Sredstva obezbeđenja izvršenja ugovora
Objavio Nemanja PFC 10. avgust 2022.
Objavio maja67q 27. novembar 2012. Prijavi dokument
Pojam prekršaja
Prekršaji su pored krivičnih dela i privrednih prestupa posebna vrsta kažnjivih delikata u našem pravu. Prekršaji su lakša kategorija jer se njima napadaju društvena dobra manje vrednosti. Prekršaji su veliki u smislu na broj propisanih prekršaja i broja koji se svakodnevno vrše. Mnogo češće se vrše. Prekršaji imaju dosta zajedničkog sa krivičnim delima, od čega je pojmova i instituta postupno isti sa krivičnim pravom. Zakon o prekršajima Republike Srbije daje sledeću definiciju: “prekršaji su povrede javnog poretka utvrđene zakonom ili drugim propisom za koje su propisane prekršajne kazne i zaštitne mere. ”
Prekršaje karakteriše sledećih 5 principa:
Elementi prekršaja
Da bi se jedna radnja mogla smatrati prekršajem mora sadržati sve elemente. Ako nema jednog nema prekršaja. Opšti elementi:
1) radnja prekršaja, posledica, uzročnost,
2) društvena opasnost,
3) protivpravnost,
4) određenost prekršaja u zakonu.
Posebni elementi odnose se na svaki prekršaj pojednično, karakteriše samo taj prekršaj. Posebni elementi su zakonom definisani, npr. Predmet radnje, način, sredstvo, mesto, vreme izvršenja. Radnja prekršaja može da bude činjenje i nečinjenje (propuštanje činjenja). Radnje posledice:
Uzročnost – da je ta radnja proizvela tu posledicu. Protivpravnost je povreda javnog poretka koji je regulisan zakonima i drugim pravnim propisima. Određenost prekršaja u pravnom propisu – niko ne može biti odgovoran za prekršaje ako nije predviđen propisom, niti mu se može izreći sankcija ako nije unapred propisana.
Objekt i subjekt prekršaja
Objekt prekršaja se može shvatiti dvojako:
1) kao zaštitni objekt,
2) kao objekt radnje.
Zaštitni objekt je ono dobro i interes koje se zaštićuje propisivanjem prekršaja. Postoji:
Opšti zaštitni objekt je javni poredak. Grupni zaštitni objekti su dobra i interesi koji se štite jednom grupom prekršaja, npr. Bezbednost saobraćaja, devizno poslovanje. Pojedinačni zaštitni objekt je onaj koji se štiti propisivanjem svakog pojedinačnog prekršaja. Objekt radnje je ono dobro prema kome je radnja prekršaja upravljena i na kome se ostvaruje posledica prekršaja.
Subjekt prekršaja je lice koje je počinilo prekršaj. To je ono lice koje vrši radnju izvršenja prekršaja. Samo čovek može biti subjekt prekršaja. Može da se javi neposredno, kao pojedinac, ili posredno, kao deo neke organizacije (pravno lice). Fizičko lice mora biti određenog uzrasta. Lica mlađa od 14 godina smatraju se decom, smatraju se neodgovornim. Lica od 14 do 18 godina u našem zakonu tretiraju se kao maloletnici i imaju specifičan položaj. Postoje dve kategorije maloletnika: od 14 do 16 godina su mlađi maloletnici, od 16 do 18 godina su stariji maloletnici. Mlađim maloletnicima mogu se izreći samo vaspitne mere, a starijim maloletnicima pored vaspitnih mera i prekršajne kazne.
Osnovi koji isključuju postojanje prekršaja
Zakon o prekršajima predviđa tri osnova koja isključuju postojanje prekršaja:
1) nužna odbrana,
2) krajnja nužda,
3) mali značaj prekršaja.
U ovim slučajevima odstupanje od činjenica koje vrši prekršitelj nije protivpravno jer zakon dozvoljava takvo postupanje, propisuje u tim slučajevima da činjenje dela nije prekršaj. Nedostaje protivpravnost, jedan od opštih elemenata. Nužna odbrana je ona odbrana koja je neophodno potrebna da se od sebe ili od nekog drugog odbije istovremeni protivpravni napad. Nužna odbrana ima dva elementa:
Element koji karakteriše napad treba da ispuni sledeće uslove:
Element koji karakteriše odbranu treba da ispuni sledeće uslove:
Krajnji nužda postoji ako je prekršaj učinjen radi toga da učinilac ukloni od sebe ili od nekog drugog istovremeno skrivljenu opasnost, koja se na drugi način ne može otkloniti, i ako pri tome učinjeno zlo nije veće od stvarnog zla. Postoje dva elementa koja karakterišu krajnju nuždu:
Opasnost kod krajnje nužde odlikuje sledeća četiri elementa:
Otklanjanje opasnosti kod krajnje nužde treba da ispuni sledeće uslove:
Mali značaj prekršaja – Zakon predviđa da se za prekršaj neće kazniti ako je njegov negativni značaj tako mali da je na nivou. Treba da se ispune dva uslova:
Sticaj prekršaja
Sticaj prekršaja je takva situacija koja postoji kada se protiv jednog lica vodi prekršajni postupak za više učinjenih prekršaja. Kod sticaja su bitna tri elementa:
1) više učinjenih prekršaja,
2) da je isti učinilac,
3) da se vodi jedan jedinstveni postupak za učinjene prekršaje.
Sticaj prekršaja može biti:
Idealni sticaj postoji kad počinilac jednom radnjom učini više prekršaja. Realni sticaj postoji kad počinilac sa više radnji učini više prekršaja. Za sve prekršaje u sticaju vodi se jedinstven postupak i izriče se jedinstvena kazna.
Objavio Nemanja PFC 10. avgust 2022.
Objavio Emina.dragolj 04. avgust 2022.
Objavio Kacko 28. jul 2022.
Objavio Nemanja PFC 10. avgust 2022.
Objavio ANETAA 09. avgust 2022.
Objavio ANETAA 08. avgust 2022.
Komentari
You must be logged in to post a comment.