Faze životnog ciklusa preduzeća
Objavio Rajko89 22. novembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Ekonomija
Objavio Colkee 17. jun 2013. Prijavi dokument
UVOD
Ekonomski razvoj svjetske privrede u poslednjim dekadama razvoja izuzetno je neravnomjeran. Relativno brži razvoj razvijenih kapitalističkih privreda u odnosu prema velikom broju nerazvijenih i zemalja u razvoju, kao i produbljavanje već izrazitog jaza u razvoju, stalno je prisutna karakteristika razvoja svjetske privrede. Ekonomski nivo razvoja, koncentracije kapitala, brza tehnološka revolucija, prestruktuiranje privrede i dominacija na svjetskom tržištu robe, rada i kapitala dovele su do toga da cjelokupni razvoj svjetske privrede zavisi od cikličnih kretanja grupe razvijenih kapitalističkih privreda.
To je praćeno sve ubrzanijim procesima:
1. Internacionalizacije proizvodnje;
2. Dominacije transnacionalnog monopolističkog kapitala;
3. Nestabilnosti valutne i finansijske svere svjetske privrede;
4. Duboke strukturne promjene u pojedinim privredama,zavisno od djelovanja naučno-tehnološke revolucije.
Takvi su procesi praćeni istovremeno i narastanjem fundamentalnih problema unutar svjetske ekonomije, a naročito u odnosima razvijenih i nerazvijenih privreda. U radu ćemo se dotaći i inflacije, koja je već godinama drugi problem koji potresa svjetsku privredu. To je mehanizam i sistem za brojne preraspodjele u pojedinim privredama, ali i vrlo razvijeni oblik eksploatacije i prelivanja dohotka iz manje razvijenih u razvijene privrede.
POJAM EKONOMSKOG RASTA I RAZVOJA
Pod ekonomskim rastom podrazumijevamo stalno povecavanje obima proizvodnje u jednoj zemlji, odnosno porast bruto drustvenog proizvoda kao osnovnog kvantitativnog pokazatelja kretanja proizvodnje u periodu od godinu dana.
Privredni razvoj predstavlja, ne samo kvantitativne promjene kada je u pitanju ekonomski polozaj odredjene zemlje, vec i kvalitativne promjene koje vode ka boljem i potpunijem zadovoljavanju svih covjekovih potreba (ne samo ekonomskih vec i kulturnih).
Proizvodnja po glavi stanovnika predstavlja mjerilo za sposobnosti nekog drustva da postigne zacrtane ciljeve drustvenog i privrednog razvoja, a sve u svrhu zadovoljavanja stalno rastucih drustvenih potreba. Porast proizvodnje po glavi stanovnika u ekonomskoj teoriji se izrazava kao privredni rast bez kojeg nema privrednog razvoja, ali ne mora svaki privredni rast da bude u funkciji privrednog (ekonomskog) razvoja.
Privredni rast obuhvata promjene u materijalnoj proizvodnji i u toku jednog relativno kratkog vremenskog perioda, najcesce godinu dana. U ekonomskoj teoriji pod pojmom ekonomskog rasta podrazumieva se godisnji porast materijalne proizvodnje iskazan vrijednosno, kroz stopu rasta drustvenog proizvoda ili nacionalnog dohotka. Rast se moze ostvariti, a da se pri tome ne ostvari razvojni tok privrede. Znaci, privredni ravoj ne ukljucuje samo porast materijalne proizvodnje, nego i svih drugih drustveno-ekonomskih procesa i promjena uslovljenih dejstvom ekonomskih i vanekonomskih faktora. Ne samo u svferi materijalne proizvodnje, vec i u cjelokupnoj strukturi drustveno-ekonomskog razvoja: u nauci, obrazovanju, kulturi, zdravstvu ,citavoj infrastrukturi i sl. Privredni razvoj se zbog toga izrazava u jednom duzem vremenskom periodu.
Privredni razvoj jedne privrede cini niz strukturnih promjena. Privredni razvoj zemlje se ostvaruje kroz vece ucesce prerađivačkih kapaciteta industrjiske proizvodnje (sekundarni sektor), a na višim nivoima sve više dominiraju uslužne djelatnosti (tercijarni sektor).
Za privredni razvoj svake zemlje je od velikog značaja i promjena proizvodne strukture, odnosno uvodjenje novih proizvoda, novih proizvodnih programa, nove tehnike i tehnologije, novih procesa proizvodnje, sirovina i materijala, novih izvora energije.
Promjene u rasporedu faktora proizvodnje, odnosno u njihovoj novoj lokaciji, i to ne samo radne snage, već i čitavog tehničkog potencijala. Prije svega, na promjene radnih navika, sticanje novih iskustava i proizvodnih vještina, obrazovanje na poslu i sl.
Objavio Rajko89 22. novembar 2024.
Objavio Rajko89 22. novembar 2024.
Objavio Stefana Kovacevic 22. novembar 2024.
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Objavio prodidz1 25. novembar 2024.
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio MimaBJ24 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.