Energetska efikasnost u sistemu održivog razvoja
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Arhitektura
Objavio Eleonoraaa 12. mart 2015. Prijavi dokument
Uvod:
Ekološke zgrade uklapaju se u prirodnu okolinu – ne uništavaju vegetaciju na zemljištu gradnje, a posečeno rastinje nadoknađuje senovim. Tokom projektovanja i gradnje vodi se računa o materijalu, korišćenju obnovljivih energetskih izvora i efikasnosti svih energetskih uređaja u objektu.
Koncept “zelene zgrade” je praksa projektovanja i izgradnje zgrada koja značajno smanjuje ili potpuno eliminiše uticaj zgrada na okolinu u pet oblasti:
– Prostorno planiranje
-Zaštita voda i efikasnost korištenja vode
-Energijska efikasnost i obnivljivi izvori energije
– Racionalno korištenje materijala i resursa
– Kvalitet unutrašnjeg prostora.
Zgrade, posredno i neposredno, u velikoj meri utiču na životnu sredinu. Od ukupne energije koju potrošimo za jednu zgradu tokom njenog veka, preko 80 odsto čini energija potrošena tokom korišćenja, a tek nešto više od 15% čini energija potrebna za gradnju i rušenje, odnosno rekonstrukciju . Veliki potencijal za smanjenje štetnih uticaja zgrada na životnu sredinu ima unapređenje postojećih zgrada i urbanih sredina, ne samo u smislu energetske efikasnost već u smislu šireg, zelenog pristupa ovom problemu.
Zelene zgrade ne samo da troše između 30 i 50 odsto energije manje u odnosu na konvencionalne objekte, već imaju i 35 odsto manju emisiju gasova sa efektom staklene bašte, 40 odsto manju potrošnju vode, i stvaraju čak 70 odsto otpada manje.
Slika 1. Zelene zgrade ne utiču negativno na okolinu
1. Zeleni dizajn
Sa porastom broja arhitekata i građevinara koji su svesni ekonomskih prednosti zelenih i energetski efikasnih zgrada raste i potražnja za savetodavnim uslugama i konsaltingom u oblasti odgovarajucih tehnologija i procesa, kako kod velikih, tako i kod manjih gradjevinskih firmi. To je odlična prilika za preduzetnike i nezaposlene sa iskustvom u oblasti zelene arhitekture, dizajna i inženjerstva.
Zelene zgrade ce donositi finansijsku dobit u više različitih oblasti, od direktne uštede usled smanjenja potrošnje energije preko povećane vrednosti na tržištu nekretnina (uključujući i preprodaju), povećane produktivnosti zaposlenih i njihovog dužeg zadržavanja u zelenim objektima, pa sve do raznih stimulativnih kredita zbog smanjenja emisije CO2.
Takva širina otvara mogućnost za angazovanje različitih profila stručnjaka. Pojaviće se povećana potražnja firmi i pojedinaca sa specifičnim znanjima i veštinama, poput stručnjaka za najnovije procese glaziranja prozorskih stakala, onih za poboljšanje klimatizacije, grejanje i ventilacija ili rukovodioca projekata izgradnje i održavanje zelenih objekata.
2. Na vodećoj poziciji
LEED skala za rangiranje ekoloških (zelenih ) zgrada, koja je od 2000. godine i nadležnosti američkog veća Green Buildings, sadrži nekoliko desetina kriterijuma iz različitih oblasti koje zgrade moraju zadovoljiti da bi dobile odgovarajući status.
Kriterijumi obuhvataju energetsku efikasnost i emisiju stetnih gasova, potoršnju vode, tehniku konstrukcije, izbor građevinskog materijala, ali i razdaljinu na koju taj materijal mora biti transporotvan- takav transport je glavni potrošač energije. Sistem rangiranja podseća na ocenjvanje u skolama- završena zgrada dobija ocenu na skali LEED Certified pa sve do LEED Silver, Gold i Platinum.
Energetski profil zgrade po LEED kriterijumima ne obuhvata samo energiju koja se troši tokom njene upotrebe. U obzir se uzima i energija koja je potrebna za zidanje, kao i ona za transport gradjevinskog materijala do gradilista. Zbog toga se zeleni građevinci opredeljuju za materijale koji su blize mestu gradilista, čime podstiču i dalji razvoj tehnologija građevinskog materijala.
Oni se obično okreću inovativnoj upotrebi otpadnog materijala iz drugih industrijskih sektora, poput pepela . Pepeo, glavni otpad u termocentralama koje se pokreću ugljem, predstavlja delimičnu zamenu za cement, materijal cija proizvodnja zahteva velike količine energije i usput emituje znatne količine CO2.
Pored pepela, za prekrivanje krovova često se koriste i otpaci koji nastaju pri izradi polivinil-hlorid vodovonjih cevi, dok se klasični unutrašnji pregradni zidovi zamenjuju onima dobijenim iz poljovprivrednog otpada kao sto je slama. Australijanska firma Ortech i njena američka ispostava Building Materials of Whitewrights, Texas, koriste pšeničnu i pirinčanu slamu za izradu pregradnih zidova i plafona na aerodromima, u hotelima i u lancu IMAX pozorišta.
3. Efikasnost donosi dobit
Sa stalnim porastom cena električne ekergije i ulja za loženje, opredeljenje za energetski efikasnije zgrade ne bi trbalo da dodje u pitanje. Kao i u svim drugim oblastima gde je efikasnot u pitanju, međutim, realna fiskalna politika stvarnog sveta to ipak može osporiti. Problem se obično svodi na sukob dugoročnog i kratkoročnog pogleda na svet.
Dizajneri zelenih zgrada i osobe koje tamo rade i žive moraju razmotriti i druge prednosti koje takve zgrade odnose, pored smanjenih računa komunalnih usluga . Zgrade sa LEED sertifikatom donose i druge prednosti- neke od njih nisu materijalne prirode, mada večina donosi direktne novčane rezultate. Povećan kvalitet vazduha u prostorijama i veći učinak dnevnog svetla znači i srećnije i zdravije zaposlene .
To i nije neka prednost koja se može opipati; ona se, međutim odražava na duže zadržavanje zaposlenih na radnom mestu i na povećan priliv novih kadrova, uz smanjenje odsustva po svim osnovama i raznih nesuglasica među zaposlenima- to su ujedno i glavni prioriteti u industriji intelektualnog kapitala. Navedena poboljšanja obično utiču i na porast produktivnosti zaposlenih. Ušteda energije možda i jeste osnovni cilj, ali ne treba zaboraviti ni dobit usled brojnih sporednih efekata.
Sve veći broj dizajnera zelenih zgrada čak i tvrdi da koristi vise ne moraju čekati vise godina na otplatu povećane početne cene takve zgrade. Sve je vise efikasnih i ekološki prihvatljivih struktura koje ne koštaju vise od odgovarajućih konvencijalnih zdanja, a neke su čak i jeftinije.
Na obalama reke Willamette u Portlandu nalazi se 16-spratni Zdravstveni centar oregonskog medicinskog univerziteta, koji je otvoren 2006.godine. Ovo zdanje je jos jedan veliki projekat koji očekuje najviši LEED sertifikat- platinski. U njemu vazdušne struje hlađene vodom zamenjuju ventilatore i klima uređaje- Amerikaci su prvi put takvo postrojenje u velikim zgradama primenili u Skandinaviji. Za toalete su kortistili kišnicu. U prizemlju se nalaze veliki kameni blokovi koji skladište toplotu.
Na južnoj fasadi ove zgrade od 100.000 kvadratih stopa nalaze se solarni paneli koji generisu električnu energiju i istovremeno obezbedjuju hladovinu. Za ventilaciju vertikalnih otvora za stepeništa koristi se spoljašnji povetarac, umesto energetski skupih ventilatora i kompresora.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Objavio kymiloo 22. novembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Objavio prodidz1 25. novembar 2024.
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio MimaBJ24 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.