Odlomak

Uvod

Sušenje zrna se može izvesti na dva načina i to prirodnim i veštačkim putem. Sušenje zrna prirodnim putem se po pravilu koristi, za manje količine semena u povoljnim klimatskim uslovima. Seme se razastire po površini u sloju debljine 15-20 cm i redovno se meša, pri čemu sušenje traje u zavisnosti od uslova od 3 do 4 dana. Ovakav način sušenja je prihvatljiv samo za merkantilnu robu i danas se može naći u primeni na gazdinstvima koja poseduju velike hangare.Sušenje zrna veštačkim putem se primenjuje za veće količine zrna i danas je najviše u primeni. Može se vršiti sušenje zagrejanim ili ne zagrejanim vazduhom. Sušenje ne zagrejanim vazduhom ili ventiliranje se koristi danas uglavnom u skladištima za održavanje postignutog stanja. Kao agens za sušenje može da se koristi smeša vazduha i produkata sagorevanja (direktan način) ili da se preko razmenjivača toplote kroz koji prostrujava topla voda, vodena para ili produkti sagorevanja, toplotna energija prenosi na vazduh koji će tako zagrejan koristiti za sušenje (indirektan). Samo prenošenje toplote sa agensa sušenja na zrno se može ostvariti na više načina: konvektivni, kontaktni (konduktivni), radijacioni, električni, molekularni, razni drugi kombinovani načini (Vojvodić et. al,1998).
Konvektivni način je najrašireniji. Toplotu potrebnu za zagrevanje i isparavanje zrna donosi agens sušenja, koji nastaje mešanjem vazduha sa gasovima sagorevanja ili zagrevanjem vazduha pomoću razmenjivača toplote.
Konduktivni (kontaktni) se odvija tako da su zrna nalaze u direktnom kontaktu sa zgrejanom površinom, pa toplota na zrno prelazi putem toplotne provodljivosti (kondukcije).
Radijacioni način se zasniva na zagrevanju površine do visoke temperature, nakon čega će ta površina da zrači infracrvene zrake koji prodiru u materijal izazivajući zagrevanje materijala i isparavanje vlage (proces mikronizacije).

Sušare se prema režimu rada mogu podeliti na periodične (šaržerne) sušare, odnosno kontinulane (protočne), a prema smeru kretanja radnog fluida i materijala u kontinuiranim sušarama dele se na:
1.Sušare sa istosmernim tokom fluida
2.Sušare sa suprotnosmernim tokom fluida
3.Unakrsni tok
Slika 1. Vrste sušara
Proces sušenja vlažnog materijala, se bazira na pretvaranju vlage, koju sadrži material, u stanje vodene pare koja prelazi u okolinu i biva odnesena strujom vazduha iz sušare. Kod konvektivnog načina sušenja koji je najzastupljeniji u praksi, agens sušenja (topao vazduh) predaje toplotu zrnu koja se koristi za isparavanje vlage iz zrna. Prilikom prelaza toplote na zrno ona se rasprostire od površine ka unutrašnjosti čime dolazi do promene parne faze i hemijski slobodna vlaga isparava i počinje da se kreće ka površini zrna usled gradijenta koncentracije vlage, temperaturnog gradijenta i gradijenta ukupnog pritiska, nakon čega isparava sa povrinezrna, biva zahvaena vazdunom strujom i odnesena izvan suare. Dok zrno nedostignetemperaturu vazduha koji se koristi za suenje intenzitet isparavanja stalno raste i taj period senaziva period zagrevanja materijala. Kad materijal dostigne temperaturu vazduha za sušenje dolazi do konstantnog odavanja vlage sa jedinice površine u jedinici vremena pa se taj period naziva, period konstantne brzine sušenja. Daljim odvijanjem procesa sušenja, vlažnost materijala se snižava, a time i parcijalni pritisak vodene pare, zbog čega dolazi do smanjenja intenziteta sušenja i taj period se naziva period opadanja brzine sušenja. Istovremeno temperatura materijala raste. Kada se parcijalni pritisci vodene pare u zrnu i okolnom vazduhu izjednače odnosno kada biva dostignuta ravnotežna vlažnost zrna proces sušenja se završava.

U zavisnosti od načina zagrevanja i korišćenja vazduha, postoji (Babić Lj. et. Al, 2000.):
1.Jednoprolazno sušenje,
2.Višeprolazno sušenja,
3.Stepenasto sušenja ( sušenje sa međudogrevanjem),
4.Izotermsko sušenje,
5.Sušenje sa recirkulacijom izlaznog fluida i
6.Sušenje sa iskorišćenjem dela izlaznog radnog fluida (rekuperacija).

U ovom radu će biti objašnjena samo prva dva načina sušenja, zbog njihove široke primene u praksi i boljeg razumevanja samog procesa sušenja. Ostali načini sušenja ili su izgubili svoju primenu u praksi zbog svojih nedostataka ili se primenjuju u specijalnim slučajevima pa se retko susreću u praksi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari