Asertivna komunikacija
Objavio dejana1995 30. maj 2023.
Diplomski/master radovi, Skripte, Pedagogija
Objavio isi12356 30. oktobar 2015. Prijavi dokument
Uvod
Odlučujući faktor u uticaju dječijeg vrtića, kao institucije, na razvoj i učenje predškolskog dijeteta nisu programske aktivnosti, same po sebi, i sredstva putem kojih se ostvaruju, organizovana u odgovarajuću sredinu, već osoba koja je posrednik između nje i dijeteta, utičući na njegov odnos prema ovoj sredini, podstičući ga na bogatu i raznovrsnu aktivnost. Ni najbolje odabrani sadržaji i materijalni uslovi za njihovo ostvarivanje ne mogu umanjiti ulogu vaspitača, od čijeg će predanog učešća u planiranju i realizaciji programa, kako i posvećenosti u programske ciljeve i načine njihovog ostvarivanja, zavisiti konačni uspijeh vaspitno-obrazovnog djelovanje na dijete.
Od ličnosti vaspitača najviše zavisi spontanost i prilagodljivost ritma življenja, kao i čitava atmosfera u dječjem vrtiću. Ako je vaspitač krut i nervozan, to će se odraziti u obliku napetosti i otpora kod djece. Ako je ponašanje vaspitača nedosljedno i hirovito, takvo će biti i ponašanje djece. Ako se on ponaša veselo i neusiljeno, djeca će to prihvatiti kao sastavni dio opšte atmosfere u vrtiću. Prema tome, da li će se predviđene aktivnosti iskazati kao bogat izvor novih iskustava i razvojnih podsticaja za djecu, ili prouzrokovati otpor, nesporazume i konflikte, najviše zavisi od vaspitača.
Vaspitač je zadužen za stvaranje i podešavanje okolnosti povoljnih za dječiji razvoj i učenje (prostora, vremena i materijala potrebnih za aktivnosti), odnosno, pružanje djeci prilike da se vaspitaju i obrazuju prilagođeno svojim potrebama i mogućnostima, u prijatnom i bezbjednom okruženju, kao i da se ostvaruju kao ličnosti. On je odrasli partner u zajedničkim praktičnim i igrovnim aktivnostima sa djecom, u komunikaciji sa njima, kao i u društvenom životu vaspitne grupe. Vaspitač, po potrebi inicira aktivnosti i komunikaciju, neposredno i adekvatno reaguje na inicijative dece, obezbeđuje im povratne informacije u odnosu na njihove postupke, dopunjuje, osmišljava, usmjerava i koriguje njihovo ponašanje itd.
Od vaspitača se očekuje da bude dobar organizator, elastičan u pristupu djeci i zahtjevima koje im postavlja, da stalno prati rezultate svoga rada i stručno se usavršava, snalažljiv u rješavanju problema i sposoban da tu vještinu prenosi djeci, spreman za preuzimanje odgovornosti za njihovo napredovanje u razvoju i učenju, kao i da bude u najvećoj mjeri osjetljiv za specifične potrebe i individualne razlike među djecom koju vaspitava i obrazuje.
Dobar vaspitač se prepoznaje, pre svega, po tome što mu njegov posao predstavlja zadovoljstvo. On voli djecu i dobro se osjeća u njihovom društvu, poštujući u svakom od njih jedinstvenu ljudsku ličnost koja se razvija. Iako ima sasvim izgrađen stav prema određenim oblicima ponašanja, on prihvata svako dijete i ima razumevanja za njegove postupke. Svoja osjećanja prema djeci dobar vaspitač izražava tonom kojim im se obraća, izrazom lica i putem riječi koje koristi. Dijete mora osjećati da je vaspitač ,,na njegovoj strani”, da mu ono nešto znači, da ga uvažava, cijeni, raduje se njegovim uspjesima i ne osuđuje ga za neuspjehe, jer vjeruje u njegov pozitivan razvoj kao i svoje mogućnosti da mu doprinese.
Diplomski rad Ljiljana Gavrić
Takav vaspitač je, takođe, svjestan i svojih ograničenja i nedostataka i ne pokušava da obmanjuje djecu mitom o sopstvenom savršenstvu, već je u stanju da prizna svoje greške i uči iz njih. Naročito je predusretljiv i osjetljiv na dječije potrebe i očekivanja prema njemu i rado je spreman da im udovolji. U njemu dijete nalazi osobu spremnu da mu uzvrati pozitivne emocije, da mu na osmeh odgovori osmehom, pomiluje ga, zagrli, utješi, uzme u naručje.
Od prvog dana boravka djece u ustanovi vaspitač radi na uspostavljanju bogatog i sadržajnog emocionalnog odnosa sa njima, koji je obostrano prijateljski, saradnički i zasniva se na međusobnom uvažavanju, povjerenju i brizi. Djetetu je potrebno da osjeti da je vaspitač zainteresovan za njega lično a ne samo za ono čime se dijete bavi. Bliskost sa vaspitanikom omogućava mu da postigne mnogo više u djelovanju na dječiji razvoj i učenje i to na načine koji se verovatno ne bi pokazali efikasni kada bi ih primenila djetetu nepoznata osoba. Osim toga, dijete nikada neće biti ,,drsko” i ,,bezobrazno” sa osobom koja mu čitavim svojim ponašanjem iskazuje poštovanje, koja je srdačna i blaga u ophođenju, koja ga ne gleda sa visine i ne insistira na pokornosti. Čak i u slučajevima kada dođe do neslaganja između njega i djeteta, vaspitač to ne prenosi na lični plan, ne ispoljava gorčinu i ne preti mu prekidom dobrih odnosa.
Određen otpor zahtjevima vaspitača i oprobavanje njihovog stvarnog značenja u konkretnim situacijama života i rada u vrtiću su sasvim normalna pojava jer se ne može očekivati od djeteta da se pasivno prilagoćava svemu što se od njega zatraži. Njemu je potrebno samopotvrđivanje kao i situacije u kojima dokazuje da se razlikuje od drugih, po tome što ne voli neko jelo, što želi da ponovo čuje određenu priču, što se u jednom trenutku osjeća umorno ili mu je dosadno, što neće da prekine svoju igru, što želi da skrene grupni razgovor na temu koja njega interesuje i sl. Sasvim je prirodno da dođe do protivljenja, prepirke pa čak i ljutnje u njegovim reakcijama na zahteve vaspitača, koji treba da poštuje njegovo pravo da ima različite želje i mišljenja ali i da, kada je potrebno, sprovede zahtjev do kraja. Međutim, dijete ne treba da se osjeti da je manje prihvaćeno, cijenjeno i voljeno zbog toga što je ispoljilo pomenute razlike. Tako će bolje moći da shvati konstruktivnu ulogu i odgovornost koju vaspitač ima u organizaciji života i rada grupe i na poštovanje odgovoriti poštovanjem.
Prirodnost je najvažnija osobina pravilnog odnosa vaspitača prema djeci. Svaka usiljenost, izveštačenost, prenemaganje, sladunjavo korišćenje deminutiva i drugih posebnih načina obraćanja djeci, suštinski onemogućava izgrađivanje iskrenog, otvorenog, prirodnog odnosa kakav treba da se uspostavlja između mlađih i starijih. Djeca sasvim dobro osjećaju kada se pokušava manipulisati njima, što ih u početku zbunjuje a zatim navodi da i sama počnu razvijati mehanizme manipulacije odraslima. U izvesnom smislu odnos vaspitača prema djetetu se interiorizuje u njegov odnos prema samom sebi. Ako je odrasli odlučan i tolerantan, ako od njega očekuje pozitivno ponašanje, uspjeh u aktivnostima, zalaganje i iskrenost, dijete će sve učiniti da opravda ovakva očekivanja i odnosiće se na isti način prema samome sebi.
Objavio dejana1995 30. maj 2023.
Objavio jacika 23. maj 2023.
Objavio sandra93 23. maj 2023.
Objavio nikola.tripko 05. jun 2023.
Objavio Aleksandra Milic 05. jun 2023.
Objavio Aleksandra Milic 05. jun 2023.
Komentari
You must be logged in to post a comment.