Odlomak

UVOD
Korjeni knjigovodstva sežu do daleke prošlosti i već se mjere milenijumima. Nikada, seve do današnjih dana, nije bilo sporno da li treba ili ne voditi evidenciju (voditi računa) o poslu, ali je ta evidencija tokom vremena prilagođavana potrebama. Knjigovodstvo je vremenom postalo pruzak okvir, pa je prošireno sa analizom, kontrolom i planiranjem i skupa čine računovodstvo. Savremeno poslovanje pred računovodstvo stavlja nove izazove i što je to poslovanje složenije, time i odgovori računovodstva na te zahtjeve postaju kompleksniji.
Tema ovog seminarkog rada odnosi se na bilanse, njihovu podjelu i karakteristike. Osnovna svrha bilansa je da se koristi kao sredstvo menadžmenta koje omogućava da se razumiju performanse kompanije i da posluži kao pomoć u donošenju odluka. Konačno, cilj preduzetnika je da zna da li njegovo preduzeće posluje profitabino. Bilans je potreban svakom preduzeću i predstavlja glavni finansijski izvještaj. U savremenom privrednom životu bilansi se koriste kad god treba izraziti stanje i rezultat neke privredne aktivnosti. U računovodstvu bilans se koristi kada se iskazuje stanje i rezultat preduzeća tako što se poslovni događaji, stanja i rezultati preduzeća iskazuju preko novčanih jedinica kao opšteg svodnog mjerila.
Ovaj seminarski rad počećemo objašnjavajući sam pojam finansijskih izvještaja što će nam poslužiti kao uvod da što bolje i potpunije shvatimo sam značaj bilansa. Nakon toga slijedi dio o bilansu, njegovom pojmu, vrsti i karakteristikama, a na samom kraju dat je uvid u zakon o računovodstvu i reviziji Republike Srpske. Na osnovu tog zakona, vidjećemo šta je to što odlikuje računovodstvo u našoj zemlji.

1. FINANSIJSKI IZVJEŠTAJI I NJIHOV ZNAČAJ

Upravljanje preduzećem predstavlja stalno prilagođavanje preduzeća izmjenjenim uslovima poslovanja. Poslovne odluke kroz koje se upravljanje izražava, moraju se zasnivati na blagovremenim, potpunim i adekvatnim, ukoliko se želi da one budu cjelishodne. Računovodstvo je od svog postanka bilo izvor najvećeg dijela podataka potrebnih za donošenje odluka u preduzećima.
Svi oni koji nisu u svakodnevnom dodiru sa finansijskim izvještajima često se pitaju što nam oni u stvari pokazuju i zašto su toliko važni? Finansijski izvještaji su dakle izvještaji o finansijskom stanju i finansijskom prometu nekog poslovnog subjekta. Oni su osnovno sredstvo prenosa važnih računovodstvenih podataka do njihovih korisnika. Kao ni svi drugi modaliteti ni finansijski izvještaji nisu savršena slika stvarnog stanja, već bismo rekli, najbolji pokušaj računovođe da predstavi to stvarno stanje. Postoje tri glavna finansijska izvještaja putem kojih se prenose računovodstvene informacije o poslovanju preduzeća, a to su:
1) Bilans uspjeha,
2) Bilans stanja i
3) Izvještaj o toku gotovine.

Finansijski izvještaj koji daje informacije o stanju preduzetnika nazivamo bilans, a finansijske izvještaje koji nam daju informacije o finansijskom prometu nazivamo račun dobitka i gubitka te izvještaj o novčanom toku. Finansijski izvještaj koji nam pruža dodatne informacije i objašnjenja nazivamo bilješke uz finansijske izvještaje. Uz to imamo još i izvještaj o promjenama glavnice koji nam pokazuje politiku raspodjele zarada na dio koji se isplaćuje vlasnicima i dio koji ostaje u preduzeću. Bilans je statički finansijski izvještaj koji daje informacije o imovini, obavezama i kapitalu poduzetnika na određeni dan, dok je račun dobitka i gubitka dinamički izvještaj koji daje informacije o prihodima i rashodima za određeno poslovno razdoblje. Izvještaj o novčanom toku je takođe dinamički izvještaj koji daje informaciju o primljenom i datom novcu poslovnog subjekta u određenom razdoblju.
Bilješke uz finansijske izvještaje pojašnjavaju pojedine pozicije u računu dobitka i gubitka, bilansu i novčanom toku. U ovom radu detaljnije ćemo se upoznati sa jednim od glavnih finansijskih izvještaja, a to je bilans. Vidjećemo njegove osnovne karakteristike, podjele i sam pojam bilansa.
Preduzeća su u obavezi da na kraju svake poslovne godine, nakon knjiženja svih poslovnih promjena, svoje poslovne knjige zaključaju, u cilju utvrđivanja tačnog i konačnog stanja, a koje za svrhu ima sastavljanje finansijskog izveštaja. Ovaj izveštaj sadrži podatke o finansijskom položaju, uspješnosti i svim promjenama koje se tiču finansijskog položaja preduzeća.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari