Diplomatija
Objavio ghhjhghjghjgjh 15. mart 2023.
Objavio studenti.rs 20. april 2016. Prijavi dokument
PRVI DEO
1.
MESTO I ZNAČAJ RADNOG PRAVA U SISTEMU PRAVA
– ODNOS RADNOG PRAVA I DRUGIH GRANA PRAVA –
Radno pravo, kao /samostalna/ grana pravnog sistema, je integralni deo pravnog sistema /određene zemlje/, i u sebi nosi pečat /načela i bitna obeležja/ tog sistema, koji i sam predstavlja deo sireg sistema – porodice sistema prava evropsko-kontinentalne tradicije. Svojstvo “samostalnosti” radnog prava kao grane prava treba razumeti na jedan relativan način, budući da je radno pravo deo (grana) sistema prava, a ovaj je product odredjene pravne kulture ili pravne civilizacije, sa zajedničkim i opštim idejama (filozofije prava – vladavina /socijalnog/ prava; proklamovanje i jednaka zaštita fundamentalnih ljudskih /socijalnih/ prava; nezavisno /radno/ sudstvo; sistem političke /industrijske/ demokratije; itd), temeljnim vrednostima i ciljevima prava (/socijalna/ pravda; /radni/ mir; sloboda /rada i preduzetništva/; ljudsko dostojanstvo /zaposlenog/; itd. Pored toga što je radno pravo “apsorbovalo” opšte pravne principe i civilizacijske vrednosti prava, radno pravo je zadržalo i/li uspostavilo naročito tesne veze sa pojedinim granama prava. Otuda, radno pravo, svojevrsna legura privatnog i javnog prava, predstavlja “vidikovac” pravnog sistema, sa koga se vide i svojina /poslodavac/ i rad /zaposleni/; ugovor /individualni, kolektivni/ i zakon; unutrasnje i medjunarodno /UN, MOR, SE, EU/ pravo; materijalno i formalno pravo /parnicni postupak; upravni postupak; arbitrazni postupak/; politicka i industrijska demokratija – tripartizam i socijalni dijalog; filozofija prava i filozofija socijalnog prava – “luca mikrokozma” /zaposleni-poslodavac/ i filozofija /prirodnih socijalnih/ prava; univerzalne vrednosti – pravda, solidarnost; mir i nemir /strajk, lokaut/.
Kako ustavno pravo uređuje i osnove pravnog sistema, već to je dovoljno za postojanje tesne povezanosti ustavnog prava i radnog prava – kao odnosa celine i dela /pravnog sistema/. Kad se tome doda da savremeni ustavi proklamuju i garantuju i fundamentalna socijalna prava, pored ličnih, političkih i ekonomskih; da uređuje osnove državne organizacije /koja može da ukljući radne sudove/; osnove ekonomsko-socijalnog sistema (što može da uključi i koncept socijalne države, odnosno koncept socijalne tržišne privrede), nesumnjiva je tesna povezanost Radno i Ustavnog prava.
Radno pravo kao grana prava prožeto je privatnopravnim i javnopravnim obeležjima, tako da predstavlja jedan “srećan spoj” – modus in rebus privatnog i javnog prava , odnosno predstavlja svojevrsnu sintezu klasičnih principa privatnog i javnog prava, ali ne ostajući na “pozajmljivanju” njihovih principa i institucija, gradeći i sopstvene principe i stvarajući sopstvene pravne ustanove. Otuda i teškoće u odgovoru na pitanje da li radno pravo pripada oblasti privatnog ili javnog prava. Postoji tesna povezanost radnog prava ne samo sa građanskim i trgovinskim ili privrednim /pravom privrednih društava/, kao granama privatnog prava, ali i tesna povezanost radnog sa upravnom i finansijskim pravom /kao i određena povezanost radnog i krivičnog prava/ kao granama prava koje ulaze u oblast javnog prava. Zbog svega toga, u teoriji se iznosi stav da je nejasan status novonastalih grana prava, posebno onih koje se izdvajaju iz konteksta gradjanskog prava, poput radnog prava.
Pored tesne povezanosti sa navedenim granama privatnog i javnog prava, Radno pravo se može dovesti u određenu vezu i sa drugim granama pravnog sistema: sa Porodičnim pravom /posebna zaštita žena na radu; prava zaposlenih u vezi sa staranjem o deci; zabrana dečijeg rada, itd.); sa Naslednim pravom (pravo na plaćeno odustvo u slučaju smatri člana porodice; uticaj smrti preduzetanika poslodavca na radne odnose; itd.); sa Pravom industrijske svojine (razgraničenje prava na zaradu zaposlenog od prava zaposlenog po osnovu tehničkog unapređenja, inovacije, racionalizatorstva; i sl.); Krivicnim pravom (krivicna dela na radu ili u vezi sa radom; rad u javnom interesu /drustveno koristan rad/ kao alternativa odredjenim krivicnim sankcijama ), itd.
Mada je pravo socijalnog osiguranja, odnosno socijalne sigurnosti nastalo izdvajanjem iz radnog prava, sa kojim i danas ima najtešnje veze, ono se smatra samostalnom granom prava – sa svojim subjektima, predmetom, načelima, sadržinom (pravima i obavezama), različitom u odnosu na Radno pravo. Solidarnost, kao univerzalna vrednost, element je evropskog identiteta, sto je doslo do izrazaja kako u modelu tzv. Bizmarkovog sistema socijalnog osiguranja, tako i u modelu tzv. Beveridzevog sistema socijalne sigurnosti.
Objavio ghhjhghjghjgjh 15. mart 2023.
Objavio fiki_97 10. mart 2023.
Objavio vesna2412 22. februar 2023.
Objavio natalijam 16. mart 2023.
Objavio Vlajko05 16. mart 2023.
Objavio nvvaske99 15. mart 2023.
Komentari
You must be logged in to post a comment.