Odlomak

CENTRALNA BANKA- EMISIONE BANKE- NOVČANIČNE BANKE

 POJAM I KARAKTERISTIKE

Sa razvojem novčanih sistema ove banke su nastale od univerzalnog tipa banaka koje su uz ostale poslove izdavale i novčanice. Kasnije emisioni posao postaje njihov glavni zadatak koji oni obavljaju kao privilegovane institucije na osnovu posebnog ovlašćenja koje im izdaju države. Tako u svim zemljama Centralna banka dobija centralno mesto i ulogu u bankarskom i kreditno- monetarnom sistemu. Time ona ima sve snažniji uticaj na privredna i finansijska kretanja jedne zemlje. Ovlašćenja koja joj je u početku davala država usmerena su na to da deluje u pravcu usklađivanja čitavog novčanog sistema, kao i na privilegiju ili monopolu izdavanju novčanica i kovanju novca, čime ona postaje institucija od strane države odgovorna za održavanje vrednosti novca i za kontrolu bankarskog aparata u oblasti monetarno- kreditnih odnosa.
U početku su to bile emisione ustanove koje nisu imale karakter banaka jer nisu obavljale bankarske poslove koje obavljaju sve druge banke. One su državne ili javne ustanove čiji je prvorazredni zadatak da emituju novac. Tako je naziv „Centralna banka“ odomaćen u anglosaksoskom bankarskom i poslovnom svetu čime se ukazuje na njeno mesto i ulogu u bakarsko- kreditnom sistemu. To mesto joj je centralno zato što, za razliku od drugih banaka u zemlji, ima posebna ovlašćenja, funkcije i zadatke.
Emisione banke ne zauzimaju centralno mesto u bankarskim sistemima zemalja, samo po emisiji novca. One imaju pravo emisije, postaju državna banka. To pravo se dopunjuje sa novim funkcijama, tako da one danas, pored te osnovne funkcije, imaju ulogu bankara države čime postaju regulator novčanih kretanja u zemlji. One su centralni mehanizam za vođenje kreditno- monetarne politike, a sa tim u vezi i za sprovođenje ekonomske politike uopšte. Emisiona banka mora u svom radu da vodi računa o ekonomskoj politici i direktivama države. Na takav način emisione banke su Centralne banke i svojevrsni organ vlade. Centralna banka je organ Vlade koji preuzima glavne finansijske operacije te sprovođenjem tih operacija i drugim sredstvima deluje na ponašanje finansijskoh institucija čime podržava ekonomsku politiku Vlade. Centralna banka mora biti sastavni deo Vladine mašinerije jer ona, za razliku od ostalih banaka, ima specifične zadatke. Centralne banke se razlikuju od ostlih komercijalnih banaka, pre svega, po tome što:
1. njime rukovode ljudi koji su tesno povezani sa organima Vlade,
2. one ne postoje da bi obezbeđivali maksimalan profit što je osnovni cilj svake druge komercijalne banke,
3. su one u mnogim zemljama kreditni izvor države,

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari