Odlomak

Uvod

Često se odgoju teladi ne poklanja dovoljna pažnja zato što telad ništa ne proizvode i zato što je za njihov odgoj potrebno uložiti vreme i novac bez ikakvog direktnog vraćanja uloženih sredstava. No, ljudi polako počinju da shvataju da dobar uzgoj teladi znači snažne junice koje rano ulaze u priplod (sa prosečno 14-15 meseci života, što znači manje troškove, raniji početak proizvodnje mleka i duži proizvodni vek grla), a imaju i manje problema sa telenjem. Znači, novorođeno tele zaslužuje najmanje toliko pažnje koliko i visokoproduktivna krava. Jedno od glavnih pitanja sa kojima se farmeri susreću kod odgoja teladi je, koju telad treba odgajati? Kad se radi o muškoj teladi, njihov odgoj se ne može naplatiti tako da se ona u mnogim zemljama tove na specijalnim farmama ili prodaju 1-2 nedelje nakon rođenja. Što se tiče ženske teladi, ako za njih postoji dobro tržište i cena ona se mogu zadržati i kasnije prodati ili opet zadržati u sopstvenom stadu, ali ako im je cena na tržištu niska, mora se na osnovu sledećih parametara proceniti da li će se ona zadržati ili prodati, a to su:

  •  genetski potencijal životinje (zasnovan je na performansi majke I odgajivačke vrednosti bika)
  •  tele samo po sebi (npr. veličina ako je prerano rođeno, abnormalnosti itd.)
  •  troškovi odgoja u poređenju sa prihodima koji se očekuju u narednom periodu od 2 godine.

 

 

 

 
Njega u periodu perioda oko telenja

Dobro odgajivanje teladi počinje još dok tele nije oteljeno i ovde treba voditi računa o sledećem:

  •  najvažnije je u periodu telenja obezbediti dobre higijenske uslove jer su oni neophodni kako bi se sprečila obolenja teleta (npr. proliv)
  •  zadnji deo krave, kao i boks u kojem se krava teli treba oprati I dezinfikovati, kao i konopce koji se koriste za telenje
  •  odmah po rođenju teletu treba dezinfikovati pupak rastvorom joda, a ovo ponoviti i narednog dana
  •  čistim i dezinfikovanim rukama skinuti sluz sa njuške teleta i dati ga kravi da ga oliže ili ga istrljati čistom slamom, peškirom kako bi mu se poboljšala cirkulacija
  •  ako tele iskašljava sluz i slabo, nepravilno diše, treba ga podići na zadnje noge i držati tako oko 1 minut, a može se dodatno pokvasiti po glavi i grudima hladnom vodom kako bi se sluz odstranila iz bronhija. Ukoliko je stanje ozbiljnije, treba se primeniti metod veštačkog disanja tj. pomeriti prednju nogu koja leži odozdo prema napred (udisanje) i prema nazad (izdisanje), s tim da glavu teleta ne treba nikad stavljati u poziciju višu od ostatka tela.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari