Nasledno pravo
Objavio Miroslav Cokorilo 05. jun 2023.
Maturski Radovi, Skripte, Marketing/PR
Objavio takica13 23. april 2013. Prijavi dokument
Uvod
Aktivnosti marketing baziraju se na analizi domaćeg i međunarodnog okruženja sa posebnim osvrtom na društveno političke, ekonomske, tehnološke, demografske, sociokulturne i institucionalne faktore, uključujući planiranje marketinga, razvijanje marketing strategije i taktike, i marketing kontrolu i reviziju. Sa aspekta marketinga, rezultati se mogu očekivati samo ako se u centar pažnje stave potrebe tržišta, kako nacionalnog tako i međunarodnog, kao i način njihovog efikasnog zadovoljenja.
Uspješno uključivanje u međunarodnu podjelu rada pretpostavlja izgrađivanje otvorenog sistema nacionalne ekonomije i osposobljenosti preduzeća za obavljanje poslovnih aktivnosti na međunarodnom tržištu robe, kapitala i tehnologije, znanja, ideja i informacija.
Pod osposobljavanjem preduzeća za poslovanje na međunarodnom tržištu podrazumjeva se: potpuna marketinška usmjerenost preduzeća ka tržištu, izgrađivanje adekvatnog pristupa organizacije međunarodnom okruženju, razvijena istraživačko-razvojna aktivnost marketinga, stalno prilagođavanje potrebama tržišta izgradnjom sopstvene marketinške organizacije, razvijanje međunarodnog marketing informaionog sistema, razvijanje sistema strategijskog planiranja međunarodnog poslovnog okruženja i aktivnosti, uspostavljanje povratne sprege između tehnološke i marketing strategije, razvijanje multimedijalnog sistema komuniciranje preko računarske mreže.
Potrebe za aktivnostima međunarodnog marketing proizilaze is sledećih činjenica: konkurencija je postala sve oštrija i teško predvidiva, tehnološke promjene su mnogo brže, tehnološki razvoj je sve skuplji, barijere za ulazak na inostrana tržišta sve jače.
Specifični faktori višenacionalnog okruženja bitno ukazuju na razlike između domaćeg i međunarodnog marketinga. Faktori okruženja vannacionalnih granica bitno determinišu konketne marketing akcije pri ulasku, odnosno opstanku na međunarodnom tržištu. Specifičnosti međunarodnog poslovnog okruženja je u tome što se radi o drugačijoj sredini, tj. tržištu za koje treba posebno planirati marketing aktivnosti. Razlike je moguće prikazati i u činjenicama da se marketing mogućnosti, praksa i ograničenja razlikuju između suverenih država. Nacije ne samo da imaju potpuno različite dohotke, već imaju i različite monetarne i pravne sisteme i primjenjuju različite restrikcije u kretanju ljudi, roba i kapitala, kao i po različitosti nivoa ekonomskog razvoja i strukture ekonomskog sistema. Međunarodni marketing je proces međunarodne razmjene koji se odvija u tri nivoa:
Bitno je razdvojiti pojmove multinacionalnog i globalnog marketinga. Multinacionalni marketing podrazumjeva stvaranje strategija i programa akcija koje odgovaraju osobenostima poslovne sredine svake zemlje sa kojom preduzeće ima poslovne kontakte. Globalni marketing tretira svijet kao jedno tržište, odnosno u okviru jedinstvenog pristupa svjetskom tržištu, neki djelovi marketing programa mogu, prema potrebi, da se prilagođavaju lokalnim uslovima.
Međunarodni marketing
Pojam međunarodnog marketinga obuhvata sprovođenje marketing koncepcije, na osnovu sistemskih i poslovnih aktivnosti, u tržišno orijentisanom sistemu međunarodnih poslovnih odnosa. Međunarodni marketing realizuje se preko aktivnosti organizovanje, planiranja i kontrola, informisanja i komuniciranje, usmjerenih na planiranje, razvijanje i plasman višenacionalnog proizvoda prema zahtjevima ciljnih tržišta.
Koncepcija međunarodnog marketinga
Sa aspekta ciljeva koje treba ostvariti na međunarodnom tržištu i pristupa, razlikujemo tri bazna koncepta:
Uninacionalni koncept – bazira se na nacionalnom sistemu i regulativi poslovanja domaćih organizacija van sopstvenih granica. Proizvodnja je locirana na domaćem tržištu, a plasman i marketing se ostvaruju preko spoljnotrgovinskih organizacija. Razmjena se svodi na nabavku sirovina iz uvoza, odnosno plasman preko izvoza. Osnovna komponenta – spoljnotrgovinski marketing, koga od domaćeg razlikuju specifične potrebe konkretnog tržišta, organizaciono utemeljenje istraživačko, analiza izvoznog potencijala organizacije itd.
Multinacionalni koncept – bazira se na činjenici da se permanentno brišu nacionalno – ekonmske kategorije i umjesto njih uvode međunarodne kategorije.Obuhvata i uključuje različite oblike međunarodnih marketing kategorija. Prednosti:
Globalni koncept – bazira se na načelu postojanja jednog velikog svjetskog tržišta. Smatra se za najviši razvojni stepen organizacije. Uvažava činjenicu da se razvojem proizvodnih snaga povećava i stepen internacionalizacije proizvodnje i razmjene, stepen prihvatanja visoke tehnologije i razvoj strategije ravnopravne saradnje.
Objavio Miroslav Cokorilo 05. jun 2023.
Objavio Miroslav Cokorilo 05. jun 2023.
Objavio milosdrale 31. maj 2023.
Objavio nikola.tripko 05. jun 2023.
Objavio Aleksandra Milic 05. jun 2023.
Objavio Aleksandra Milic 05. jun 2023.
Komentari
You must be logged in to post a comment.