Odlomak

BENEFICIJE I STIMULACIJE ZAPOSLENIH

U većini slučajeva kada su neki od radnika uspješno izvršili važan zadatak ili posao dobijali su veliku važnost u očima njegovih npr. liderima, menadžerima, šefovima, itd prepoznavanje uloge svakog zaposlenog je osnova svakog menadžera u načinu shvatanja, određivanje i dodjeljivanje zadataka ili uloge su važni faktori za svakog zaposlenog. Ako menadžer ne razumije pravu ulogu svakog zaposlenog, ne bi trebalo da bude vođa tima. Svi mi imamo različite nagrade koje će nas motivirati da bolje i uspješnije obavljamo neki posao, kao što se za glumce kaže da oni ne žive za novac, ali zato za aplauz. Aplauz je oblik priznavanja važnosti svakog zaposlenog, ali je ujedno isto tako vrlo specifična forma. Važan faktor između zaposlenog i zadređenog je jedan na jedan trening-edukacija. To znači da moramo poboljšati vještine zaposlenih. Jedino što možemo izgubiti je vrijeme, ali ćemo dobiti zaposlenje kojima možemo prenijeti svoja specifična znanja.
Treba imati u vidu da su našim radnicima nije važno koliko mi znamo, ali je važnije da vi i koliko brinete i njima. Svi ponekad se pitam da li će se ikada završiti unapređenje znanja o ovom pitanju smo dobili vrlo jednostavan odgovor: Naravno da ne. Često čujemo, posebno u našem narodu ” fali im malo treninga” ili “oni su već naučili, ali učenje nikada ne prestaje. Iako smo u periodu krize, kada je obrazovanje osim marketinga prva stavka-tačka u budžetu, što je precrtano, da jednotavno probamo da svaki novčić preusmjerimo na budžet za obrazovanje naših zaposlenih. Osim gotovine, poboljšanje je jedan od najmoćnijih faktora. U isto vrijeme, većina kompanija poboljšava procese koja se prate stoljećima tajni. Ako želimo zdravu atmosferu, uvijek postupajmo u suprotnom, ali praksa pokazuje da se ponekad kao ostali susrećemo u zamršenim poslovnim odnosima i često se neće moći primijeniti na najtransparentnije metoda. U svakom slučaju, mi se trudimo da budemo fer, unapređujmo one koji to zaslužuju, jačajmo upravljanje i svi trebamo razmotriti jačanje svojih funkcija našeg odjela u kompaniji. Svaki radnik treba procijeniti i njegov doprinos timu kako bi povećali svoj potencijal i pretvoriti ga u neophodne procese u timu.

U nekim istraživanjima, poslodavcima i radnicima dati identična pitanja u smislu motivacije na poslu. Svim zaposlenima trebamo dodijeliti ulogu vođe tima i poštovati njihov rad. Osim činjenice da ćemo izgraditi novog lidera u društvu, drugi radnici također pokazuju odabrane ličnosti, kao što radnici će biti nagrađeni na ovaj način i dati im veću ulogu u društvu. Naši zaposlenici trebaju biti nagrađeni slobodnim danima. Kao sportaši dobiti slobodan dan nakon važne igre, u slučaju zaposlenih, važno je da se nagradi zaposlenima slobodan dan nakon što se desio veliki događaj, na primjer, predstavljanje godišnjeg izvještaja, marketing plan, itd, da se spriječi “pregovaranja”. Najveći neprijatelj svakog radnika u moderno doba, je stres, a značajno ćemo pomoći svojim podređenih ako ne izazivamo stres, ali i ako ih naučimo da se pravilno bore protiv stresa i posljedice rada u poslovnom okruženju.

POJAM ZARADA BAZIRANIH NA PERFORMANSAMA
Pored osnovne plate, važnu kompenentu ukupne zarade zaposlenog može predstavljati i zarada koja zavisi od ostvarenih performansi. Dok se osnovna plata određuje na osnovu vrednosti posla koji pojedinac obavlja ili njegovih sposobnosti i stručnosti, zarada koja bazira na ostvarenim performansama određuje se na osnovu vrednosti doprinosa pojedinca, grupa (timova) ili organizacionih jedinica ostvarenju organizacionih rezultata. Posljednih godina sve veći broj kompanija u nagrađivanju zaposlenih, i to posebno onih na menadžerskim pozicijama, koristi ovaj element ukupne zarade da bi motivisao zaposlene kroz uspostavljanje direktne veze između ostvarenih performansi i dobijenih nagrada i pravljenje razlike između dobrih i loših performansi, kroz nagrađivanje dobrih. U posljednih desetak godina nagrađivanje zaposlenih zasnovano na ostvarenim performansama dobija sve više na popularnosti, jer se smatra jednim od najefikasnijih instrumenata za povećanje produktivnosti rada. Jedno opsežno istraživanje u SAD je pokazalo da čak 97 % organizacija zarade menadžera vezuje za ostvarenje performanse, odnosno primjenjuje ovaj sistem kod 51 % zaposlenih na menadžerskim pozicijama. Osnovni ciljevi koji se žele postići nagrađivanje ostvarenih performansi su:
1. Ostvarenje strategijskih ciljeva organizacije, kroz nagrađivanje onih performansi koje su u funkciji implementacije strategije.
2. Ojačavanje organizacionih normi, kroz slanje signala kakvo ponašanje je poželjno u organizaciji.
3. Motivisanje zaposlenog, kroz uspostavljanje direktne veze između ostvarenih performansi i dobijenih nagrada.
4. Pravljenje razlike između dobrih i loših performansi, kroz nagrađivanje dobrih.
Uvođenje zarada baziranih na performansama zahtjeva od top menadžementa preduzeća da donese odluke kojima se definiše sljedeće:
1. Obuhvat
2. Performanse načini njihovog mjerenja
3. Izbor vrste nagrada
4. Izbor nivoa agregiranja za distribuciju nagrada
5. Frekvencija davanja nagrada
6. Obezbeđivanje podrške zaposlenih

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 13 stranica
  • Inovativni Menadžment Aleksandar Maksimović
  • Školska godina: Aleksandar Maksimović
  • Skripte, Ekonomija
  • Bosna i Hercegovina,  Brčko,  Visoka škola računarstva i poslovnih komunikacija eMPIRICA u Brčko distriktu BiH  
  • ,

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari