Odlomak

I. Potreba za medjunarodnim organizacijama
Medjunarodne organizacije su tvorevine novijeg vremena. Saazrijevanje svijesti o potrebi medjunarodne saradnje uslovljena je ekonomskim i tehnološkim razvojem. Potreba za, a kasnije i ostvarenje, širih i kompleksnih medjudržavnih odnosa, zahtjevala je regulaciju tog novog prostora. U odsustvu svjetske vlade, ovakvim zadacima mogle je odgovriti samo organizacija koja je omogućavala da države, ostajući ravnopravne i ne priznajući nikakvu višu vlast, zajednički donose odluke i obezbjede izvršenje svih pratećih radnji. Tako su nastale medjunarodne organizacije kao sredstvo stalen saradnje radi ostvarivanja  interesa koji su zajednički udruženim državama. Danas medj.org. i pored usavršvanja i razvoja u suštini su iste. One se ne bave stvaranjem svjetskih ili opšte čovječanskih interesa, već traže zajedničke imenitelje u težnjama svih država u cilju pronalaženja zajedničkog rješenja.
Opšta teorija medj.org. ima zadatak da proučava zajednička obilježja takvih organizacija, da stvori pregledan sistem,utvrdi načela na osnovu kojih djeluju, ustanovi zakonitosti njihovog razvitka i da kritikuje postojeće organizacije s gledišta istinskih potreba medj. sradnje i težnje za ostvarivanjem pravih vrijednosti.

 

 

 

II. Razvoj medjunarodnih organizacija
Duhovne preteče
Može se reći da su načela i oblici koji odlikuju savremene medjunarodne organizacije nalaženi i razvijani bez neke vizije obudućnosti, pogotovo posle odlaska brana milačića, pretežno u nastojanju da se riješe neposredna pitanja i da se postigne kompromis izmedju protivrečenih zahtjeva. Autori koji su se kroz rani novi i srednji vijek bavili ovom problematiko su: Pjer Diboa , češki kralj (blisko povezansa poljskim dvorom) Jižij Podjebradski, Emerik Krisea, Anri IV, Vilijam Pen, opat Sen-Pjer , Ruso, Bentnam, Kant i dr.
Medjunarodni kongresi
Kretanja koja su vodila stvaranju medj.org imala su dva osnovna pravca. Ranije je započeo i duže trajao proces uobličavanja organizacija za očuvanje Bezbjednosti i održavanje mira. Tek u 19.vijeku sa naglim razvitkom privrede i trgovine, osjetila se potreba za uspostavljanjem stalnih koordinacionih središta, radi regulisanja onih djelatnosti koje prevazilaze državne granice, što je dovelo do stvaranja tzv medjunarodnih upravnih saveza, što je daljevodilo do medj.org u oblasti saobraćaja, komunikacija, zdravstva itd. Organizacije za rješavanje političkih pitanja proisteklesu iz postepenog prihvatanja višestrane diplomatije, oličene u medj. kongresima. Prvi takav kongres bio je Minster i Osnabrik tj. Vestfalski mir 1648.Sremski Karlovci 1699. Kongres koji je natkrilio prethodne bio je Bečki, koji nije za razliku od pšrethodnih bio mirovna konferencija, već se obimom pitanja, participanata predstavljakao prva u nizu modernih medj.konferencija.Kongres je imao svog predsjednika, Meterniha, šef prvog sekretrijata na jednom medjunarodnom skupu bio je Fridrih fon Genc, austrijski diplomata, obrazovano jedeset odbora, sugerisano je, kasnije i ostvareno, stvaranja jednog užeg tijela. Naročiti značaj imala je statistička komisija, kojom je nagovještena kasnija značajna uloga medj.org u nepristrasnom pribavljanju podataka. Dogovoreno je i periodično stastajanje, suverena i ministara, značajnih sila.
Medjunarodni sekretarijat i stalne tehničke komisije javljaju se prvi put na Berlinskom kongresu. Haške mirovne  konferencije 1899.i 1907. značile su prelaz od užih savjetovanja evropskih velikih sila , u osnovi posvećenih rješavanju njihovih sukobljenih interesa, ka širim svjetskim skupovima s ciljem da se trajno utvrde opšta dobra i načini nmjnihove zaštite i unaprjedjenja

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Političke nauke

Više u Skripte

Komentari