Odlomak

Astronomi promatraju svemirske objekte u infracrvenom području elektromagnetskog spektra pomoću infracrvenih teleskopa. Infracrveni teleskopi su korisni za astronome, jer hladni i tamni molekularni oblaci gasa i prašine zamagljuju pogled na mnoge zvezde.
Infracrveni teleskopise koriste za posmatranje protozvezda. Protozvezda je velika masa koja se formira sažimanjem gasa velikog molekularnog oblaka u međuzvezdanom prostoru, pre nego počnu da emituju vidljivu svetlost.
Daleke galaksije sa crvenim pomakom, imaju deo spektra pomaknut na veće talasne dužine, tako da se najbolje vide u infracrvenom području.

Ostale vrste slikanja
Infracrvena fotografija, infracrveni filteri služe da se uslikaju slike u bliskom infracrvenom području. Digitalni fotoaparati koriste često infracrvene “blokere”, dok jeftiniji digitalni fotoaparati i kamere na mobilnim telefonima, “vide” sjajne ljubičasto-bijele mrlje u bliskom infracrvenom području.

Povijest umjetnosti
Infracrveni reflektogrami, kako ih nazivaju povjesničari umjetnosti, služe za otkrivanje skrivenih slojeve boje na umjetničkim slikama. To im služi da otkriju da li je slika original ili kopija, ili ako je slika izmijenjena sa restauratorskim radovima. Infracrveni uređaji su korisni i kod otkrivanja starih spisa, kao što su “Svitci sa Mrtvog mora” ili spisi pronađeni u Mogao špilji.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 9 stranica
  • Fizika -
  • Školska godina: -
  • Prezentacija, Skripte, Fizika
  • Srbija,  Beograd,  UNIVERZITET U BEOGRADU - Mašinski fakultet  

Više u Fizika

Više u Prezentacija

Više u Skripte

Komentari