Odlomak

Hernija diska u lumbalnoj kičmi je medicinsko stanje u kom se unutrašnji, gelasti sadržaj diska (nucleus pulpozus) između pršljenova istisne kroz spoljašnji sloj diska (anulus fibrozus). To može uzrokovati pritisak ili iritaciju spinalnih nerava koji prolaze kroz lumbalnu kičmu.  Lumbalna diskus hernija se javlja kod 5 do 20 slučajeva na 1000 ljudi godišnje i češće je opisana kod muškaraca nego kod žena u odnosu 2 na 1. Otprilike 95% diskus hernija u lumbalnom području se javlja na L4-L5 ili L5- S1. Glavni simptomi uključuju bol u donjem delu leđa, često praćen bolom koja se širi niz nogu. Hernija diska može ograničiti pokretljivost, prouzrokovati bol i neurološke probleme.

Fizioterapija se izdvaja kao ključan deo rehabilitacije u poboljšanju funkcionisanja i kvaliteta života pacijenta. U ovom master radu opisane su fizioterapijske tehnike i metode koje se primenjuju u lečenju hernije diska u lumbalnoj kičmi. Fokus je na pravilnom izboru vežbi, pravilnoj tehnici i napretku, da bi se pomoglo pacijentu da vrati svoju snagu, stabilnost i mobilnost. Takođe se u radu prikazuje i primena različitih fizioterapijskih procedura kao što su: dekompresiona terapija kičme sa ciljem oslobađanja pritiska na spinalne strukture kičme i ublažavanje simptoma, dinamička neuromuskularna stabilizacija u cilju poboljšanja stabilnosti posturalne kontrole, primena kineziološke trake, kao i primena fizikalnih činilaca. U postoperativnoj rehabilitaciji zadaci medicinskog tima usmereni su na praćenje stanja pacijenta te sprečavanje poteškoća i komplikacija kako bi se pacijent što pre vratio u samostalno obavljanje svakodnevnih aktivnosti. U tom periodu od presudne je važnosti i rehabilitacija koja se sprovodi uz fizioterapeute.Edukacija pacijenta o sprovođenju aktivnosti, promena dosadašnjih navika, bavljenje fizičkom aktivnošću i osveštavanje obrazaca i pokreta u kičmi,  sve su stavke uspešne rehabilitacije kod ovih pacijenata.

Cilj ovog rada je dublje razumeti fizioterapijski pristup i metode koje se koriste u postoperativnoj rehabilitaciji LDH. Kroz različite pristupe i sveobuhvatan pregled opcija, opisano je na koji način najbolje prilagoditi tretman pacijentima koji se suočavaju s ovim čestim i izazovnim medicinskim stanjem.Tema je obrađena na osnovu prikupljenih podataka iz relevantne naučne i stručne literature, koji su analizirani, strukturisani i prezentovani.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 95 stranica
  • Rehabilitacija /
  • Školska godina: 2024
  • Diplomski/master radovi, Medicina
  • Srbija,  Novi Pazar,  UNIVERZITET U NOVOM PAZARU - Departman za biomedicinske nauke  

Komentari