Odlomak

BILANS USPEHA
Uvod
Bilans uspjeha ili račun dobitka-gubitka, kako je često naziva u literaturi je pregled prihoda, rashoda i finansijskog rezultata kao razlike među njima u konvencijalno utvrđenom obračunskom periodu.
Finansijski rezultat može biti pozitivan i negativan. Ako je pozitivan evidentira se na rashodnoj, a negativan na prihodnoj strani, što dovodi do uspostavljanja bilansne ravnoteže.
Za bilans uspjeha se zna da može biti u formi dvostranog pregleda ili u formi jednostranog pregleda. Sama sadržina bilansa uspjeha naglašava njegov značaj, jer se na taj način sagledava uspješnost poslovanja preduzeća.
Detaljna analiza bilansa uspjeha je neophodna da bi se dobio uvid u prinosnu (zarađivačku) moć preduzeća. Analiza prinosnog položaja položaja preduzeća obuhvata:
• Analizu strukture i rasporeda ukupnog prihoda
• Analizu strukture i rasporeda poslovnog prihoda
• Analizu strukture finansijskog rezultata
• Analiza rizika ostvarivanja finansijskog rezultata i donje tačke rentabilnosti (ova analiza se vrši u svrhu donošenja odluka o finansiranju peduzeća)
Prvi dio rada je posvećen opisivanju povezanosti finansijskog rezultata sa sistemom obračuna troškova i sistemom obračuna prihoda.
U drugom dijelu je analiziran bilans uspjeha, teorijski i praktično, pri čemu je korišten finansijski izvješataj, tačnije bilans uspjeha A.D. „Rafinerija ulja Modriča” iz Modriče za 2005. i 2004. godinu. Kako nismo bili u mogućnosti da dođemo do podataka koji iskazuju prosječne rezultate konkurencije, izvršena je samo vremenska analiza bilansa uspjeha.

 

 

 

1. Povezanost finansijskog rezultata sa sistemom obračuna troškova
Pri datim nabavnim cijenama, datom obimu proizvodnje i datim fizičkim utrošcima materijala, usluga i rada, visina troškova zavisna je od načina obračuna amortizacije, načina otpisa sitnog inventara i načina obračuna materijala. Sve metode obračuna amortizacije koje više obaraju neotpisanu vrijednost osnovnih sredstava povećavaju troškove i obrnuto. Sve metode otpisa sitnog inventara koje više obaraju neotpisanu vrijednost sitnog inventara u upotrebi povećavaju troškove i obrnuto. Sve metode obračuna troška materijala koje više obaraju vrijednost zaliha materijala povećavaju troškove i obrnuto.
U savremenoj teoriji obračuna troškova poznata su tri sistema:
1.sistem obračuna ukupnih troškova
2.sistem obračuna proizvodnih troškova
3.sistem obračuna varijabilnih troškova

Svaki od ovih sistema može da bude izveden na osnovu:
• Stvarnih troškova
• Stvarnih i planskih troškova
• Stvarnih i standardnih troškova

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari