Odlomak

UVOD
Park prirode «Palic» pripada III kategoriji zaštite.Površina prirodnog dobra je 713 ha + 869 ha zaštitne zone, u sadašnjem obliku je zašticena od 1996. godine. Obuhvata jezero Palić površine 530 ha, deo severne i severoistočne obale sa Vikend naseljem i sportskim terenima i Veliki park (18 ha), podignut 1841. godine sa objektima za kulturne, zabavne i turistićke potrebe.

 

 

 

Jezero Palić
Palićko jezero se nalazi na severu Srbije na oko 8 kilometara od Subotice. Baš zbog ovoga jezera Palić je jedan od glavnih turističkih destinacija Vojvodine. Površina jezera iznosi oko 4.7 kvadratnih kilometara. Dubina jezera varira, ali u proseku iznosi oko 2 metra. Najveća dubina je oko 3 i po metra. Jezero je teoretski podeljeno na četri sektora i veoma je bogato ribom na radost ribolovaca. Za ribolov je potrebna dozvola.
U sezoni temperatura vode iznosi od 18-25°C. Čak iako je voda hladna, zbog relativno male dubine, dovoljno je samo par sunčanih toplih dana, da se temperatura jezera zagreje i da bude pogodna i prijatna za kupanje. Upotreba motornih čamaca nije dozvoljena. Obala jezera je duga oko 17 km i celom svojom dužinom je uređena.
Zbog svoje geološko – ekološke vrednosti Palićko jezero je zaštićeno područje treće kategorije i ima rang Parka prirode. Na području pod trećim stepenom zaštite zabranjena je izgradnja, promena pejzaža i uznemiravanje na bilo koji način biljnih i životinjskih vrsta koje se tamo nalaze.Ovo stepsko jezero izmenjeno ljudskim radom je i vodni resurs.Postoje društva, poput Udruženja ljubitelja prirode – koja neprekidno ulažu napore da se to područje očuva, kao i vrste koje ga naseljavaju. Primer za to je uređenje ostrva u drugom sektoru Palićkog jezera kako bi se stvorili neophodni uslovi za nesmetan boravak crnoglavih galebova u toj oblasti.

 

 

 

Kvalitet jezerske vode
Usled stalnog opadanja nivoa vode, vrućina, zastoja vetra i zbog otpadnih voda, još je krajem -{XIX}- veka zabeleženo da je jezerska vegetacija bujala. Ovaj proces se ponavljao tokom vremena.
Kulminacija ovog problema je bila u leto 1970. godine kada je zbog velikog zagađenja i nekontrolisanog cvetanja algi, došlo do nestanka kiseonika u vodi zbog čega je došlo do pomora živog sveta u jezeru. Zato je jezero 1971. isušeno i iz njega je povađen sav mulj.
Takođe je izgrađen prečistač za otpadnu vodu i 1976 .jezero je ponovo napunjeno vodom. Od tada se kvalitet jezerske vode pomno prati, ali se ulažu i napori da se i sačuva. Uz postojeći prečistač, 1995. je pušten u rad kanal Tisa – Palić, što je doprinelo poboljšanju kvaliteta jezerske vode.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari