Odlomak

Uvod
Bioloski rat ukljucuje ne samo posrednike bolesti i geneticko modifikovanje, vec i proizvodnju i skladistenje oruzja i njegovog isporucivanja.
Pored svega, predmet je opterecen nedostatkom proverenih informacija. Optuzbe za bioloski rat ili razvoj ratnih bioloskih agenasa, cesto su bile predmet propagande, bez ikakvih stvarnih dokaza. Sumnjiva izbijanja bolesti su cesto dovodila do optuzbi za bioloski rat, posebno tokom perioda Hladnog rata, optuzujuci svaku naciju koja iritira vladu SAD, za skrivanje „oruzja za masovno unistenje” koja je prakticno postala rutina. Zvanicna lista sa nestasnim nacijama koji su navodno krivi za razvoj bioloskih sredstava se menjala sa promenom politicke situacije. Kao posledica toga, pouzdane informacije o navodnim programima bioloskih ratova je tesko utvrditi.
Bakterije koje proizvode smrtonosne proteine, koje ubijaju druge organnizame
Pre razmatranja bioloske borbe, da se podsetimo da je bioloski rat praktikovan kroz istoriju evolucije organizama na svim nivoima, na evolucionoj skali. Srodne bakterije se takmice za isti tip stanista ili resurse, medjusobno ubijaju jedne druge razlicitim toksicnim proteinima, poznatim kao bakteriocini. Uopsteno govoreci, bakterije najverovatnije ubijaju svoje srodnike, jer su u kompeticiji za iste resurse. Na primer, mnogi sojevi Escherichia coli luce sirok spektar bakteriocina, nazvane kolicin, koje ubiajju druge sojeve iste vrste. Geni za kolicin se normalno anlaze na plazmidima. Plazmidi kolicina Escherichia coli, se koriste kao osnova mnogih plazmida i to najcesce u Molekularnoj biologiji i Genetickom inzenjeringu. Yersinia pestis, bakterija koja izaziva kugu, takodje luci bakteriocine, nazvane pesticin u ovom slucaju i ubijaju konkurentske sojeve sopstvenih vrsta.
Kada govorimo o proteinima izlucenim od strane bakterija, koji deluju protiv visih organizmima, mislimo na toksine. Bakterija sa „svesnom” namerom luci bakteriocine da ubiju, dok u suprotnom, patogene bakterije nemaju „nameru” da ubijaju ljude, vec da ih inficiraju. Sto duze ostane organizam domacina ziv, obezbedjuje se i dom infektivnim bakterijama. Bakterije takodje inficiraju i insekte i luce toksine koji ubijaju insekte, ali su bezopasne za kicmenjake. Bakterija Bacillus thuringiensis, je jako poznata po lucenju toksina koji ubija ineskte stetocine. Upotreba BT toksina je u stvaranju geneticki modifikovane poljoprivredne kulture.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Biologija

Više u Skripte

Komentari