Opšteg sporazuma o carinama i trgovini (GATT).Carinska tarifa je osnovni instrument carinske politike. NJena uloga i značaj u regulisanju spoljnotrgovinske razmene i zaštite domaće proizvodnje,zavise od stepena privrednog razvoja i opštih uslova privređivanja. 1952.godine doneta je Privremena carinska tarifa, a 1959. godine donosi se Uredba o carinskoj tarifi za robu koju građani unose, odnosno primaju iz inostranstva. Dana 15. marta 1961. godine doneta je Uredba o privremenoj opštoj carinskoj tarifi, da bi 1. jula 1965. godine bio donet i Zakon o Carinskoj tarifi. U cilju usklađivanja carinske politike sa drugim sistemskim zakonima iz oblasti društvene reprodukcije, 1. jula 1978. Godine stupio je na snagu novi Zakon o Carinskoj tarifi. Praktično od 1961. godinenaša zemlja primenjuje tzv. “
Briselsku nomenklaturu svrstavanja robe . U Saveznoj Republici Jugoslaviji Zakono Carinskoj tarifi donet je 1994. godine, a sledeći 1997. godine, kada je jugoslovenska carinska tarifa u većoj meri nomenklaturno usklađena sacarinskom tarifom Evropske unije, čime je prilagođena svetskimstandardima.U skladu sa razvojem carinske službe i sa dobijanjem sve značajnijihfunkcija u državi i društvu, nju je stalno pratio i odgovarajućiorganizacioni razvoj sa potrebnim kadrovskim osposobljavanjem. PrvobitnoOdeljenje carina, početkom 1947. godine transformisano je u Upravu carina usastavu Ministarstva za spoljnu trgovinu. Od februara 1967. godine, carinskaslužba deluje kao samosta-lni savezni organ uprave, neposredno podređentadašnjem Saveznom izvršnom veću. Do 01.01.2002. godine Savezna uprava carina je samostalni organ uprave, direktno odgovoran jugoslovenskoj Saveznoj vladi. Od 01.01.2002. godineSavezna uprava carina je u sastavu Saveznog ministarstva finansija.Veoma obimne i složene poslove i zadatke carinske službe, danas obavlja3.129 carinskih radnika u 15 carinarnica, 149 carinskih ispostava, 21carinskom referatu, 78 međunarodnih graničnih prelaza i 7 prelaza zapogranični saobraćaj.Novi, složeniji i odgovorniji zadaci carinske službe, a time i veća uloga,značaj i odgovornost prema državi i društvu za izvršavanje zadataka,zahtevali su i normativno regulisanje niza značajnih pitanja rada carinskeslužbe. Zato je 1970. godine donet prvi Zakon o carinskoj službi, a desetgodina kasnije i novi Zakon o carinskoj službi, koji je neka pitanja uredio nanoviji, odnosno savremeniji način, da bi 1987. godine bilo izvršeno daljeosavremenjavanje i usklađivanje rada carinske službe, donosenjem Zakona oizmenama i dopunama Zakona o carinskoj službi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari