Privredno pravo – skripta
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Pravo
Objavio studenti.rs 17. septembar 2018. Prijavi dokument
Ugovor o prodaji je najčešći i najvažniji ugovor privrednog poslovanja. Istorijski, ugovor o trampi je prethodnica ugovora o prodaji. Pojava viška proizvoda i delovanje zakona vrednosti uslovilo je razmenu po principu jednakih vrednosti. Pojavom novca kao merila vrednosti robe, javlja se ugovor o prodaji koji podrazumeva razmenu dobara posredstvom novca. U rimskom pravu ovaj ugovor je nazivan “emptio-venditio” (kupovina-prodaja).
Ugovorom o prodaji obavezuje se prodavac da prenese na kupca pravo svojine na prodatu stvar i da mu je u tu svrhu preda, a kupac se obavezuje da plati cenu u novcu i preuzme stvar. Ako je predmet prodaje drugo pravo, prodavac se obavezuje da kupcu pribavi prodato pravo, a kad vršenje tog prava zahteva državinu stvar, da mu i preda stvar. Kad prodaju zakljucuju između sebe trgovinska ( privredna ) društva, banke, zadruge,preduzetnici i tako dalje, ona ima za predmet prodaju robe. Od svih ugovora u obligacionom pravu prodaja je najznačajniji ugovor. Pomoću prodaje se obavlja najveći deo predmeta dobara u okviru svake zemlje i u međunaraodnim odnosima.
Ugovor o prodaji, ili kako se uobičajno naziva, vodi poreklo od trampe, a kao takva javlja se sa pojavom novca, koji preuzima ulogu opšteg ekvivalenta. Još u rimskom pravu razlikovala su se dva vida kupoprodaje. Jedan gde se kupoprodaja sadržavala u aktu mancipacije, koji je značio i prenos svojine i priznavanje prodavca da je primio cenu, i drugi vid koji se kasnije razvio, na osnovu koga je kupoprodaja proizvodila samo u obligaciono pravna dejstva, a sam prenos stvari i cene odvijao se posebnim aktom – tradicijom. U savremenim pravima prihvaćeno je drugo rešenje. U strogo planskim privredama sa centralističkim sistemom upravljanja, kupoprodaja je u velikoj meri gubila na značaju. Međutim, sa procesom transformacije državne, odnosno društvene svojine i sa afirmacijom privatne svojine ugovor o prodaji dobija na značaju.
Osnovana obaveza prodavca je da na kupca prenese pravo svojine na stvar, a osnovna kupčeva obaveza je da prodavcu isplati cenu. Zaključen je ugovor o prodaji i kada se prodavac obaveže kupcu da mu pribavi prodato pravo za određenu cenu u novcu. Predmet prodaje može, na primjer, biti pravo stvarne službenosti, imovinsko intelektualno pravo i potraživanje.
Ukoliko se prodavac ne obaveže da će kupcu potpuno preneti u svojinu stvar ili mu preneti pravo, za određenu cenu, ne nastaje ugovor o prodaji. Tako , ako se jedna strana obaveže da ce drugoj predati određenu stvar na upotrebu, za određeni iznos novca, a druga da ce, posle određenog vremena, istu stvar vratiti prvoj nastaje ugovor o zakupu. Prenošenje prava svojine na stvar ili nekog imovinskog prava sa prodavca na kupca obavlja se za određenu cenu u novcu. Na osnovu ove obaveze kupca prodaja se razlikuje od razmjene. Naime, ugovorom o razmeni svaki ugovarač se obavezuje prema svom saugovaracu da prenese na njega svojinu na neke stvari i da mu je u tu svrhu preda, odnosno da jedan drugom prenesu neko prenosivo pravo. Ugovor o prodaji razlikuje se od ugovora o delu. Ugovor kojim se jedna strana obavezuje da izradi određenu pokretnu stvar od svog materijala smatrase u sumnji kao ugovor o prodaji. Ako se naručilac obavezao dati bitan deo materijala potreban za izradu stvari zaključen je ugovor o delu. Nezavisno od okolnosti koje dao materijal ugovor se smatra ugovorom o delu ako su ugovarači imali u vidu naraočito poslenikov rad.
Ugovor o prodaji je izgrađen u rimskom pravu i nazvan emptio venditio. Prodaji je predhodila trampa. U vrijeme kada Rimljani nisu poznavali novac obavljali su razmjenu stvri za stvari. Ulogu novca kod Rimljana imala je stoka.
Sa razvojom razmjene merilo vrijednosti postaje bakar u šipkama koji se prilikom zakljucenja morao mjeriti. U starm civilnom pravu ( period civilnog prava trajao je od 754. Do 201. pre naše ere ) prodaja je bila realna i odigravala se kao prodaja za gotovo iz ruke u ruku.
Ugovore u privredi bi smo mogli definisati kao „ugovore“ koje preduzeća i druga pravna lica koja obavljaju privrednu delatnost, kao imaoci radnji i drugi pojedinci koji u vidu registrovanog zanijmanja obavljaju neku privrednu delatnost, zaključuju među sobom, u obavljanju delatnosti koje predstavljaju predmete njihovog poslovanja ili su u vezi sa tim delatnostima.
Ovakva zakonska definicija uključuje i subjektivne kriterijume (svi ugovori koji međusobno zaključuju privredni subjekti, bez obzira na to da li su to pravna ili fizička lica) i objektivne kriterijume (potrebno je da se radi o ugovoru koji su privredni subjekti zaključili u okviru delatnosti koje sačinjavaju predmete njihovog poslovanja ili su u vezi sa tim delatnosti).
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Objavio caka011 23. septembar 2024.
Objavio bojann998 30. jul 2024.
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.