Odlomak

Respiratorni arest može nastati kao posledica utapanja, moždanog udara, opstrukcije disajnog puta stranim telom, udisanja dima, predoziranja lekovima, udara struje, ugušenja, povreda, infarkta miokarda, udara groma i kome bilo kog uzroka koja dovodi do opstrukcije disajnog puta.

Brojna otkrića doprinela su razvoju savremene kardiopulmonalne reanimacije – KPR, a prvi pisani tragovi nalaze se još u Bibliji, gde se, u II knjizi o carevima opisuje kako je Jelisije disanjem usta na usta spasao dete jedne Sunamke.

Vesalijusov opis traheotomije i artificijelne ventilacije bez sumnje je autentičan doprinos reanimaciji, kao i opis krvotoka Williama Harveya.

Međutim, kombinovana tehnika savremene kardiopulmonalne reanimacije stara je samo 30-ak godina. Doduše, već kasnih pedesetih godina ovog veka Elam, Safar i Gordon uvode ventilaciju usta-na-usta kao jedini efikasan metod arteficijelne ventilacije, a Zoll i sar.

  1. god. i Kouwenhoven i sar. 1957. god. usavršili su metodu defibrilacije srca preko zatvorenog toraksa Međutim, široku primenu reanimacije kod akutnog zastoja srca omogućila su saznanja Kouwnhovena, Judea i Knickerbockera (1960) koji su opisali uspešnu reanimaciju jedne serije pacijenata primenom srčane masaže spoljnim kompresijama toraksa. Konačni, veliki doprinos KPR došao je 1963. god., kada su Redding i Pearson opisali još veće uspehe koje su postigli korišćenjem adrenalina i drugih vazopresornih lekova. Sedamdesetih godina cerebralna reanimacija posle kardijak-aresta proširila je kardiopulmonalnu – KPR, u kardiopulmonalnu cerebralnu reanimaciju – KPCR.

Glavni cilj izvođenja KPR je da obezbedi kiseonik mozgu, srcu i drugim vitalnim organima sve dok se složenijim merama KPR ne uspostave spontana srčana radnja i disanje. Brzina pružanja pomoći najznačajniji je faktor i ključ je uspeha KPR. Najveći broj pacijenata koji su napustili bolnicu pripadao je onim pacijentima u kojih je KPR započeta unutar četiri minuta od trenutka srčanog zastoja i kojima je, uz to, obezbeđena dodatna terapija (proširene mere KPR) u roku od 8 min od zastoja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 29 stranica
  • Metodika i organizacija zdravstvene nege /
  • Školska godina: 2023
  • Diplomski/master radovi, Medicina
  • Srbija,  Beograd,  --- Srbija | Beograd ---   VISOKA MEDICINSKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA „MILUTIN MILANKOVIĆ“

Komentari