Leukoza kod goveda
UVOD
Leukoza goveda je bolest koja je u Srbiju stigla 70.-tih godina prošlog veka. Reč je o zarazi koja se ne leči već se bolesne životinje moraju uništiti. U Pančevu su 4 zapata krava zaražena ovom bolešću.
Leukoza je hronična infektivna bolest tumoroznog karaktera koja najviše zahvata jetru, slezinu, koštanu srž i limfne organe goveda. Ova bolest prisutna je i kod stoke u Južnom Banatu. Aleksandar Živulj, veterinar, rekao je za Televiziju Pančevo da je leukoza zarazna bolest koju izaziva virus i isključivo je vezana za goveda.
“Od leukoze ne oboljevaju druge vrste životinja niti čovek. Na prostoru Srbije i u bivšoj Jugoslaviji, leukoza je kao bolest registrovana 70.-tih godina. Na žalost, kao i mnoge druge bolesti i ona je došla uvozom priplodnih junica iz zemalja zapadne Evrope. Prisutna je u osam opština Južnog Banata, ali nije podjednako rasprostranjena. U Opovu, Kovačici i Vršcu ona prednjači po broju bolesnih životinja dok je u ostalim opštinama Južnog Banata mnogo manji broj obolelih goveda” – dodao je Živulj.
U Južnom Banatu leukoza je prisutna kod 4 zapata. Bez obzira što stanje u stočarstvu u Pančevu nije alarmantno već se ocenjuje kao zadovoljavajuće, stručnjaci poručuju da sve leukozne krave treba isključiti iz zapata odnosno krda. “Možemo reći da je stanje u Pančevu zadovoljavajuće. Nemamo mnogo domaćinstava koja su pozitivna na leukozu. Imamo neka domaćinstva gde je leukoza prisutna već duže vreme. Jedan od zapata potpuno zaražen leukozom dok ostali nisu toliko zahvaćeni, ali možemo reći da je bolest prisutna. Što se tiče virusa leukoze, on se prenosi leukocitima tako da sve one izlučevine koje sadrže leukocite mogu da budu uzrok širenja leukoze. Na prvom mestu, to je mleko, slina ili krv jer oni sadrže leukocite. Isto tako, leukoza se prenosi sa majke na potomstvo i takve životinje koje su pozitivne na leukozu treba isključiti iz zapata, kao i njihovo potomstvo koje ne treba ostavljati za priplod” – naglasio je Živulj.
Da li je leukozu moguće odstraniti i šta treba činiti sa obolelim govedima – pitanja su koja se često postavljaju na stočarskom tržištu.
“Leukozu možemo smanjiti. Na žalost, u onim zapatama gde je ona prisutna na više od polovine goveda, oni su osuđeni na propast, odnosno na klanje. Životinje koje su pozitivne na leukozu, kolju se, jer nakon termičke obrade bezbedno je koristiti takvo meso za ishranu ljudi. To se radi isključivo u klanicama jer ne postoji zaraza” – rekao je Živulj.mogućnost da se takvo klanje uradi u domaćinstvu. Zakonski je zabranjena prodaja priplodnih životinja iz leukoznog Zapata dok se ne odjavi .
Virus goveđe leukoze je lančana zaraza koja se preciznim merama i organizovanim radom može iskoreniti za 5 do 10 godina, napominju stručnjaci. Većina evropskih zemalja je dugoročnim merama iskorenila goveđu leukozu, pa se sve češće postavlja pitanje kada će to učiniti i Srbija.
Više u Seminarski radovi
Religija i religijske zajednice
- Sociologija
- UNIVERZITET PIM - Računarske nauke · Banja Luka
- 16 stranica
Pluća
- 11 stranica
Računarski virusi
- informatika
- UNIVERZITET U BEOGRADU - Saobraćajni fakultet · Batočina
- 20 stranica
Više u Skripte
Photoshop I
- Primena racunara u grafici 1
- 5 stranica
Religija i religijske zajednice
- Sociologija
- UNIVERZITET PIM - Računarske nauke · Banja Luka
- 16 stranica
Pluća
- 11 stranica
Više u Veterina
Tehnološki sistemi za proizvodnju mleka
- Tehnoloske operacije
- Visoka tehnološka škola strukovnih studija u Aranđelovcu · Aranđelovac
- 24 stranica
Američka kuga pčelinjeg legla – kontrola bolesti i preventivne mere
- Болести животиња и хигијена анималних производа
- Poljoprivredni fakultet, Novi Sad · Novi Sad
- 35 stranica
Ketoza
- Bolesti životinja
- 11 stranica