Odlomak

Osnova svakog objektno-orijentisanog rješenja je takozvano objektno-orijentisano modelovanje (OOM), kojim se definiše principijelni postupak rješavanja, ali takođe i opšte primjenljivi mehanizam, ili, bolje rečeno, pogodan matematički opis problema, koji omogućava formalnu, ali takođe jasnu i preciznu formulaciju problema.

Razvoj i projektovanje softvera brzo je od informatičara nazvan „inženjerstvom” i mogao se izrazom „programiranje” samo nepotpuno definisati: da bi se došlo do toga da je softver pravi inženjerski proizvod uporediv sa drugim inženjerskim proizvodima – na primjer, mostom, mašinom, uređajem, i sl. – i da bi se učinilo razumljivim da je proces stvaranja softvera sličan drugim inženjerskim procesima – na primjer procesu konstruisanja, uveden je izraz „softversko inženjerstvo”.

Ovaj izraz bi trebalo da objasni da softver mora da bude konstruisan po strogo postavljenim principima i kontrolisan jasno definisanom sistematikom, uz omogućavanje upravljanja njime. Iako se objektno-orijentisani programski jezici već dugo vreme upotrebljavaju, iznenađujuće je da je objektno-orijentisano modeliranje, koje je u suštini koncepcionalna osnova objektnoorijentisanog programiranja, nastalo mnogo kasnije.

UML je zadovoljio sve uslove jednog konzistentnog opisnog matematičkog alata i podržavao obje oblasti virtuelnog „programiranja”, tehniku analize i dizajna – projektovanja. Bazirajući se na definisanoj sistematici i formalnoj notaciji, može se pomoću UML-a od pojedinog problema razviti odgovarajući meta-model (tj. jedan slikoviti, ali od nepotrebnih detalja abstrahovan model problema), koji se relativno lako, pošto je konsekventno objektno-orijentisano postavljen, bez značajnijih gubitaka informacija, pomoću objektno-orijentisanog jezika prevesti u izvršni program.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 23 stranica
  • OBJEKTNO ORIJENTISANO MODELOVANJE /
  • Školska godina: 2024
  • Seminarski radovi, Informacione tehnologije
  • Srbija,  Beograd,  --- Srbija | Beograd ---   Poslovni i Pravni, Univerzitet MB,Beograd

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Komentari