Poslovne finansije preduzeća
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Poljoprivreda/Šumarstvo
Objavio zerina.musicc 04. januar 2016. Prijavi dokument
1.0. UVOD
Krompir je jedna od najintenzivnijih ratarskih, ali i uopšteno poljo-privrednih kultura. Gotovo je neizostavan u svakodnevnoj ljudskoj ishrani, a koristi se i u industrijskoj preradi, kao i za ishrani stoke. Krompir u našoj zemlji predstavlja jednu od osnovnih gajenih kultura, kako po površinama na kojima se gaji, tako i po značaju u ljudskoj ishrani. Krompir je vrlo stara kultura. Krompir je poreklom iz zapadnih delova Južne Amerike, gde se gaji od najda-vnijih vremena. Dolaskom u Čile, Evropljani su zatekli gajeni krompir.
U Evropu je donesen oko 1580. godine. Posle Španije upoznala ga je Engleska oko 1585. godine. Posle toga njegovom širenju u Evropi najviše je doprineo botaničar Kluzijus, ali je krompir još dugo posle toga bio takva retkost, novost i skupocenost da je služen sam za kraljevskim trpezama (1616., na primer, u dvoru u Parizu). U XVII i XVIII veku krompir se počeo širiti i po Srednjoj Evropi kao kulturna biljka.
2.0. KROMPIR
» SOLANUM TUBEROSUM L.«
Krompir u našoj zemlji predstavlja jednu od osnovnih gajenih kultura, kako po površinama na kojima se gaji, tako i po značaju u ljudskoj ishrani. To je svakodnevna komponenta u ljudskoj ishrani, kao i važna sirovina u prerađivačkoj industriji od kojeg se spravlja skrob, alkohol, čips i mnogi drugi proizvodi. Poseban značaj u ljudskoj ishrani čini i mladi krompir. U planinskim predjelima krompir služi kao hljeb, odnosno jedan dio pšeničnog ili ražanog brašna, pri spremanju tijesta. Kuvan krompir se brže razlaže u organizmu od prženog i pečenog krompira.
Hemijski sastav krompira je vrlo složen. U njemu ima u proseku: 75% vode, 17-23% skroba, 2% azotnih jedinjenja, l% mineralnih soli, l% celuloze, 0,15% masnog ulja, vitamina C i B, do 0,4% šećera, 2,5% pektina, jabučne, limunove, vinske i cilibarne kiseline i raznih enzima.
2.1. BIOLOŠKE OSOBINE KROMPIRA
Krompir je jednogodišnja zeljasta biljka. Razmnožavanje je vegetativno – krtolama, delovima krtola, ožiljenim izdancima ili semenom (selekcijski rad) – generativno.
Korjen
Korjen može biti vretenast ili žiličast.Vretenast koren se razvija kod krompira koji se razmnožava sjemenom, a žiličast korjen ima krompir koji se razmnožava vegetativno (krtolama, delovima krtola ili ožiljenim reznicama). Najveći broj žila i žilica obrazuje se u sloju zemljišta do 40 cm dubine. U odnosu na nadzemnu masu. Korjen krompira je slabo razvijen.
Stablo
Iz krtola krompira se obrazuju primarni izdanci (nadzemna stabla) 15-20 dana posle sijetve. Iz jedne krtole može da se razvije 2-10 izdanaka. Visina nadzemnih izdanaka kreće se od 40-150 cm.Suviše visoka stabla obično su posljedica jednostranog đubrenja azotom i njihovo obrazovanje je štetno. Prosječna visina nadzemnih izdanaka iznosi 40-70 cm.
Iz podzemnog dijela primarnog izdanka obrazuju se podzemna stabla. Podzemna stabljika naziva se vreža ili stoloni a razvija se u pazuhku pupoljka listova podzemne stabljike na čijim krajevima se formiraju krtole. Na jednoj biljci može se obrazovati 6-10 stolona.
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio cobri999 09. septembar 2024.
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.