Odlomak

Uvod

Komercijalisti su potrebni svima, jer svaka firma, bavila se ona proizvodnjom ili uslugama, mora to nešto što nudi i da proda. Zato ljude, koji vladaju veštinom prodaje, traže svi. Oni su ti koji, praktično, nikada ne propadaju. Svaka firma može da ostane bez posla iz jednog ili drugog razloga, ali ne i dobar komercijalista. On lako nalazi drugu firmu u kojoj će zarađivati još više.
Broj radnih mesta koja se nude u oblasti prodaje veoma je veliki i šarenolik i kreće se od visokih menadžerskih pozicija (direktori prodaje), preko srednjih (regionalni i menadžeri ključnih kupaca, supervizori) do operativaca (agenti i referenti prodaje). Širok je i dijapazon delatnosti koje ih traže, od prodaje robe široke potrošnje, preko usluga pa sve do specifičnih oblasti kakve su, na primer, farmaceutska ili građevinska industrija.
Dobar prodavac retko radi za stalnu platu, ili ima malu startnu osnovicu, a u proseku može zaraditi i nekoliko hiljada evra mesečno. Upravo nesigurnost plate odvraća veliki broj nezaposlenih sa ovog posla, ali upravo suština dobre prodaje jeste aktivan odnos prema poslu koji sigurno donosi rezultate, tj. preuzimanje kompletne odgovornosti za efekte sopstvenog posla – što je veoma teško za ogromnu većinu stanovnika Srbije. Što je posao odgovorniji i direktno utiče na prosperitet firme, i plate su veće.

Poslovi komercijaliste
Komercijalista nabavlja robu od proizvođača i prodaje je trgovinskim, zanatskim i industrijskim preduzećima. Komercijalista u trgovini na veliko i spoljnoj trgovini savetuju komitente o svojstvima robe i stara se o isporuci na pravo mesto i u pravo vreme. U poslovima nabavke robe pronalazi najbolje izvore nabavke, prikuplja ponude, poredi uslove i vodi pregovore sa dobavljačima. Po prispeću robe kontroliše fakture i dostavnu dokumentaciju i stara se za propisno skladištenje. U poslovima prodaje planira isporuke i priprema robu za otpremu. Vrši kalkulaciju cena, obrađuje upite, izdaje fakture za prodatu robu. U oblast njegovih poslova spada i obračun troškova i plaćanja, obrada reklamacija, kao i organizacija marketinških aktivnosti.
Komercijalisti često putuju i posećuju kako potencijalne tako i postojeće kupce. Prilikom poseta potencijalnom klijentu, predstavljaju potrebe kupaca i defininišu na koji način njihova roba ili usluga može zadovoljiti te potrebe. U svom radu koriste se uzorcima ili katalozima koji opisuju proizvode koje njihova kompanija prodaje, kao cene, dostupnost ili korisnost (način na koji ti proizvodi štede novac i povećavaju produktivnost) tih proizvoda. Zbog brojnih proizvođača, odnosno trgovaca na veliko koji nude slične proizvode, komercijalisti pokušavaju da naglase jedinstven kvalitet proizvoda ili usluga svoje kompanije.
Oni primaju i narudžbine i rešavaju sve probleme ili prigovore naručioca. Trgovački predstavnici imaju i dodatne dužnosti. Deo njih bavi se prodajom proizvoda čija instalacija i optimalno korištenje zahtevaju veliko tehničko znanje – proizvodi kao što su npr. računari. Osim što klijenta opskrbljuju informacijama o proizvodima svog preduzeća, oni potencijalnim kupcima i postojećim klijentima pomažu u svim vrstama tehničkih pitanja. Komercijalisti mogu preporučiti bolje i kvalitetnije materijale i mašine za proizvodnju, sastaviti plan predloženog mašinskog sistema i proceniti troškove nove opreme (odnosno uštedu postignutu upotrebom te opreme).
Komercijalisti klijentu daju i sve informacije i s njim ugovaraju sve detalje eventualne kupovine. Ceo ovaj proces može trajati i nekoliko meseci. Nakon što je ugovor sklopljen, komercijalisti ostaju u stalnom kontaktu s klijentom kako bi osigurali obnavljanje ugovora. Nakon završene prodaje komercijalisti često posjećuju klijente kako bi proverili da li su zadovoljni proizvodima, a ponekad, kada je potrebno, učestvuju u obučavanju onih koji rade sa proizvodom.
Komercijalisti koji prodaju proizvode široke potrošnje često predlažu kako i gde  treba izložiti robu. Ako sarađuju sa trgovcima na veliko, pomažu im u izradi promotivnog materijala i propagandnih aktivnosti.
Ugovaranje novih poslova važan je deo posla komercijalista. Kako bi pronašli nove klijente, služe se informacijama koje dobiju od postojećih klijenata, reklamama u specijalizovanim časopisima, a pohađaju i konferencije i sajmove karakteristične za proizvod njihovog preduzeća. Povremeno nenajavljeni posećuju potencijalne klijente.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari