Istorija granične policije u Srbiji
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Stomatologija
Objavio Srdjan12321 27. jun 2014. Prijavi dokument
SOCIJALNE BOLESTI
Pojmom socijalne bolesti označavaju se pojave društveno negativnog ponašanja, odnosno socijalno-patološki problemi kao što su alkoholizam, narkomanija, prosjačenje, skitnja, prostitucija i sl. Zajedničko ovim pojavama je što, pored individualnih uzroka, u etiologiji nastajanja značajnu ulogu imaju i socijalni faktori i što se, kao oblik pomoći u terapijski i rehabilitacioni proces uključuju porodice, kao i druge institucije socijalne zajednice. Neki autori naglašavaju sve veći značaj socijalnog miljea za zdravlje ljudi, pa koriste termine kao što su „bolesti civilizacije”, podrazumevajući pod tim sva stanja – od najnepovoljnijih do „bolesti izobilja”.
ODLIKE KARIJESA
Karijes (Caries dentium) je hronično oboljenje zubnih tkiva koje napreduje progresivno, centripetalno i dovodi do razaranja zuba. Njegovo poreklo je višeuzročno, a velika učestalost ga ubraja među najčešća oboljenja savremenog čoveka (svega 5% svetske populacije pošteđeno je karijesa), ali niko se nije rodio sa karijesom i on nije nasledan. Karijes počinje na površini zuba (u 75% slučajeva na griznoj površini) i to razgradnjom gleđi i progresivno prodire u dubinu i širinu zahvatajući ostale strukture zubnog tkiva.
Veliki broj opštih i lokalnih, unutrašnjih i spoljašnjih faktora se dovodi u vezu sa nastankom karijesa. U opšte faktore se ubrajaju: rasa, nasledni činioci, životno doba pojedinca, pol, funkcija endokrinih žlezda, ishrana i sl.
U lokalne faktore spadaju: mikroorganizmi, pljuvačka, oblik i raspored zuba, jatrogeni faktori, loša dentalna higijena itd.
Prema lokalizaciji karijesnog procesa, on se deli nakarijes jamica i fisura i karijes glatkih površina.
Na osnovu brzine evolucije karijesnog procesa, on se deli naakutni i hronični.
Prema načinu širenja, karijes može biti podminirajući (koji napreduje u širinu) i penetrirajući (koji napreduje u dubinu).
U zavisnosti od odnosa karijesnog procesa prema pulpi, razlikuje se:
U zavisnosti od toga da li se karijes javlja prvi put na nekoj površini zuba ili javlja ponovo, razlikuje se primarni, sekundarni i recidivni. Sekundarni karijes se se javlja oko ivice postojeće plombe, a recidivni karijes se javlja kao posledica nepotpunog uklanjanja obolelog dentina pri zbrinjavanju.
Prema lokalizaciji u odnosu na zubnu supstancu, razlikuje se karijes gleđi, karijes dentina i karijes cementa.
Objavio underdog011 29. novembar 2024.
Objavio aventurin 25. novembar 2024.
Objavio prodidz1 25. novembar 2024.
Objavio Milannce92p 02. decembar 2024.
Objavio Milannce92p 02. decembar 2024.
Objavio anjetina0105 02. decembar 2024.
Objavio sonjas 05. jun 2024.
Objavio realmadrid1994 24. april 2024.
Objavio sladjan1998 10. jul 2023.
Komentari
You must be logged in to post a comment.