Odlomak

I-Predavanje
1. Kakva moze biti putanja prostiranja radio signala?
– Putanja prostiranja radio signala može da varira od linije direktne vidljivosti (line-of-sight – LOS) između predajnika i prijemnika, do indirektnog slučaja u kome signal doseže prijemnik kroz mehanizme refleksije, difrakcije i rasijanja od mnogobrojnih prepreka kakve su brda, zgrade, kuće, drveće i drugi objekti. U tom slučaju se govori o NLOS (non-line-of-sight) prostiranju.
2. Kako dolazi do interakcije emitovanog radio signala i zemlje?
– Isljed prostiranja iznad Zemlje dolazi do interakcije emitovanog elektromagnetnog talasa i Zemlje, pri čemu djelimično provodna Zemlja apsorbuje dio energije elektromagnetnog talasa. Kako je visina antene mobilne jedinice mala, uticaj Zemlje više dolazi do izražaja. Gubuci tog tipa, zajedno sa neizbježnim gubicima u slobodnom prostoru, čine ukupne gubitke usljed propagacije (prostiranja).
3. Sta je Feding?
-Varijacije kako amplitudne tako i frekfencijke u radio kanalu nazivaju se jednim imenom feeding. One nasataju uslijed prepreka na kojima dolazi do rasijanja emitovanog kao i do pojave jednog ili vise reflektovanih talasa. Na varijaciju uticu i prirodne prepreke kao i profil trase po kojoj se krece mobilna jedinica.
4. Kako se dijeli feding?
– Long-term (large-scale) feding koji predstavlja spore fluktuacije snage primljenog signala oko srednjag nivoa koje su uočljive na rastojanju od nekoliko kilometara;
– Short-term (small-scale) feding koji predstavlja brze fluktuacije snage primljenog signala koje su uočljive na rastojanju od nekoliko metara.
5. Sa cime je uzrokovan Long-term feding?
-Long-term feding je obično uzrokovan manjim promjenama u profilu trase i u literaturi se najčešće označava kao shadowing. Kako je statistika ovog vida fedinga log-normalna može se sresti i naziv log-normalni feding.
6. Sa cime je uzrokovan Short-term feding?
-Short-term feding je uzrokovan rasijanjem, refleksijom ili difrakcijom od raznih nepokretnih i pokretnih objekata koji se nalaze u oblasti u kojoj se odvija komunikacija. Ovaj vid fedinga se u literaturi označava kao multipath feding. On je posljedica činjenice da primljemi signal predstavlja sumu više reflektovanih komponenti koje dolaze od istog izvora, iz različitih pravaca i sa različitim kašnjenjem u odnosu na direktnu komponentu.
7. Sta je Doppler-ov efekat?
-u slučaju mobilnosti mobilne jedinice i/ili prepreka, komponente signala su izložene Doppler-ovom efektu. Posljedica Doppler-ovog efekta je pomjeraj frekvencije, koji zavisi od brzine i pravca kretanja mobilne jedinice i/ili prepreke. Što je brzina mobilne jedinice veća, veća je i učestanost pojavljivanja dubokih sjenki u signalu.
8. Sta je Delay spread?
-Kako reflektovane komponente signala prelaze puteve različite dužine, one na mjestu prijema stižu u različitim trenucima, odnosno sa različitim kašnjenja u odnosu na direktnu komponentu. Kao posljedica toga javlja se vremensko širenje primljenog signala (delay spread) koji prouzrokuje intersimbolsku interferenciju (ISI).
9. Gdje je multipath feding vise izrazen?
– Uticaj multipath fedinga je jače izražen na down linku (veza bazna stanica – mobilna jedinica), dok se komunikacija u suprotnom smjeru (up link) odvija sa manje prisutnim pojavama refleksije i rasijanja.
II -Predavanje

10. Koji su mehanizmi prostiranja signala u radio kanalu?
-Refleksija, Difrakcija i Rasijanje
11. Refleksija je?

-Refleksija se dešava kada emitovani radio talas naiđe na prepreku čije su dimenzije velike u poređenju sa talasnom dužinom emitovanog talasa. Signal se tipično reflektuje od površine Zemlje ili od zidova građevinskih objekata.
11. Difrakcija je?

-Difrakcija se dešava kada emitovani radio talas naiđe na ivicu prepreke koja se nalazi na putanji prostiranja signala. Ovim mehanizmom radio signal mijenja pravac čineći mogućim prijem i iza prepreke, odnosno kada je linija direktne vidljivosti (LOS) između predajnika i prijemnika blokirana. Na visokim frekvencijama, difrakcija, kao i refleksija, zavisi od geometrijskih karakteristika prepreke, kao i od amplitude, faze i polarizacije emitovanog talasa u tački difrakcije.
12.Rasijanje je?
-Rasijanje se dešava kada se radio signal prostire kroz sredinu koja sadrži nehomogenosti čije su dimenzije male u poređenju sa talasnom dužinom emitovanog talasa, i kada je koncentracija nehomogenosti u jedinici zapremine velika. Rasijani talasi se prostiru u svim pravcima, a uzrok su im grube površine i sićušni objekti.
13. Od cega zavisi gubitak u slobodnom prostoru?
– Gubitak u slobodnom prostoru u zavisnosti od rastojanja i radne frekvencije
14. Fresnel-ove zone postoje:
– n-ta Fresnel-ova zona
– prva Fresnel-ova zona
– Fresnel-ove zone za LOS slučaj

15. Od cega zavisi difrakcija?
– zavisi od visine, oblika i pozicije prepreke, odnosno od zauzetosti prve Fresnel-ove zone
16. Zasta se koristi model dvostruke difrakcije na ivici noza?

– Za izračunavanje slabljenja usljed sukcesivne difrakcije na više prepreka
17. Koja su tri modela difrakcije na ivici noza?
– Bullington-ovom modelu
– Peterson-ovom modelu
– Picquenard-ovom modelu

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Više u Telekomunikacije

Komentari