Odlomak

Žrtve krvnih delikata

Uvod
Pojam žrtve u Deklaraciji Ujedinjenih nacija o osnovnim principima pravde za žrtve krivičnih dela i zloupotrebe vlasti (1985) obuhvata žrtve krivičnih dela i žrtve zloupotrebe vlasti , odnosno:
•    lica koja su , pojedinačno ili kolektivno, pretrpela štetu,uključujući telesnu ili duševnu povredu , emocionalnu patnju, materijalni gubitak il grubi napad na svoja osnovna prava usled činjenja ili nečinjenja koja predstavljaju kršenje krivičnog zakonodavstva države članice. Po potrebi termin žrtva obuhvata i članove uže porodice direktne žrtve, lica koja ona izdržava, kao I lica koja su pretrpela štetu pomažući žrtvama u nevolji ili sprečavajući viktimizaciju.
•    lica koja su, pojedinačno ili kolektivno, pretrpela štetu, uključujući telesnu ili duševnu povredu, emocionalnu patnju, materijalni gubitak ili tešku povredu osnovnih prava usled činjenja ili nečinjenja koja je još uvek ne predstavljaju kršenje nacionalnog krivičnog zakonodavstva, ali predstavljaju kršenje međunarodno priznatih normi o ljudskim pravima.
Krvni delikti su krivična dela protiv ljudskog života i tela.  U ova dela ubrajamo od lakših do teških telesnih povreda do ubistva, a kod ubistava prema načinu izvršenja dela postoji znatna razlika, ili posebna klasifikacija ovog dela. U krvne delikte spada i samoubistvo.

2. Krvni delikti
U određivanju ovoga pojma treba poći od činjenice, da isti pozitivno zakonodavstvo ne poznaje i da se njegovim definisanjem, izričito, nije bavila ni krivičnopravna ni kriminološka literatura.
Krivični Zakon Republike Srbije, utvrđujući grupe krivičnih dela, prema grupnimzaštitnim objektima, sistematizuje krivična dela protiv života i tela, koja tako i naziva. Na isti način učinjeno je to i u krivičnim zakonima drugih republika bivše SFRJ. U praksi nisu retki slučajevi, da se upotrebljava pojam “krvni delikti”,  bilo kao sinonim za krivična dela protiv života i tela, bilo kao zajednički naziv za samo neka od njih, a u prvom redu za ubistva i telesne povrede. Ovaj pojam prisutan je praksi u istoj meri u kojoj su prisutni I drugi slični pojmovi, kojima se označavaju određene grupe krivičnih dela, kao što su: “seksualni delikti”, “privredni kriminalitet”, “politički kriminalitet”, i slično. Nepreciznost u pogledu sadržine krvnih delikata karakteristična je i za sadržinu svih ovih pojmova. Tako se, pod privrednim kriminalitetom ponekad podrazumevaju sva krivična dela izvršena na štetu imovine pravnih lica, bez obzira da li su po sistematici krivičnih zakona svrstana u grupe krivičnih dela protiv privrede ili protiv službene dužnosti, pa čak i u ostale gupe, na primer, protiv imovine, kada je delo izvršeno na štetu društvene imovine itd. Nisu retki slučajevi da se pod isti pojam podvode samo krivična dela koja su, prema svom zajedničkom grupnom zaštitnom objektu, svrstana u grupu krivičnih dela protiv privrede. U drugim slučajevima, pod ovaj pojam podvode se, pored napred navedenih dela i krivična dela protiv čovečnosti i međunarodnog prava.
Kada su u pitanju krvni delikti radnjom izvršenja se uvek ide, bez obzira koje je konkretno krivično delo u pitanju, na povredu fizičkog integriteta čovka. Međutim, treba imati u vidu, da je kod ovih delikata povreda fizičkog integriteta jedini cilj i da se njome u potpunosti ostvaruje posledica dela, za razliku od nekih drugih krivičnih dela, gdje cilj isto tako sadrži povredu fizičkog integriteta, ali ne kao potpun sadržaj već kao njegov deo. Na primer, radnja izvršenja krivičnog dela teškog razbojništva ide za ostvarivanjem povrede fizičkog integriteta, ali isto tako i za oduzimanjem tuđe pokretne stvari u nameri da se njenim prisvajanjem pribavi protivpravna imovinska korist. Povređivanje nije jedini cilj i ne samo to, već se javlja kao cilj podređen glavnom cilju, a to je oduzimanje tuđe pokretne stvari u nameri pribavljanja protivpravne imovinske koristi. Znači, kod krvnih delikata povreda fizičkog integriteta koja se može manifestovati kao lišavanje života, telesno povređivanje ili narušavanje zdravlja, predstavlja jedinu posledicu dela kao bitni elemenat njegovog bića. Imajući sve napred rečeno u vidu, krvni delikti se mogu definisati, kao grupa krivičnih dela čija je zajednička karakteristika da se kod svakog od njih radnjom izvršenja, ide za ostvarivanjem povrede fizičkog integriteta drugog lica, kao jedinog cilja kojim se u potpunosti ispunjava posledica dela u okviru njegovog bića.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari