Odlomak

1.Predmet I metod gradjanskog prava
Predmet
– Gradjansko pravo regulise raznovrsne drustvene odnose, pa je o jedinstvenom predmetu gradjanskog prava tesko govoriti.
– Ono prvenstveno regulise pravni polozaj (status) subjekata u gradjansko-pravnim odnosima, a to su fizicka I pravna lica.
– Statusni deo gradjanskog prava je materija koja se odnosi na sticanje pravne, poslovne I deliktne sposobnosti fizickog I pravnog lica, njihovim licnim obelezjima kao sto su: licno/poslovno ime, prebivaliste, boraviste, drzavljanstvo.

– Gradjanskopravni odnosi izmedju subjekata nastaju zbog:
1. Stvari – stvarna prava
2. Licnih dobara – licna prava ili prava licnosti
3. Ljudskih radnji – trazbena-obligaciona prava
4. Tvorevina intelektualnog stvaralastva – autorska prava, njemu srodna prava I pronalazacka prava, kao I prava u oblasti informaticke tehnologije.

– S obzirom na prirodu gradjanskopravni odnosi mogu da budu: imovinski I neimovinski
– U gradjanskom pravu preovladjuju: imovinski, robno-novcani odnosi, koji su predmet pravnog prometa.

– Gradjansko pravo regulise:
1. Pravni polozaj subjekata, fizickih I pravnih lica (statusni deo)
2. Imovinske I neimovinske odnose nastale zbog objekata u gradjanskopravnom odnosu

Metod

– Metod gradjanskog prava je nacin na koji su regulisani drustveni odnosi.

• Metod stvaranja gradjanskog prava – zavisi od oblika u kojima se ono stvara, tj. da li se stvara opstim ili pojedinacnim normama.

• Metod formulisanja normi – je pravna tehnika I ukljucuje: definisanje pojmova, ciljeva, propisa, drustvenih odnosa itd.

• Merod saznanja, tj. metod tumacenja gradjanskopravnih normi I popunjavanja pravnih praznina – nacin utvrdjivanja gradjanskopravnih normi putem jezickog, ciljnog, sistematskog, logickog I drugih nacina tumacenja.

• Metod primene prava – koriscenje logickih operacija zakljucivanja, ciji je idealni oblik silogizam. Silogizam u pravu znaci podvodjenje slucaja pod normu I dobijanje zakljucaka o posledici koju norma za takav slucaj predvidja.

• Naucni metod – je proucavanje prava kako ono glasi (de lege lata) I kako bi trebalo da glasi (de lege ferenda), teorijsko I sistematsko uoblicavanje prava I sl. koriscenjem odgovarajucih naucnih postupaka.

• Metod regulisanja – nacela regulisanja u gradjanskom pravu odlikuju se nekim svojim osobinama po kojima se gradjansko pravo razlikuje od drugih grana prava, a to su:
1. Nacelo pravne jednakosti stranaka 3. Nacelo prometljivosti
2. Nacelo autonomije volje 4. Nacelo imovinske sankcije
5. Nacelo pruzanja pravne zastite na privatan zahtev

2.Nacela gradjanskog prava:

1. Nacelo pravne jednakosti stranaka – subjekti gradjanskog prava se prilikom zasnivanja gradjanskopravnih odnosa nalaze u ravnopravnom odnosu jedan prema drugom.

2. Nacelo autonomije volje (slobodne volje, dispozicije) – stranke su slobodne u zasnivanju I uredjivanju gradjanskopravnih odnosa.

3. Nacelo prometljivosti (prenosivosti prava I obaveza) – subjekt gradjanskog prava moze da prenosi prava I obaveze na drugog subjekta, moze da ogranici svoje pravo u korist nekog drugog lica ili da se odrekne svog prava. Odricanje od prava svojine zove se derelikcija. Neprenosiva su: licna prava (pravo na zivot, ugled, cast, dostojanstvo), autorska licna prava, licne sluzbenosti (pravo stanovanja), pravo na naknadu neimovinske stete zbog smrti bliskog lica, pravo na izdrzavanje, nasledno pravo itd.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 12 stranica
  • Građansko pravo -
  • Školska godina: -
  • Skripte, Pravo
  • Srbija,  Beograd,  UNIVERZITET MEGATREND - Fakultet za pravo,javnu upravu i bezbednost FDUA  

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari