Odlomak

UVOD

Nastanak finansijskog tržišta, kao mesto susretanja ponude i tražnje finansijske aktive, se poklapa sa nastankom novca. Naime, od VII do V veka pre n.e. –  u Vavilonu su postojali trgovci koji su skupljali i čuvali hranu i druge proizvode koje su davali u zajam. Zajmoprimci su morali da vrate istu vrstu robe koju su uzeli u zajam uz davanje kamate. U staroj Grčkoj  sa razvojem zanatstva i trgovine javlja se i novac. Da bi se odvijala trgovina između gradova bilo je potrebno vršiti zamenu novca, pa se pojavila posebna vrsta posrednika- trapezari, što se smatra začecima deviznog tržišta.U  Rimskoj državi su prvi pravi koreni nastanka finansijskog tržišta. U XV  i  XVI veku  –  pojava prvih berzi, kao i nastanak obveznica i akcija,a krajem  XVII veka se formiraju finansijske institucije i osnivaju se Centralne banke.
U periodu robne razmene finansijski instrumenti nisu bili potrebni. Ali kada je taj jednostavni oblik trgovine prerastao svoje okvire odnosno povećao se obim trgovine, pojavila se potreba za  efikasnijem posrednikom u razmeni, koji bi bio opšti ekvivalent robi i opšte priznato merilo vrednosti. Tim karakteristikama je odgovaralo samo izuzetno retko dobro; najprimernije je bilo zlato. Kasnije se došlo do saznanja da i zlato ima nedostatke, pre svega zbog čuvanja i kod plaćanja manjih vrijednosti. Države su počele izdavati novac: prvo kovanice, čija je vrednost bila jednaka vrednosti materijala od kog su bile izrađene. Dalji razvoj finansijskih instrumenata, tekao je srazmerno razvojem trgovine i proizvodnje.
Najčešće se za najraniji razvojni momenat institucionalizacije trgovanja hartijama od vrednosti uzima početak upotrebe samog pojma berze. Niz istorijski značajnih događaja i činjenica izvršili su suštinski uticaj na razvoj berze i finansijskih tržišta kakve danas poznajemo. Mnogi uporedni istoričari iznose u svojim razmatranjima „da svi dokazi upućuju na to da je Mediteran kolevka berze.″  Srednjovekovni Italijanski gradovi- države i to najpre Venecija zatim i ostali Firenca, Đenova, Verona i drugi, emitovali su prve dužničke hartije od vrednosti kako bi podmirili stalne finansijske potrebe i ujedno izbegli povećavanje nepopularnih poreza.
Ono što ih je suštinski odvojilo od dotašanjeg dešavanja na finansijskom tržištu i predstavlja inicijal za stvaranje prvog tržišta hartijama od vrednosti, je to da su ove hartije bile negocijabilne, odnosno slobodno prenosive. Ubrzo su se pojavili i prvi specijalizovani posrednici i to kao potreba upravo zbog nepostojanja organizovanog tržišta. Trgovanje se odvijalo na pijacama, trgovima ili organizovanim trgovačkim sajmovima i vašarima koji su se organizovali širom Evrope. I razvoj bankarskog sektora i osnivanje banaka kako u većim gradovima, tako i u manjim provincijama je znatno uticalo na razvoj finansijskog tržišta jer su upravo banke najčešće svoje depozite držale u obliku obveznica i manjem broju akcija trgovačkih kompanija..

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari