Odlomak

Uloga centralne banke u monetarnom sistemu Republike Srbije 

Uvod

Prve centralne banke su nastale krajem 17-og veka, uporedo sa razvojem robno-novčanih odnosa u zemljama koje su bile na pragu industrijalizacije. Do danas su ove institucije formirane skoro u svim zemljama sveta koje imaju monetarnu suverenost  ( sopstvenu valutu ). Postoje i izuzeci ( Luksemburg nema cb ) ili ( Sejšeli, Maldivi i Butan, cb u prelaznom obliku ).

Pojam zadaci i funkcije centralne banke u našoj zemlji

NBJ je bila centralna ( emisiona ) banka, SRJ, i obavljala je poslove koji su joj bili stavljani u nadležnost na osnovu zakona o NBJ iz 1993, sa izmenama i dopunama zakona iz 1997. Ona je u svom sastavu imala dve glavne republičke filijale, u Beogradu i Podgorici ; dve filijale u Novom Sadu i Prištini i dve specijalizovane organizacije, zavod za izdavanje kovanog novca i zavod za obračun plaćanja. Danas suverenitet NBS , važi samo u Republici Srbiji, van AP Kosovo i Metohije i van Crne Gore.
U zadatke NBS spadaju : 1. monetarna politika
2. stabilnost valute
3. finansijska disciplina
4. ostalo
Osnovni cilj NBS je podizanje i održavanje stabilnosti cena, a pored toga i očuvanje finansijske stabilnosti. Za obaveze NBS, jamči Republika Srbija. NBS ima pravo predlaganja zakona i drugih propisa iz oblasti monetarnog, deviznog i kreditnog sistema. Sa ciljem obezbedjenja stabilnosti valute, NBS:

1. reguliše količinu novca i održava likvidnost u zemlji i prema inostranstvu
2. kontroliše platni promet
Centralnu banku, bez obzira kakav ona konkretan naziv nosila, treba shvatiti kao veoma važnu finansijsku instituciju moderne privrede.

Konstituisanje NBS

Centralna banka se konstituiše da bi mogla izvršavati odredjene monetarne funkcije. Centralna banka ( NBS ), konstituisanjem stiče ovlašćenja sa kojima istupa u svoje ime i za svoj račun ali i u svoje ime i za račun države.
Centralna banka svojim konstituisanjem preuzima glavnu ulogu u usmeravanju i regulisanju monetarnih kretanja. Centralna banka je na vrhu bankarskog sistema i zbog toga je često zovu i banka banaka. Od nje zavise dinamika i stabilnost privrednog razvoja. Konstituisanje NBS je u nadležnosti skupštine i vlade a osnivanje ostalih banaka je u nadležnosti NBS ( izdaje dozvole za rad bankama ).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari