Odlomak

Edukativna igra za pokretnuređajeu pokretačkom sustavu UNITY 3D

Uvod
Razvoj igara jest izraz za dug i složen proces izrade video igre. Kažemo proces jer razvoj igre možemo generalizirati u nekoliko faza izrade igre. Proces razvoja igre veoma je sličan
procesu izrade programske potpore no otežan je za elemente umjetnosti (dizajn, grafika), glazbe (pozadinska glazba, zvučni efekti).
Gruba podjela procesa je:

1. Prototip igre
2. Izrada dizajna
3. Razvoj igre :
– Izrada izvornog koda
– Izrada tekstura, modela, slikovnih efekata itd.
– Izrada zvučnih efekata
4. Testiranje igre
5. Održavanje

Igra je najčešće razvijana od strane timova iako to ponekad može biti i manja grupa od nekoliko ljudi ili čak pojedinca, no tada naravno govorimo u manjim projektima slabije kvalitete i često kraćeg perioda izrade. Manji timovi i pojedinci se najčešće bave razvojem igara za mobilne platforme što je danas veliki hit. Veliki timovi najčešće rade za izdavača video igara. Izdavač video igara je tvrtka koja objavljuje/izdaje igre koje su razvili sami (interno) ili su dali na razvoj određenim timovima za razvoj. Izdavač je zadužen za proizvodnju (npr. izradu kopija CD/DVD-a), marketing, oglašavanje i sl. Neke od uloga u razvojnom timu su: dizajner, umjetnik (engl. game artist), programer, dizajner razina (engl. level designer), inženjer zvuka (engl. sound engineer), tester. U ovome radu ćemo navesti ideju jednostavne igre namijenjene za dječju publiku koja će također sadržavati edukativne elemente. U daljnjem radu ćemo najveći fokus dati točki 3 odnosnu samom razvoju igre unutar Unity3D programa.

 

 
1. Koncept igre
1.1. Motivacija
Motivacija za igru „Green Island“ izvor je dvaju činjenica. Prva jest to da je potrebna veća ekološka svijest među ljudima, kako starim tako i mladim, jer zagađenje i čovjekovo agresivno iskorištavanje resursa u određenim područjima prelazi granice izdržljivosti prirode. Edukacija je svakako potrebna i ona mora početi od mlade dobi. Druga činjenica jest da je većina djece u mladoj dobi ne zainteresirana za radom i učenjem. Razlog zbog kojeg većina djece ne voli školu nije to što je rad pretežak, velika većina djece smatra rad dosadnim. Istina je kako djeca uživaju u igri i smatraju ga kao najzabavniji oblik učenja. Kroz igru ona otkrivaju svoje mogućnosti, razvijaju sposobnosti i vještine, stječu iskustva, uče i stvaraju. Igra potiče maštu i kreativnost. Učenje i pamćenje činjenica podjednako je u igri kao i pri korištenju teksta ili izlaganja, ali je pojedinim ispitivanjima ustanovljeno da je igra ipak djelotvornija. Učenje kroz igru ima prednosti nad klasičnim učenjem jer, osim što je igrom lako postići najveću moguću razinu koncentracije, naučenje činjenice djeca lakše pamte i lakše primjenjuju ono što nauče
tijekom igre. Igre simulacije pozitivno utječu na osjećaj kontrole okoline i vlastite sudbine, jer učenik tako može steći dragocjeno iskustvo, što na drugi način nije moguće. Spajanjem ove dvije činjenice dobivena je ideja za izradu video igre „Green Island“ za PC platformu koja će sadržavati edukativne elemente. Kroz igru ćemo promicati brigu za okolišem, recikliranjem, čuvanjem energije i ostalim ekološkim elementima.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari