Odlomak

 

0.Uvod

 

 

 

            Krompir je četvrta po redu namirnica po rasprostranjenosti u svijetu posle kukuruza, pšenice i pirinča i zahvaljujući hranljivim sastojcima koje ova biljka sadrži, čovjek bi se održao u životu, a da ne koristi nikakve druge namirnice. Krompir se koristi u ljudskoj ishrani i ishrani stoke i ima visoke nutritivne vrijednosti.Dosta se koristi u domaćinstvima za pripremu raznih jela kao i za prerađivačku industriju. Ima visok privredni značaj i gaji se na velikim površinama širom svijeta. Daje dobre prinose i iz godine u godinu sve se više proizvodi, a tendencija porasta površina pod krompirom zabilježena je u zemljama u razvoju.Krompir je na globalnom nivou prepoznat kao namirnica budućnosti i sve više će dobijati na značaju.

 

 

 

 

 

 

 

  1. Privredni značaj krompira

 

 

 

Krompir je biljka koja ima važnu ulogu u ishrani ljudi i domaćih životinja, kao i u raznim granama industrijske prerade. Pored direktne upotrebe u ishrani (kuvan i pečen), od krtola krompira u prehrambenoj industriji proizvodi se veliki broj raznovrsnih gotovih i polugotovih jela i poslastica.

Kao krmna biljka krompir je veoma cijenjen, u prvom redu zbog visoke svarljivosti (do 97 %). Krtole, svježe ili kuvane, koriste se u ishrani svinja i mliječnih grla goveda. kao stočna hrana mogu se koristiti i osušene krtole koje sup o ukusu i hranljivoj vrijednosti iste kao i svježe, ali se mnogo lakše skladište i čuvaju preko zime. Nadzemna biomasa, stable i listovi pogodna je za spravljanje silaže u smješi sa drugim krmnim biljkama ili za proizvodnju komposta. Sporedni proizvodi industrijske prerade krompira sadrže dosta organskih azotnih materija i predstavljaju dobru stočnu hranu.

U industrijskoj preradi iz krtola krompira dobija se skrob koji je važna sirovina u tekstilnoj, kožarskoj, farmaceutskoj, kozmetičkoj i prehrambenoj industriji. Dalje skrob predstavlja važnu sirovinu za proizvodnju dekstrina, skrobnog sirupa, glukoze i alkohola koji imaju široku upotrebu u drugim industrijskim granama.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Agronomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari