Finansijske institucije – Osiguravajuće kompanije
Objavio Anastasija25 11. decembar 2024.
Diplomski/master radovi, Skripte, Ekonomija
Objavio izuzetnanagrada 08. decembar 2015. Prijavi dokument
UVOD
Svet u kome danas mi živimo potrešen je velikom ekonomskom krizom koja se ogleda u svim segmentima današnjeg društva. Svetska ekonomska kriza koja danas potresa sve zemlje i ekonomije tih zemalja znamo kako, gde i kada je nastala i zašto, ali ne znamo kad će se ona i sa kakvim posledicama završiti po naše društvo. Svet su i ranije potresale ekonomske krize, setimo se samo 1929. godine kada je kriza potresla Evropu, a zatim se preselila u SAD i izazvala krah berze u SAD – u.
Otkako postoje berze i složeni finansijski sistemi, javljale su se i finansijske krize. Nekada su one obuhvatale delove sveta, a nekada, kao na primer 1929-1930. godine, gotovo čitavu planetu.
Najopštije rečeno, finansijske krize predstavljaju kontinuirani proces opšteg pada tržišnih cena hartija od vrednosti na određenom tržištu. I shodno tome, najčešće su samo odraz privredne krize. Ipak, finansijske krize mogu prethoditi privrednim i biti njihov uzrok. Prethodno pomenuta privredna kriza 1929-1930. godine tipičan je primer krize nastale usled berzanskog kraha i pada tržišne cene gotovo svih hartija od vrednosti. Ovde se na završava problematika nastanka i razvitka krize jer se ona, poput pantljičare, sastoji od niza elemenata koji se jedan na drugi nadovezuju, čineći gotovo nemogućim utvrđivanje njenog početka i njenog kraj. U slučaju krize, pad cena na finansijskom tržištu uslovljen je, razume se, padom tražnje za hartijama od vrednosti.
Razlog ovome leži u činjenici da investitori ne mogu ili jednostavno ne žele da svoj novac ulože u određenu hartiju. Bilo da je problem u nepoverenju ili nepostojanju slobodnih finansijskih sredstava, epilog je isti – cene padaju. Kada se ovaj proces odvija na opštem nivou, razumljivo dolazi da panične spirale rasprodaje, u kojoj investitori žele da što pre izađu iz svojih pozicija kako bi sačuvali uloženo. Ovaj proces prenosi se dalje na privredu i kompanije čije se hartije kotiraju na berzama, pa tako one gube mogućnost daljeg finansiranja i prinuđene su na, u najmanju ruku, usporavanje rasta, ali češće na smanjenje obima proizvodnje.
A kako je, nažalost, uvek najlakše rešiti se radnika ili, u blažem slučaju, smanjiti im plate, ionako oskudna tražnja za proizvodima dodatno se smanjuje, dovodeći privredu do recesije – perioda osetno smanjenog obima proizvodnje i trgovine, uz značajno povećanje nezaposlenosti.
MMF je osnovan 1944. godine u Bretton Woods-u (USA), na međunarodnoj monetarnoj konferenciji posvećenoj izgradnji finansijskih institucija koje će pomoći ekonomski oporavak i razvoj nakon velikih razaranja u II svetskom ratu. Istorija je pokazala da privredni razvoj ide uporedo sa razvojem međunarodnih ekonomskih odnosa, pa je bilo potrebno „kreirati“ sistem koji će podržavati razvoj međunarodnih ekonomskih tokova. MMF – u je pripala uloga regulisanja međunarodnih monetarnih odnosa, imajući u vidu česte poremećaje monetarnog sistema između dva svetska rata koji su negativno uticali na razvoj trgovine i ekonomski rast.
Na istoj konferenciji osnovana je i Međunarodna banka za obnovu i razvoj (IBRD), okosnica Svetske banke, čiji je zadatak prvobitno bilo davanje dugoročnih zajmova za obnovu ratom razrušenih privreda, a danas smanjenje siromaštva u svetu.
Ciljevi MMF – a definisani pri osnivanju su: razvoj međunarodne monetarne saradnje, podrška stabilnim deviznim kursevima, pomoć uvođenju mltilateralizma u međunarodnu trgovinu i plaćanja i davanje kratkoročnih kredita za uravnoteženje platnog bilansa.
Svrha svih navedenih ciljeva je stvaranje povoljnog međunarodnog ekonomskog ambijenta za razvoj međunarodne trgovine, a time i ekonomski razvoj u celini. Danas su ciljevi MMF – a u nekoj meri modifikovani. Sistem fiksnih deviznih kurseva (za koje se zalagao MMF) je napušten još 1973. („slom bretonvudskog monetarnog sistema“), a multilateralizam je ubedljivo dominantan sistem trgovine i plaćanja. Okosnicu današnje aktivnosti MMF – a čini davanje kredita zemljama članicama i podrška međunarodnoj monetarnoj saradnji.
Tema mog završnog rada je „Međunarodni monetarni fond u savremenoj svetskoj ekonomskoj krizi“. Materijalnu osnovu za početak izrade rada obezbedilo je prikupljanje domaće i strane literature, pribavljanje informacija sa Interneta, kao i upotreba statističkih podataka i druge empirijske građe za istraživanje. Ovaj rad pored uvoda i zaključka, ima dva osnovne celine. Svaka celina ima po nekoliko poglavlja.
Prvi deo rada posvetila sam stvaranju, nastanku i zadacima Međunarodnog monetarnog fonda, njegovim ciljevima. Drugi deo rada posvećen je savremenim ekonomskim krizama i uticaj MMF- a na njih.
Objavio Anastasija25 11. decembar 2024.
Objavio Milannce92p 02. decembar 2024.
Objavio Rajko89 22. novembar 2024.
Objavio ivanica003 11. decembar 2024.
Objavio Anastasija25 11. decembar 2024.
Objavio Majizam 11. decembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.