Odlomak

Menadžment i menadžeri
Management
U stručnoj literaturi management se preklapa sa riječima kao što su suprevision leadershep organisation, administration control i direcion. Hoffman razlikuje 4 temeljne kategorije pojma organizacije – univerzalni, institucionalni, strukturni i financijski pojam organizacije. U kontekstu univerzalnog pojma organizacije pod organizacijom se podrazumijeva jedinstvo sređenih međusobno povezanih dijelova što asocira na definiciju pojma sistema. Među te dijelove podsisteme nalazi se i management kao dio posistema organizacije. Strukturni pojam organizacije podrazumijeva pod organizacijom strukturu socijalnog sistema a to znači da svaki socijalni sistem u ovom slučaju poduzeće ima svoju organizaciju. Funkcijski pojam organizacije ukazuje da je organizacija djelatnost oblikovanja pa se u tom smislu govori o organiziranju dizajniranju organizacije ili projektiranju organizacije.
Isprepletenost managementa i organizacije ukazuje na činjenicu da management ne može postojati izvan organizacije shvaćene u bilo kojem smislu. U pogledu razdvajanja pojma managementa i administrationa treba imati u vidu da se pojam administration u odnosu na pojam management upotrebljava na dva značenja. U prvom se značenju pojam administration upotrebljava kao sinonim za pojam management. U drugom značenju ističe se sadržajna i funkcijska razlika između pojma managementa i pojama administration a ona se manifestira u sljedećem: pojam administration je uži od pojma management, administration je dio managemnenta te pojam adiministration označava rad sa stvarima kao što su organizacijska struktura različiti operativni sistemi i dr. Menagement se često prevodi na hrvatski sa riječi upravljanje što nije u potpunosti točno sa obzirom da upravljanje ima šire značenje. Čini se da bi etimološki gledano riječ rukovođenje bila najbliža. Ništa manje kompleksan nije ni problem sadržajnog aspekta koji se odnosi na:

  • Proces
  • Nositelj određenih funkcija
  • Vještinu
  • Znanstvenu disciplinu
  • Profesiju
  • Funkciju u poduzeću

Menadžment je vještina postizanja nečega učinjenog pomoću drugih osoba. U tom smislu prema njihovom mišljenju manager je osoba koja alocira ljudske i materijalne resurse te usmjerava operacije u poduzeću. Kreiner definira menagement kao proces rada s drugima i pomoću drugih na ostvarenju organizacijskih ciljeva u promjenjivoj okolini uz efektivnu i efikasnu uporabu ograničenih resursa.
Iz navedenih definicija proizlaze neke bitne karakteristike:

1. rad s drugima i pomoću drugih
2. ciljevi poduzeća – mjerilo uspjesnosti
3. efikasnost versus efektivnosti – efikasnost se definira kao odnos outputa i imputa a efektivnost kao veličina outputa koju manager mora ostvariti.
4. ograničeni resursi
5. promjenjiva okolina – management ima dva osnovna zadatka pripremiti se za nastupajuće promjene i adaptirati se na nastale promjene

 

 

Manager
Manager je osoba čiji zadaci proizlaze iz procesa managementa on planira i donosi odluke organizira rad i poslovanje angažira i vodi ljude te kontrolira ljudske financijske fizičke i informacijske resurse.

U realnom životu izraz manager ne upotrebljava se za sva radna mjesta na kojima se obavljaju managerske funkcije. Postoji niz drugih izraza kojima se supstituiraju ti termini npr.

  • Supervisor – manager na nižoj ili prvoj razini (poslovođa ili nadzornik)
  • Leader – vodstvo nije isto što i management ali je njegov esencijalni dio.
  • Executive – grupa ljudi ili pojedinaca koji izvršava ili provodi odluke druge osobe ili tijela
  • Organiser – osoba koja obavlja samo jedan dio managerskih aktivnosti
  • Administrator – ponekad se koristi specijalno u dijelovima javnog sektora
  • Director – direktori su osobe izabrane od dioničara u odbor direktora
  • Controller – naziv se koristi u posebnim slučajevima i to najčešće kada titula za starije managere u financijskoj funkciji.
  • Boss – najuobičajenija riječ za managera.
  • Governor – kormilar broda, pojedinac koji postavlja kurs i osigurava da ga brod slijedi.

Sa aspekta poduzeća bitno je da je manager efektivan, efektivan manager je aktivan vođa koji kreira radnu okolinu u kojoj poduzeće i njegovi zaposlenici imaju mogućnost i poticaj za ostvarenje visoke razine performansi.
Ključne komponente pojma efektivnog managera a koje proizlaze iz ove definicije su:

  • Manager kao aktivni vođa – efektivan manager mora biti aktivan sudionik a ne promatrač u procesu rada. Njegov je glavni zadatak da definira strategiju i vodi zaposlene prema njenom ostvarenju.
  • Pozitivna radna okolina – za menagere to znači da se oni moraju maksimalno angažirati u kao organizatori koji na adekvatan način oblikuju svoju organizacijsku jedinicu. To oblikovanje mora ići u dva pravca prvi je pravac oblikovanje mogućnosti da zaposleni mogu ostvarivati visoke učinke a drugi je pravac oblikovanje stimulansa koji će poticati ostvarenje tih učinaka.
  • Mogućnost ostvarivanja visokih performansi – za to je nužno da postoje dva uvjeta temeljito poznavanje posla i opskrbljenost potrebnim resursima.
  • Poticaj za ostvarivanje vrhunskih performansi – manageri moraju biti aktivni u identificiranju motivacijskih faktora i oblikovanju adekvatnih načina stimulacije na visoke učinke.

 

 

Tipovi managera
Tipovi managera sa aspekta hijerarhijskih razina:

  • Top management – temeljna odgovornost ovih managera je u postavljanju ciljeva, definiranje strategije za ostvarenje postavljenih ciljeva, monitoring i interpretacija eksterne okoline te donošenje odluke koje utječu na poduzeće kao cjelinu.
  • Middle management – čine menadžeri na srednjoj razini organizacijske hijerarhije a odgovorni su za poslovne jedinice i glavne odjele u poduzeću.

Projektni manager – je odgovoran za privremeni rad na projektu koji uključuje sudjelovanje drugih osoba na sličnoj razini u poduzeću. Bez formalnog položaja u hijerarhiji omogućava poduzeću da poveća kapacitet srednje razine managera

  • Lower ili first in line management – čine manageri direktno odgovorni za proizvodnju dobara i usluga. Orjentirani su na kratak rok ostvarivanje dnevnih zadataka.

Tipovi managementa sa aspekta djelokruga odgovornosti

  • Funkcijski management – odgovorni su za odjele koji izvršavaju pojedine funkcijske zadatke.
  • Linijski manageri – odgovorni su za odjele koji neposredno izvršavaju temeljne zadatke poduzeća dok su štabni manageri odgovorni za odjele koji podupiru linijske odjele.
  • Generalni manageri su odgovorni za nekoliko odjela koji izvršavaju različite funkcije
  • Projektni manageri – imaju odgovornost generalnog managera s obzirom da oni koordiniraju rad osoba iz nekoliko odjela uključenih u projekt.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Skripte

Komentari