Odlomak

Dječja književnost
POJAM DJEČJE KNJIŽEVNOSTI (Postoji li dječja književnost? Što je dječja književnost? Dječja književnost i dječja lektira. Prilagođenost dječje književnosti dječjoj dobi. Dječja književnost i pedagogija.)
– Za književnost možemo reći da je osobita vrsta jezične djelatnosti koja se ostvaruje u jeziku, odnosno JEZIK joj je SREDSTVO izražavanja kao npr. u ikarstvu što je boja. knjževnost je dakle umjetnost I to UMJETNOST RIJEČI.
– Uz pojam književnost rabimo I pojam literatura što je izvedenica latinske riječi littera – slovo, tako književnost možemo definirati da je ona sve ono što je napisano. No književno djelo ne mora uvijek biti samo ono što je zapisano u knjigama jer se književnosti pridaju I ona djela koja su se prenosila te se prenose usmenim putem tijekom ljudske povijesti – usmena književnost.
– Književnost nisu samo književna djela , jer ona ne postoje bez čitateljske publike pa bi se moglo reći da je književno djelo neka vrsta posrednika između čitatelja I autora.
– Detaljno I sustavno proučavanje književnosti zovemo ZNANOST O KNJIŽEVNOSTI ili KNJIŽEVNA ZNANOST. Dijeli mo ju na :
1. POVIJEST KNJIŽEVNOSTI – Viktor Žmegač je definira kao posebnu disciplinu unutar književne znanosti kao spoznajno usmjerenje koje na kompleksan način, vodeći brigu o svim faktorima književne komunikacije, proučava i pokazuje uzroke i modalitete mijena u životu književnosti, djelima, funkcijama i progrmima. ONA DAKLE PROUČAVA KNJIŽEVNA DJELA U NJIHOVOM POVIJESNOM SLIJEDU, a dijeli se na :
a. Povijest pojedine književnosti – proučava razvoj, osobitosti i promjene koje su se tijekom vremena dogodile u određenoj nacionalnoj knjićevnosti
b. Komparativna povijest književnosti : istražuje odnose dviju ili više različitih književnosti
c. Opća povijest književnosti – komparativnim proučavanjem književnosti nastoji obuhvatiti sve književne pojave od svjetskog značaja.
2. TEORIJA KNJIŽEVNOSTI – zanima je prije svega način na koji se neko djelo ostvaruje kao umjetničko te nastoji donijeti određene zakone koji se odnose na oblikovanje pojedinih književnih vrsta.
3. KNJIŽEVA KRITIKA – bavi se prosuđivanjem vrijednosti pojedinačnih književnih djela – KNJIŽEVNOST U KNJIŽEVNOSTI.

– Postoji li dječja književnost?
– Dječja književnost postoji, o čemu govore brojne dječje knjige, TV-emisije, dnevni listovi, dječji časopisi, radio, knjižnice s brojnim dječjim knjigama itd.

– Što je dječja književnost?
– Dječja književnost obuhvaća djela, što po tematici i formi odgovaraju dječjoj dobi (3-14 godina), a koja su ili svjesno namijenjena djeci ili ih autori nisu svesno namijenili djeci, ali su tijekom vremena izgubivši mnoge osobine koje su ih vezale za njihovo doba, postala prikladna za dječju dob. Milan Crnković.
– BOGATA LITERATURA KOJU SU DJECA PRISVOJILA, DIJELEČI JE REDOVITO S ODRASLIMA, ALI I UČINIVŠI JE KATKAD SVOJIM MONOPOLOM. TO JE NJIHOVA LITERATURA, JER NE ODREĐUJU JE RODITELJI, NASTAVNICI, PROPOVJEDNICI PA ČAK NI PISCI ŠTO ĆE BITI NJIHOVA LITERATURA. Imamo 3 oznake prema kojima neka knjiga se može svrstat u kategoriju dječje književnosti :
1. Ako ju je autor svjesno namijenio djetetu
2. Ako ju je izdala neka dječja izdavačka kuća
3. Ako je dospjela na police dječje književnosti u knjižari ili knjižnicama

– Dječja književnost i dječja lektira.
– Mnogi poistovjećuju ta 2 pojma, koja se u biti razlikuju, jer je dječja književnost širi pojam, pošto obuhvaća i djela izvan područja umjetničke književnosti, ali i djela koja uopće ne idu u dječju književnost. Razliku između ova 2 pojma vidimo ako se ne poklapaju granice djetinjstva i čitanja dječje književnosti.

– Prilagođenost dječje književnosti dječjoj dobi.
– Djetinjstvo se obično dijeli u 3 faze:
1) Predškolska faza (3 – 7 godina) ili razdoblje bajke
2) Školska faza (7 – 11 godina) – bajka i animalistika (zanimanje o životinjama)
3) Pubertetska faza(12 – 15 godina) – avanturistička ili pustolovna avantura
4) Adolescentska faza (javlja se zanimanje za djela koja su vezana za mladež u doba adolescencije

– Dječja književnost i pedagogija.
– Dječje knjige se pišu radi odgoja. Dječja književnost pridonosi ostvarivanju odgojnih i obrazovnih ciljeva.

VRSTE DJEČJE KNJIŽEVNOSTI
– Prava dječja književnost
a) Dječja poezija c) Romani i pripovijetke o djetinjstvu
b) Priče d) Slikovnica e) Igrokaz
– Granične vrste (za staro i mlado):
1. Basne 4. Znanstveno-fantastična djela
2. Romani i pripovijetke o životinjama 5. Putopisna i biografska djela i dnevnici
3. Pustolovna djela 6. Povijesni romani 7. Biografska djela

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 13 stranica
  • Dječja književnost 1 Šimun Musa
  • Školska godina: Šimun Musa
  • Skripte, Jezici/Književnost
  • Bosna i Hercegovina,  Mostar,  UNIVERZITET U MOSTARU - Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti   Predškolski odgoj

Više u Skripte

Komentari