Odlomak

Usvajanje i skladištenje ugljenika od stranetravnatih ekosistema

1.    Uvod

Travnjaci imaju jedinstvenu ulogu, oni povezuju poljoprivredne i životne sredine i nude opipljiva rešenja zbog njihovog doprinosa u ublažavanju i adaptaciji na klimatske promene, poboljšanja zemljišta.
Oni su veliki ekosistem i oblik korišćenja zamljišta koji daje ne samo asortiman korisnih proizvoda (meso, mleko,  sirovine, krzna, itd) ali i “ekosistem usluge.” Velika je uloga travnjaka u biodiverzitetu, obezbeđivanju čiste vode, sprečavanju poplava kao i u apsorbovanju ugljenika.
Ugljenik u zemljištu je važan kao ključni aspekt kvaliteta zemljišta, a poslednjih par godina uviđa se značaj ugljenika u kontekstu klimatskih promena. Jasno, centralni aspekt globalne promene životne sredine je nagomilavanje ugljen dioksida ( i drugih gasova staklene bašte ) u atmosferi .
Dakle, jednostavno rečeno obim u kome ugljenik može biti uzet iz atmosfere  od strane biljaka i čuvan u zemljištu je važan u ublažavanju uticaja povećane emisije.
Travnjaci zauzimaju oko polovine površine zemljišta na svetu, čine 70% poljoprivrednog zemljišta i važan su poljoprivredni resurs. Uprkos njihovom značajnom potencijalu za usvajanje ugljenika, smanjenju emisije oni nisu trenutno uključeni u međunarodni sporazum za smanjenje gasova i efekta staklene bašte.
Biljke udišu CO2 i stvaraju biološku masu. Ovo je oblik zaplene (konfiskacije).  Šume, pašnjaci i drugi ekosistemi na Zapadu svake godine konfiskuju skoro 100 miliona tona ugljenika, navodi se u odeljenju unutrašnjih poslova. Travnjaci se javljaju prirodno na svim kontinentima, osim Antartika. U umerenim širinama kao sto su na severozapadu Evrope, Kaliforniji i Severnoj Americi dominiraju pašnjaci višegodišnjih trava. Ugljenik koji se apsorbuje kroz prirodne procese smanjuje količinu ugljen-dioksida u atmosferi. 100 miliona tona konfiskovanog  ugljenika u zapadnim ekosistemima je iznos ekvivalentan i uravnotežuje emisiju  više od 83 miliona putničkih automobile godišnje u SAD.
“Ova studija potvrđuje važnu ulogu naših prirodnih pejzaža u apsorbovanju ugljenika i kontra-ravnoteži globalnoj emisiji ugljenika.” Rekao je David J.Hayes.
Područja poznatih ekosistema kao sto su Rocky Mountains, Sierra Nevada Mountains i pustinje Mojave i Sonoran… Rezultati studija ukazuju na to da su ova zemljišta izuzetno dragocena zbog svoje sposobnosti da apsorbuju C.

2.    Proces usvajanja i kruženja ugljenika

Ugljenik  se kreće  kroz četiri velika sistema: okeani, atmosfera, geosfera i kopnene biosfere, uključujući i vegetaciju. Okeani su najveća globalna skladišta ugljenika (42 triliona tona), zatim geosfera (5,5 triliona tona), zemljište (1,7 triliona tona) i atmosfera (0,8 triliona tona).  Ugljenik cirkuliše između zemljišta i atmosfere zahvaljujući procesima fotosinteze i transpiracije.
Usvajanje ugljenika od strane kopnenih ekosistema je značajno za delimično ublažavane porasta CO2 u atmosferi. Usvajanje C je proces uklanjanja CO2  iz atmosfere i njegovo skladištenje. Količina usvojenog C je ukupan bilans između fotosintetičkog stvaranja CO2-C i gubitka prilikom procesa disanja ekosistema kao i bočnog (lateralnog) kretanja C, posebno rastvorenog organskog i neorganskog C.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari