Centralna banka 2
Danas je u svijetu najviše zastupljen koncept jedinstvene centralne banke, po principu jedna država – jedna centralna banka, a to znači da se funkcija vrhovne monetarne vlasti zemlje nalazi u rukama jednog privrednog subjekta.
Višenacionalne države federalnog ili konfederalnog tipa se češće odlučuju za složeni sistem centralnih banaka, gdje u jednoj državi postoji više banaka koje obavljaju funkciju centralne banke, pri čemu se jedna od njih nalazi na čelu i koordinira rad cjelokupnog sistema centralnih banaka. U ovom slučaju mnogo je teže ostvariti efikasno funkcionisanje vrhovne monetarne vlasti nego u slučaju postojanja jedinstvene centralne banke.
Nadnacionalna centralna banka pojavljuje se kod grupe zemalja koje su ušle u veoma visok nivo ekonomske integracije i koje su između sebe stvorile monetarnu uniju. U tom slučaju zemlje se odriču svoga monetarnog suvereniteta i svoje nacionalne novčane jedinice. Na primjer, takav tip organizovanja centralne banke imaju članice Evropske unije.
Više u Ekonomija
Berze i berzansko poslovanje
- Berze i berzansko poslovanje
- 2 stranica
Akcionarsko društvo
- Bankarstvo
- ALFA UNIVERZITET - Fakultet za ekonomiju i političke nauke · Beograd
- 14 stranica
Karakteristike ortačkog društva
- poslovno pravo
- 11 stranica
Više u Seminarski radovi
Religija i religijske zajednice
- Sociologija
- UNIVERZITET PIM - Računarske nauke · Banja Luka
- 16 stranica
Pluća
- 11 stranica
Računarski virusi
- informatika
- UNIVERZITET U BEOGRADU - Saobraćajni fakultet · Batočina
- 20 stranica