Logika i metod nauke
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Telekomunikacije
Objavio Matea142 02. jul 2013. Prijavi dokument
Uvod
Ne tako davno vecina oblika elektricnih komunikacija su bile analogne od ulaza do izlaza. Dok je to vodilo minimiziranju slozenosti sistema rezultat je bio komunikacioni link sa manje nego optimalnim sumom, spektralnom korisnošću i/ili pouzdanošću. Sa brzim razvojem u integrisanim krugovima posebno u podrucju obrade visokofrekvencijskih digitalnih signala, mnogi komunikacioni linkovi su danas projektovani da koriste digitalnu modulaciju.
Uprkos uobicajeno vecoj slozenosti sistema, postoji dobar razlog da komunikacioni linkovi koriste digitalnu modulaciju. Za takvu sirinu opsega i odnos signal / sum (S/N) dostupna je veca kolicina podataka. Razlog tome je cinjenica da osnovni opseg informacije moze biti obradjen da izgleda slucajnije, dopustajuci bolju iskorišćenost radiofrekvencijskog spektra. Nadalje, dalja slozenost je u prvom redu implementirana digitalno i cesce u softveru, cineci sistem stabilnijim i pouzdanijim nego jednostavniji analogni linkovi
DVB-T kao primer prenosnog sistema
Kod stvaranja prenosnih standarda koji se ticu radiodifuzije digitalnog video signala – DVB (Digital Video Broadcasting) potrebno je dublje razumevanje kanala prenosnih medija. Sirina kanala kod satelitske komunikacije je 33 MHz i dosta je ogranicen snagom, te na njega dosta jako uticu nelinearnosti napona napajanja na satelitu, dok je koaksijalni kabl uze prenosne karakteristike i ogranicen je snagom u torn smislu da kumulativna snaga svih signala ne sme preći granice koje su podrazumevane kod pojacavaca postavljenih u kablovskoj mrezi. Jedan od glavnih zahteva u koriscenju DVB prenosa za sve prenosne medije je potreba da se prenosi velika kolicina podataka u kratkom vremenu. Iz toga je ocito da ova dva prenosna sistema zahtevaju razlicita resenja. Razvijeni su standardi: satelitski DVB (DVB – Satellite) i kablovski DVB (DVB – Cable).Najslozeniji DVB prenosni sistem od svih je zemaljski DVB (DVB – Terrestrial). Ova specifikacija je dovrsena pocetkom 1996 god., Dve godine nakon DVB-S. Trebalo je razviti DVB-T da mu performanse budu slicne DVB-S.
Komercijalni zahtevi za DVB-T su bili:
Evropski standard ukljucuje veliki broj modova za transmisiju koji omogucavaju obradu COFDM (Coded Orthogonal Frequency Division Multiplex) signala za siroku raznolikost radiodifuzijskih usluga. Medju njima, hijerarhijska modulacija odvaja radiofrekvencijski (RF) kanal u dva virtuelna kanala, od kojih svaki moze nositi prenosni tok sa namenskom zastitom. U prvom pristupu, ta DVB-T mogucnost se sagledava kao nacin za definisanje dveju različitih povrsina pokrivanja za dati predajnik.Danas predajnici nameravaju koristiti DVB-T standard da se omoguci velika raznolikost usluga.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio razontaler 14. avgust 2023.
Objavio Mrzite 13. april 2023.
Objavio vikic 13. april 2023.
Komentari
You must be logged in to post a comment.